در پی سیل اخیر در روستای پشوئیه از توابع بخش شهداد، علی بابایی فرماندار کرمان به همراه حجه الاسلام والمسلمین اله وردی امام جمعه و رضا اعتماد بخشدار شهداد، شماری از مسئولین دستگاه های اجرایی شهرستان و بخش شهداد ضمن دیدار با اهالی از منطقه بازدید کردند .
فرماندار کرمان در جمع اهالی روستا در مسجد محل پس از استماع صحبت های اهالی و سپس جمع بندی و بیان مسائل و مشکلات توسط امام جماعت روستا گفت: در اولین ساعات وقوع سیل امام جمعه و مسئولین دستگاه های اجرایی عضو مدیریت بحران شهرستان و بخش وارد روستا شدند و اقدامات اولیه در مدیریت بحران را انجام دادند .
وی با اشاره به بازدید نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی، سردار معروفی فرمانده لشکر ثاراله و فرماندهی ناحیه حضرت رسول (ص) و مسئولین دستگاه های اجرایی شهرستان از روستای پشوئیه افزود : در این بازدیدها مسئولین از هیج اقدامی دریغ نکردند و سریعاً مشکلات ناشی از سیل از جمله ترمیم آسیب به شبکه و وصل آب و برق توسط دستگاههای مربوطه و درصورت نیاز اسکان موقت و ارائه خدمات معیشتی به اهالی توسط جمعیت هلال احمر و ... انجام گرفت .
دکتر بابایی ادامه داد : بخش زیادی از کارها انجام و بخش دیگری نیز درحال انجام است اما برخی از امور زیربنایی نیاز به زمان دارد که قطعاً در دیدار اینجانب، نمایندگان محترم مجلس و سایر مسئولین استانی مورد پیگیری قرار خواهد گرفت.
رئیس شورای هماهنگی مدیریت بحران شهرستان با اشاره به برخی از مشکلات مطروحه توسط اهالی به نقش مردم در حل این مشکلات تأکید کرد و ابراز داشت : مسئولین و کارکنان دستگاه های اجرایی پای کارند، برای حل برخی مسائل و مشکلات همکاری مردم نیاز است و اگر همت مردم نباشد پیشرفتی درکار نخواهد بود .
فرماندار کرمان به بحث لوله کشی آب کشاورزی روستا پرداخت و اظهار داشت : در پروژه لوله کشی آب کشاورزی روستا اگر مردم همراهی کنند این پروژه انجام خواهد شد، همراهی مردم در تجمیع اراضی گام نخست در اجرای پروژه است، اهالی روستا در جلسه ای با حضور امام جماعت، دهیار و اعضای شورا در تجمیع اراضی به توافق برسند و یک نفر را بعنوان نماینده جهت همکاری به جهاد کشاورزی جهت تهیه طرح و ... معرفی نمایند .
دکتر بابایی، تجمیع اراضی کشاورزی روستا، ارتقاء حداکثری بهره وری در آبیاری، سهولت انجام سایر امور کشاورزی در اراضی و مصون بودن بخش کشاورزی روستا در برابر سیلاب را از اهم محاسن پرژه لوله کشی آب کشاورزی برشمرد و یادآور شد : براساس دستورالعمل جهاد کشاورزی هر نوع سندی اعم از دستی یا ثبتی قابل قبول است فقط اراضی جزء اراضی ملی نباشند، انجام امور فنی و کارشناسی، همچنین 85 درصد هزینه طرح بر عهده جهاد کشاورزی است و فقط 15 درصد هزینه را کشاورزان می پردازند درصورت استقبال اهالی کارهای اداری در کمترین زمان صورت خواهد گرفت .
سرهنگ سلطانی فرمانده ناحیه حضرت رسول (ص) نیز در سخنانی با ارائه گزارشی از اقدامات صورت گرفته و کمک رسانی به اهالی روستا گفت :
40 خانوار در روستا ساکن هستند که به هر خانوار مبلغ یک میلیون تومان بلاعوض پرداخت شد، برای هر خانوار نیز میلغ 30 میلیون تومان تسهیلات 60 ماهه با کارمزد کم پرداخت میشود .
وی افزود : در راستای بازدید سردار معروفی فرمانده لشکر ثارالله از منطقه به تمامی قول هایی که بصورت موردی به اهالی داده بودند عمل شد .
صابری رئیس بنیاد مسکن شهرستان کرمان نیز ضمن گزارشی از اقدامات صورت گرفته ابراز داشت : در این سیل به 10 واحد مسکونی خسارت وارد شد که به ایشان تسهیلات 15 میلیون تومانی 5 ساله بدون کارمزد پرداخت میشود ، همچنین به 3 خانوار هم خسارت معیشتی وارد شد .
وی با تأکید براینکه درخصوص کمک های بلاعوض به هر طریقی بتوانیم تأمین می کنیم اما فقط بایستی صرف کار و تعمیر خانه مسکونی شود اضافه کرد : درحال حاضر تسهیلات 50 میلیون تومانی برای ساخت موجود است و پرداخت می کنیم از شهریور ماه نیز پرداخت تسهیلات 80 میلیون تومانی آغاز میشود فقط همت خود مردم را می طلبد .
حمید صمدانی مدیر شرکت آب و فاضلاب شهرستان، قطبی رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری و قنبری سرپرست اداره جهاد کشاورزی شهرستان نیز با گزارش از اقدامات صورت گرفته به سئوالات اهالی پاسخ دادند .