علی‌بابایی فرماندار کرمان در جلسه مدیریت پسماند شهرستان با اشاره به وضع نابسامان تخلیه نخاله‌های ساختمانی گفت: وضعیت ایجادشده در خروجی کرمان به سمت جوپار منظره ناخوشایندی را ایجاد نموده که باید در اسرع وقت اصلاح شود.
وی افزود: به دلیل این‌که بخشی از این مسیر در محدوده شهری و بخشی خارج از آن است شهرداری کرمان و اداره راهداری با همکاری هم تا پانزدهم اسفند ماه مسیر جوپار را پاک‌سازی نمایند.
بابایی اضافه کرد: شهر کرمان و اداره راه راهداری با نصب بنر و ... اطلاع‌رسانی لازم را به رانندگان تراکتور و کامیون‌داران انجام دهند که تخلیه نخاله‌های ساختمانی در این مکان جرم محسوب می‌شود و محل جدید را به ایشان اعلام نمایند.
فرماندار کرمان ابراز داشت: گشت‌های راهداری در این مسیر فعال شده‌اند و از تخلیه کامیون‌ها در خروجی کرمان به سمت جوپار جلوگیری خواهند کرد.
وی گفت: این معضل بارها در جلسات متعدد و حتی جلسه شورای تامین و حفظ حقوق بیت‌المال هم مطرح و تصمیماتی اتخاذشده که مشکل را به‌صورت موقت حل کرده ولی مجدداً به وضعیت قبل بازگشته است.
بنی‌اسدی نماینده دستگاه قضایی نیز با بیان این‌که طبق قانون تخلیه نخاله‌های ساختمانی در محل‌های غیرمجاز جرم محسوب می‌شود گفت: بر اساس قانون کامیونِ متخلف بین ۱ تا ۱۰ هفته توقیف و تا ۱۰ میلیون تومان هم می‌توان جریمه نقدی برای آن تعیین کرد و در صورت تکرار به‌صورت تصاعدی این جریمه ۲۰ میلیون و ۴۰ میلیون خواهد شد.
خانم شاکری مدیرکل محیط‌زیست استان هم با اشاره به این‌که کرمان درحال تبدیل شدن به کلان‌شهر است اذعان‌داشت: شهر کرمان به دلیل حضور سردار سلیمانی در گلزار شهدا تبدیل به شهری مسافرپذیر شده‌است و منظره‌ای ورودی شهر و برخی جاده‌های خروجی به لحاظ تلنبار شدن نخاله‌های فراوان چهره‌ای نازیبا را به شهر داده است که برای اصلاح آن عزم جدی ادارات دست‌اندرکار و حمایت دستگاه قضا و ضابطین دستگاه‌ها نیز نیاز است.
وی اضافه کرد: باید صنف جداگانه‌ای برای این تراکتورها و کامیون‌ها مشخص شود که بر کار آن‌ها نظارت کند تا از تخلفات بعدی جلوگیری نماید.
عراقی مدیرکل راهداری استان نیز گفت: سال گذشته این مسیر را صاف کردیم و نخاله این محل پاک‌سازی شد ولی در ادامه مجدد نخاله‌های جدید تخلیه و وضع به صورت قبل بازگشت.
رجبی‌زاده مدیرکل منابع طبیعی استان هم اظهار داشت بحث نخاله‌های ساختمانی سال‌هاست که به معضلی برای شهر کرمان تبدیل‌شده و هر با تصمیماتی که گرفته می‌شود تاثیر مقطعی داشته‌است.
وی گفت: راننده‌هایی که در معادن شن و ماسه کار می‌کنند از شهر نخاله‌ها را بار کرده و در مسیر تخلیه می‌کند و مجدداً شن و ماسه پر می‌کنند و به شهر بازمی‌گردند که گاهی دیده می‌شود به دلیل حجم بالای آن‌ها در حریم جاده و گاهی در بستر جاده هم تخلیه صورت پذیرفته است.
مدیرکل منابع طبیعی استان ادامه داد: نهالکاری در این مسیر به‌لحاظ فنی جواب‌گو نیست چراکه حتی با وجود نهال هم راننده ه اقدام به تخلیه می‌کنند ضمن آنکه بستر خاک به دلیل وجود آهک و آجر و مصالح ساختمانی قابلیت رشد گیاه را ندارد و براساس اعلام شهرداری هم چاه آبی که در بهشت‌زهرا وجودت جواب‌گوی آبیاری این مسیر نیست.
شعرباف شهر شهردار کرمان نیز از اعزام ماشین‌آلات شهرداری به مسیر خروجی کرمان جوپار و آغاز پاک‌سازی مسیر خبر داد و افزود: حریم شهر کرمان بسیار زیاد است و ماشین آلات شهرداری به‌تنهایی جواب‌گو نیست. گفتنی است پیرو این جلسه به‌منظور تعیین نقاط جدیدِ تخلیه نخاله‌های ساختمانی بازدیدی توسط فرماندار کرمان، مدیرکل محیط زیست، مدیرکل منابع طبیعی، شورای شهر، شهرداری و اداره کل راهداری برای تعیین صورت پذیرفت و از 5 نقطه پیشنهادی شورای شهر کرمان، محلی در ابتدای جاده کرمان نگار به عنوان لندفیل جدید نخاله های ساختمانی مورد تایید قرار گرفت و نقاط دیگر در حال بررسی است.