در جلسه منابع امور آب شهرستان کرمان که با حضور طاهری مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان و بخشداران شهرستان برگزار گردید علی بابایی فرماندار کرمان با اشاره به کم آبی های اخیر گفت : میزان بارندگی در سال گذشته بسیار پایین بوده و با توجه به در پیش بودن تابستان و گرمی هوا برای تامین آب شهرستان دچار مشکل خواهیم شد.
وی ضمن اشاره به کمبود آب شهر کرمان در تابستان سال گذشته ابراز داشت: شرایط آبی در تابستانِ پیش رو سخت تر خواهد بود لذا لزوم مدیریت مصرف و صرفه جویی در استفاده از آب امری ضروریست که باید مدنظر همگان باشد.
 طاهری مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان نیز با بیان این‌که بیشترِ منابع آبی استان به وسیله چاه‌ها تأمین می‌گردد گفت: تعداد زیادی از استانها منابع آبی آن‌ها علاوه بر منابع زیرزمینی از آب‌های سطحی تامین می‌شود ولی کرمان از این منابع محروم است و همین موجب تشدید بحران آب دراستان می شود.
وی افزود: امسال بارش‌ها بسیار کم بوده‌است ضمن آنکه پیش‌بینی ها از تابستانی گرم خبر می دهد.
صمدانی مدیر آب فاضلاب شهرستان کرمان با بیان این‌که با وجود تمام تلاش‌ها، وضعیت بارش پیش‌بینی‌های ما را برهم زد گفت : تا کنون ۱۶ حلقه چاه ایجاد و یا جابجایی درشهر کرمان داشتیم ودر تابستان گذشته به ۲۶ منطقه در شهر کرمان آب‌رسانی سیاربا استفاده از تانکرهای سیار داشتیم و جمعاً 730 تانکر آب توزیع گردید.
وی ضمن تشریح وضعیت موجود تاسیسات آب شهر کرمان گفت: شهر کرمان دارای ۱۰۷ حلقه چاه، ۳ قنات و تعداد ۲۷۵ هزار انشعاب است.
صمدانی وضعیت تنش آبی شهر کرمان را اینگونه شرح داد: نیاز آبی شهر کرمان ۳۰۷۹ لیتر بر ثانیه است ولی توان تولید ۱۹۳۴ لیتر بر ثانیه می باشد لذا ۱۱۴۵ لیتر بر ثانیه کمبود تولید آب داریم همچنین در سایر شهرهای شهرستان نیز ۲۷۲ لیتر در ثانیه کمبود آب وجود دارد.
وی افزود: برای جبران کسری آب، طرح اضطراری تامین آب از محل دشت شهید سلیمانی درحال انجام است که تاکنون ۷ حلقه چاه، 12 کیلومتر خط انتقال و ۲۸ کیلومتر خط انتقال برق برای آن انجام شده و پیشرفت فیزیکی پروژه ۳۰ درصد است که برای تکمیل آن ۴۰۰ میلیارد ریال اعتبار لازم است همچنین طرح اضطراری تامین آب از دشت‌های جوپار و حسین‌آباد نیز تا کنون ۶۰ درصد پیشرفت فیزیکی داشته‌است.
صمدانی سیمای کلی روستاهای شهرستان کرمان را شرح داد و گفت: از مجموع ۴۶۲ روستای شهرستان ، ۱۲۴ روستای بالای20 خانوار دارای شبکه آبرسانی هستند و ۲۸ روستا فاقد شبکه هستند. در روستاهای زیر 20 خانوار ۴۳ روستا دارای شبکه آب‌رسانی هستند و ۲۵۵ روستا فاقد آب هستند.
وی افزود: از مجموعِ ۱۶۷ روستایی که تحت پوشش شبکه آبرسانی هستند ۱۲ روستا به‌صورت خودگردان و ۵۵ روستا نیز آب‌رسانی سیار دارند.
مدیر آب فاضلاب شهرستان کرمان بزرگ‌ترین چالش شهرستان را پیدا کردن منابع آبی دانست و گفت: شهرها و روستاهای تابعه شهرستان کرمان آب شرب خود را از ۷۷ حلقه چاه و ۲۶ چشمه و قنات تامین می کنند و در مجموع 58156 فقره انشعاب دارند.
وی با بیان کمبود آب در شهرها و روستاهای شهرستان کرمان ابراز داشت: بخش شهداد و روستاهای اطراف آن ۵۴ لیتر بر ثانیه کمبود آب دارند و ۹۵ میلیارد ریال و برای جبران کمبود آب و حفر چاه و غیره نیاز است بخش راین و روستاهای اطراف ۱۶ لیتر کمبود آب و ۴۵ میلیارد ریال نیاز است بخش چترود ۵۲ لیتر برثانیه کمبود و ۱۱۸ میلیارد نیاز دارد بخش گلباف ۲۸ لیتر بر ثانیه کمبود و ۷۹ میلیارد ریال، بخش ماهان ۴۵ لیتر آب بر ثانیه کمبود و ۵۷ میلیارد ریال، بخش مرکزی 76 لیتر بر ثانیه و 96 میلیارد ریال نیاز است. همچنین برای آب‌رسانی سیار در بخش شهری شهرستان کرمان ۱۳ تانکر و در بخش روستایی ۴ تانکر مورد نیاز است و مبلغ 18 میلیارد ریال برای آن نیاز است.
دکتر رودرروی مدیر کل سازمان برنامه و بودجه استان نیز با بیان این‌که بحث آب حیاتی‌ترین و اصلی‌ترین و ابتدایی‌ترین نیاز جامعه بشری است و مطالبه آن از طرف مردم حقی طبیعی است گفت راهکارها یک بُعدش مربوط به مصرف است مثل جداسازی آب فضای سبز از آب شرب و یک بعدش مربوط به تامین آب است.
وی با اشاره به کمبود آب و اعتبارات مورد نیاز برای تامین آن گفت : تأمین آب شرب شهر کرمان و سپس شهرها و روستاهای اطراف یکی از اولویت های ماست.
وی قول مساعد داد تا بخشی از اعتبار مورد نیاز را تامین نماید.