علی بابایی فرماندار کرمان گفت : نیت خالصانه، نهادینه کردن فرهنگ کمک و نوع دوستی در جامعه و تلاش صادقانه مسئولین اساس برگزاری جشن گلریزان است .
به گزارش روابط عمومی فرمانداری کرمان علی بابایی فرماندار کرمان در جلسه هماهنگی برگزاری جشن گلریزان ویژه ماه مبارک رمضان با اشاره به برگزاری جشن گلریزان در سنوات گذشته، برگزاری این جشن را از مهمترین اقدامات صورت گرفته در آزادی زندانیان غیر عمد دانست و افزود : در سال گذشته و همچنین سال جاری بدلیل شرایطی که شیوع ویروس کرونا ایجاد کرده تا حدودی کار را دشوار نموده است اما به همت و تلاش ستاد دیه استان به ویژه شخص آقای موسوی قوام در سال گذشته کار به روال هر ساله انجام شد و انشاءاله امسال نیز براساس پروتکل های بهداشتی با توکل به خداوند کار انجام خواهد شد .
وی اضافه کرد : شرایط سخت اقتصادی، بلایای طبیعی و سایر موارد حاکم بر جامعه هیچ گاه مانعی در برابر مشارکت مردم در امور خیرخواهانه نبوده و نخواهد بود.
بابایی با تأکید بر اهمیت کمک های خُرد مردم عزیز ابراز داشت : بنگاه های اقتصادی همواره به عنوان پشتوانه ای قابل اطمینان برای ستاد دیه جهت آزادی زندانیان غیرعمد بوده است اما از کمک های خُرد مردمی و همچنین خیرین بعنوان دو ظرفیت بسیار بزرگ نباید غافل شد .
وی نیت خالصانه مردم در کمک به ستاد دیه جهت آزادی زندانیان غیرعمد را ستودنی برشمرد و اظهار داشت: مردم عزیز بدون توجه به شرایط معیشتی، با نیت خالصانه با هر مبلغی که در توان دارند در تمام امور خیرخواهانه از جمله ستاد دیه مشارکت می کنند.
فرماندار کرمان آگاهی بخشی و اطلاع رسانی را در افزایش مشارکت مردم بسیار تأثیرگذار برشمرد و با تأکید  به نقش مسئولین مربوطه، با استفاده از تمامی ظرفیت های موجود خاطر نشان کرد : افزایش مشارکت مردم در گروی تلاش مسئولین در اطلاع رسانی است، مسئولین مربوطه باید از همه ظرفیت ها در اطلاع رسانی استفاده نمایند، بایستی از گستره فضای مجازی و شبکه های اجتماعی در راستای اطلاع رسانی به مردم در راستای اهداف ستاد دیه به نحو احسن استفاده کرد، قطعاً مردم استقبال خواهند کرد همان گونه که در سنوات گذشته استقبال و مشارکت کردند .
بابایی با تأکید بر نهادینه کردن فرهنگ کمک و نوع دوستی در جامعه گفت : نیت خالصانه، نهادینه کردن فرهنگ کمک و نوع دوستی در جامعه و تلاش صادقانه مسئولین از اهم اصول در برگزاری جشن گلریزان است، کمک به هم نوع در خون هر ایرانی است.
فرماندار کرمان اضافه کرد : بحمداله مشارکت مردم هر سال به مراتب بیشتر میشود و این ناشی از فرهنگ دینی و ریشه در اعتقادات مذهبی آنان دارد، به همین دلیل مبالغ خُرد مردم که برگرفته از نیت خالصانه آنهاست بسیار ارزشمند است، در این راستا قطعاً نقش مسئولین در افزایش مشارکت مردم تأثیرگذار است .
در پایان فرماندار کرمان خواستار برگزاری جلسات در بخش ها توسط بخشداران با حضور ائمه جمعه، معتمدین، خیرین و ... مبنی بر اطلاع رسانی و برنامه ریزی در دریافت کمک های مردمی به ستاد دیه در برگزاری جشن گلریزان جهت آزادسازی زندانیان غیر عمد شد .
موسوی قوام دبیر نمایندگی ستاد دیه استان نیز در سخنانی با ارائه گزارشی از ستاد دیه استان گفت : افرادی ناخواسته گرفتار میشوند، این افراد بدهکارند نه بزهکار، هر لحظه ای که این زندانی زودتر آزاد شود به سلامت جامعه کمک میشود، مقام معظم رهبری (حفظه اله) هر ساله اولین شخصی هستند که با کمک نقدی در جشن گلریزان مشارکت می کنند .
وی با اشاره به برگزاری جشن های گلریزان در سنوات گذشته افزود : شرایط خاصی که ویروس کرونا ایجاد کرده سبب شده برخی از مردمی که عزیزان خود را از دست می دهند هزینه مراسم ختم را به ستاد دیه کمک کنند .
دبیر نمایندگی ستاد دیه استان با ارائه آماری از کمک های صورت گرفته ابراز داشت : سال گذشته استان کرمان با پرداخت 13 میلیارد و 800 میلیون تومان بیشترین پرداخت را در کشور داشته است، در سال جاری 154 نفر در استان با جرایم غیرعمد شرایط استفاده کمک ستاد دیه را با مبلغی بالغ بر 14 میلیارد تومان دارند .
وی با اشاره به اینکه یک سوم آمار استان متعلق به شهرستان کرمان است اضافه کرد : از این تعداد، 63 نفر از این افراد در شهرستان کرمان هستند که جهت آزادی نیاز به مبلغ 5 میلیارد تومان پول دارند .
موسوی قوام ادامه داد : این چرخه آماری سالانه در جریان است، لذا از کمک های خیّر نباید غافل شد و این سنت حسنه نباید فراموش شود، مازاد کمک ها در ماه مبارک جهت جشن های بعدی در طول سال استفاده میشود .
دبیر نمایندگی ستاد دیه استان با اشاره به اینکه اقدامات و جشن های گلریزان ستاد دیه منحصر به ماه مبارک نمی باشد خاطر نشان کرد : جشن گلریزان در ماه مبارک رمضان دو نوبت، در نیمه ماه، مصادف با میلاد باسعادت امام حسن مجتبی(ع) و در روز عید سعید فطر برگزار میشود اما تنها منحصر به این ماه نمی باشد و در طول سال بسته به تعداد زندانیان جرایم غیرعمد و میزان کمک های مردمی به ستاد دیه این جشن در مناسبت های مختلف برگزار میشود .