در جلسه ستاد اربعین شهرستان کرمان که به ریاست علی سلاجقه معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی فرمانداری تشکیل شد حجه الاسلام والمسلمین سلطانی مدیر تبلیغات اسلامی شهرستان کرمان با بیان اینکه تاکنون ۶ موکب در بحث اربعین از ما مجوز گرفته‌اند گفت: شهرستان کرمان باید ویژه دیده شود چرا که بسیاری از زائرین اربعین هنگام عبور از کرمان، قصد زیارت مزار حاج‌قاسم هم می‌کنند. حتی زائران خارجی از پاکستان و افغانستان هم از گلزار شهدا بازدید خواهند کرد. لذا بحث شهر کرمان از سایر نقاط استان متفاوت تر خواد بود.
نماینده حج و زیارت استان هم گفت: سال ۹۸ از استان کرمان ۱۱۷ هزار نفر برای زیارت اربعین به عراق اعزام شدند و امسال پیش‌بینی ما 170 هزار نفر جمعیت است.
ایزدی بخشدار ماهان نیز گفت: در بحث موکب ماهان کارهای زیربنایی و نصب سوله‌های اسکان انجام‌شده و برای تکمیل کار، نیاز به همکاری و تعامل سایر ارگان هاست تا بتوانند در اربعین امسال به بهره‌برداری برسند.
وی افزود: در جنوب شرق کشور بزرگ‌ترین و بهترین موکب، موکب ماهان است که بیشترین زائر را خدمات دهی می کند لذا باید ویژه دیده شود.
ایزدی خاطرنشان کرد: ما بحث پیاده‌روی جوپار را هم داریم که امسال بعد از دو سال که کشور درگیر کرونا بود قطعاً بسیار شلوغ خواهد بود. چرا که موضوع پیاده روی حرم تا حرم برای مردم کاملاً جاافتاده و  مورد استقبال آنها قرار گرفته لذا باید پیش‌بینی‌های لازم برای این‌موضوع صورت پذیرد و موضوعات امنیت و ترافیک این مسیر توسط پلیس‌راه و با کمک راهداری مورد بررسی قرار گیرد.
در ادامه سرهنگ لنگری زاده به بیان وضعیت موجود زائرسرای ماهان پرداخت و ابراز داشت: این موکب از سال ۹۵ به‌صورت خودجوش و مردمی آغاز به کار کرده‌است. این زائرسرا هر ساله خدمات خود را از اول ماه صفر آغاز می کند.
وی اضافه کرد: ۶۶۰۰ متر زیربنا در قالب ۸ سوله ایجاد شده است که دیوارکشی آنها در حال انجام است. همچنین هزار متر آشپزخانه هم به مرحله فونداسیون و ۵۱۰ متر سرویس بهداشتی در قالب دو سری سرویس 85 تایی به مرحله دیوار چینی رسیده است. ۴۵ سرویس بهداشتی و ۴۵ حمام سیار هم تعبیه شده است.
لنگری زاده ادامه داد: آشپزخانه تا اربعین کامل می‌شود ولی باید گازرسانی شود چرا که کپسول گاز در ایام پیک جواب‌گو نخواهد بود.
وی گفت: زائرسرا دو قسمت مجزا دارد. ۵۰ درصد مختص زائران ایرانی و ۵۰ درصد برای زائران خارجی در نظر گرفته شده است. همچنین ۳۳۰ متر انبار موکب هم آماده سقف زنی است. یک ساختمان بتنی با ۴۵ تا ۵۰ سوئیت هم در مراحل اولیه کار قرار دارد.
مسئول امور اجرایی موکب اضافه کرد: پیش بینی می شود ۱۵۰ هزار نفر در سال جاری زائر ایرانی و خارجی از خدمات زائرسرا استفاده کنند که حداقل ۱۰۰ هزار نفر آنها از مرز پاکستان وارد ایران خواهند شد.
وی با اشاره به اینکه بخش‌های مختلفی در این زائرسرا دیده شده گفت: علاوه بر اسکان و پذیرایی، قسمت هایی برای تعمیرخودرو، سوخت، خدمات پزشکی و غیره در نظر گرفته شده است.
لنگری زاده همچنین خواستار همکاری ادارات راهداری برای مشخص نمودن ورودی و خروجی های زائرسرا، آب، برق، گاز برای تسریع در ارائه خدمات زیربنایی،راهنمایی و رانندگی برای نصب تابلوهای بیشتر برای مشخص نمودن مسیر اتوبوس های خارجی، آموزش و پرورش برای اسکان تعدادی از میهمانان مزار حاج قاسم، مرکز بهداشت برای کمک در احداث سرویس های بهداشتی و پخش فراورده های نفتی برای تامین سوخت و جایگاه گازوئیل برای خودروها شد.
در ادامه خسروی مسئول پیاده روی اربعین در مسیر کرمان – جوپار ابراز داشت: سال گذشته با اینکه اعلام شده بود پیاده‌رویِ حرم تا حرم برگزار نمی‌شود ولی مردم خودجوش به سمت جوپار حرکت کردند.
وی ضمن تشکر از همکاری نیروی انتظامی، خواستار همکاری اداره راهداری برای آماده سازی مسیر پیاده روی و و نیز مشخص شدن محل های استقرار موکب‌ها شد.
نماینده هلال احمر هم با بیان این نکته که ما در ابتدای جاده جوپار و اول هفت باغ پایگاه داریم اعلام کرد: هلال‌احمر آمادگی کامل برای هرگونه همکاری در پیاده روی اربعین را دارد و در صورت نیاز، آمبولانس هم  اعزام خواهیم کرد.