فرماندار کرمان: اگر اقدامات لازم برای ایمن‌سازی منطقه شهداد و گلباف انجام نشده بود در بارندگی‌های اخیر اتفاقات خیلی تلخی به وقوع می‌پیوست.
علی بابایی فرماندار کرمان در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در کرمان‌، با اشاره به اینکه در سیل سال گذشته در منطقه شهداد و اندوهجرد تعدادی از روستاهای این منطقه دچار سیلاب و آبگرفتگی شدند اظهار داشت: با ایجاد بند خاکی برای این روستاها تلاش کردیم تا در حد امکان روستاهای این منطقه را در برابر بارندگی‌ها و سیلاب‌ها ایمن کنیم.
وی با بیان اینکه احداث بخشی از این بندهای خاکی با دستور استاندار کرمان در سفر به این منطقه بود که بلافاصله پیگیری و اجرا شد گفت: خوشبختانه با اقدامات انجام شده در بخش شهداد در بارندگی‌های اخیر هیچ مشکل و خسارت خاصی به مردم منطقه و خانه‌های آنها وارد نشده است.
فرماندار کرمان با اشاره به اینکه اگر این بندهای خاکی احداث نشده بود اتفاقات خیلی تلخی در این منطقه به وقوع می‌پیوست افزود: خوشبختانه مشکل شهداد و مناطق جنوبی آن با احداث بند خاکی حل شده و در منطقه اندوهجرد، جهر و پشوئیه هم به جز مشکلاتی که برای راه‌ها ایجاد شد مشکل خاصی نداشتیم.
وی با اشاره به حادثه‌ای که برای شش نفر از 6 نفر از نیروهای اداره برق کرمان اتفاق افتاد گفت: این نیروها برای وصل برق روستای هرمک به منطقه رفته بودند و در محلی که این افراد در حال کار تلاش بودند هیچ بارندگی نبود و از طرفی نیز وقوع سیلاب نیز برای آنها قابل پیش‌بینی نبود.
بابایی با اشاره به اینکه در ارتفاعات بالادست این منطقه بارش تگرگ شدیدی اتفاق افتاده، دانه‌های تگرگ دانه‌هایی درشت و پر آبی بوده و کل بیابان سفید پوش شده بود افزود: به همین دلیل اولین بارش باران باعث شد، حجم آب سرازیر شده از این منطقه به سمت هرمک به یک باره چندین برابر شده و نیروهای درحال کار را به یکباره غافلگیر کند.
وی ادامه داد: با وجودی که در محل کار نیروهای اداره برق هیچ بارندگی به وقوع نپیوسته بود اما آنها به یکباره تحت تاثیر سیلاب با سرعت خیلی زیاد قرار گرفته و امکان انجام هر گونه اقدام خاصی از آنها گرفته شده بود.
فرماندار کرمان با بیان اینکه 76 نفر از نیروهای عملیاتی هلال احمر به همراه، 12 خودرو، موتورسیکلت امدادی و بالگرد بلافاصله در منطقه حاضر شدند گفت: در کنار آن نیروهای سپاه و مجموعه بسیج، نیروی انتظامی و بخشداری همه در محل حضور یافته که تلاش‌های انجام شده منجر به شناسایی و پیدا شدن جسد این شش نفر شد.
وی با اشاره به اینکه خوشبختانه برای مردم منطقه هیچ حادثه‌ای نداشتیم و پیش‌بینی‌های لازم انجام شده بود بیان کرد: نیروهای ما از روز گذشته تا ساعت 6 امروز صبح کار می‌کردند و قطعی برق کشیت با تلاش‌های انجام شده حل شد.
بابایی با اشاره به اینکه در حال حاضر قطعی برق روستای نسک و هرمک را داریم بیان کرد: نیروهای عملیاتی ما آماده هستند اما هواشناسی احتمال وقوع سیلاب را امروز و فردا پیش‌بینی کرده و به دلیلی که تیرهای برق در مسیر سیلاب قرار دارند و ما نمی‌خواهیم در مسیر قبلی تیر برق بزنیم و شبکه را باید به دامنه ببریم فعلاً عملیات متوقف شده است.
وی با بیان اینکه امشب با دیزل و ژنراتور به مردم منطقه برق‌رسانی انجام می‌شود گفت: در حال حاضر مشکلی برای خدمات آب و برق مردم و روستاها به صورت جدی نداریم و همه نیروهای امدادی، عملیاتی و مدیریت بحران از شب قبل در حال کار بوده و هنوز هم در منطقه در حال تلاش هستند.
فرماندار کرمان با اشاره به اینکه مسیر روستای هرمک از سمت گلباف مسدود بوده و ما از مسیر پشوئیه به محل رفتیم بیان کرد: مسیر خیلی خراب شده بود و از صبح نیروهای راهداری نیز در منطقه حضور دارند.
فرماندار کرمان گفت: هویت ۶ نیروی جانباخته اداره برق کرمان در سیلاب گلباف مشخص و جسد آن‌ها به شهر گلباف منتقل شده است.
وی با اشاره به پیدا شدن مفقودین حادثه سیل بخش گلباف در منطقه روستای هرمک اظهار داشت: صبح امروز پیکر بی‌جان 6 نیروی اداره برق کرمان پیدا شد.
بابایی با اشاره به اینکه با تلاش‌های انجام شده اجساد این افراد در رودخانه و در فاصله چند کیلومتری از هم پیدا شده است گفت: هویت تمام این افراد مشخص و جسد آنها به شهر گلباف منتقل شده است.
فرماندار کرمان عنوان کرد: مصطفی ابراهیمی، محسن توکلی، مسلم دهقان، علیرضا جعفری، علی توسلی و محمد میرزاحسینی شش جانباخته این حادثه هستند .
وی با بیان اینکه این نیروها برای وصل برق روستای هرمک به منطقه رفته بودند تصریح کرد: در محلی که این افراد در حال کار تلاش بودند هیچ بارندگی نبود و از طرفی نیز وقوع سیلاب برای آنها قابل پیش‌بینی نبود.
بابایی با اشاره به اینکه در ارتفاعات بالادست این منطقه بارش تگرگ شدیدی اتفاق افتاده، دانه‌های تگرگ دانه‌هایی درشت و پر آبی بوده و کل بیابان سفید پوش شده بود افزود: به همین دلیل اولین بارش باران باعث شد، حجم آب سرازیر شده از این منطقه به سمت هرمک به یک باره چندین برابر شده و نیروهای درحال کار را به یکباره غافلگیر کند.
به گزارش تسنیم، در اثر طوفان، قطعی برق در روستاهای حرمک و نسک از توابع شهر گلباف در شهرستان کرمان اتفاق افتاده که بارندگی‌های شدید نقطه‌ای، جاری شدن سیلاب و ریزش کوه نیز شرایط دشواری را در منطقه رقم زد. ساعات اولیه بامداد امروز، شکستگی حداقل 20 تیر فشار متوسط و پارگی سیم گزارش شده و تعداد مشترک بی‌برق در منطقه جمعا حدود 300 مشترک روستایی است.