فرماندار کرمان در بازدید از سایت ثبت‌نام کاندیداهای شورای اسلامی روستاهای بخش مرکزی گفت: بخش مرکزی کرمان بخش مهمی است که با سایر بخش‌ها به لحاظ حساسیت، وسعت و جمعیت تفاوت دارد و تعداد صندوق‌هایش از برخی شهرستان‌ها هم بیشتر است.
وی افزود: در بخش مرکزی کرمان به واسطه نزدیکی که به مرکز استان دارد بحث ارزش‌افزوده املاک بسیار حائز اهمیت است و سبب شده برخی افراد سودجو نگاه شان به شوراها نگاهی منفعت طلبانه باشد و این انحراف متاسفانه در شورای برخی روستاها دیده شده است چرا که برخی از روستاها اهمیت شان از برخی شهرها بیشتر است و قیمت املاکشان بالاتر است لذا می‌طلبد که نظارت جدی‌تر باشد خواهشمان از هیأت نظارت این است که با دقت رصد نمایند که اگر چیزی از چشم هیات اجرایی مغفول مانده بود مدنظر قرار گیرد.
علی بابایی خاطرنشان کرد: وجود هیأت نظارت به عنوان فیلتر دوم کمک می کند که افرادی پویا و فعال و با اراده که خدمت به مردم می‌کنند و نظری غیر این‌ها نداشته باشد انتخاب شوند.
وی افزود: بحث مشارکت مردم خیلی جدی و مهم است با این شرایط جنگ اقتصادی و کرونا و این‌که دشمنان از هر حربه‌ای استفاده و برنامه‌ریزی می‌کنند که حضور پای صندوق‌های اخذ رأی کم‌رنگ شود وظیفه ماست که زمینه مشارکت را فراهم آوریم لکن افزایش جذب مشارکت مردم نباید باعث شود افرادی که لایق نیستند وارد سیستم شوند لذا باید با تدبیر برنامه‌ریزی شود که زمینه حضور همه اقشار فراهم شود.
فرماندار کرمان اضافه کرد: انتخابات می‌تواند به سرنوشت نظام کمک زیادی کند دشمنان برنامه‌ریزی می‌کنند کمپین‌های مختلف تشکیل می‌دهند که مردم شرکت نکنند و به نظام ضربه بزنند.
وی افزود: وظیفه ما و برگزارکنندگان انتخابات رعایت اصل بی‌طرفی و رعایت قانون انتخابات است باید کارهایمان برای رضای پروردگار باشد و هر کار و قدمی غیر از این باشد روسیاهی اش برای خود ماست. دقت شود حرفها و کارهایمان رنگ‌وبوی جانب‌داری از طیف و جناح خاصی نداشته باشد.
وی ضمن تشکر از تلاش‌ها و اقدامات بخشداری ها، نیروهای هیئت نظارت را افرادی سالم و پاک‌دست دانست که می توانند کمک کار عوامل اجرایی باشند.
محسن نوری بخشدار مرکزی کرمان نیز با بیان این‌که در سطح بخش مرکزی طبق برنامه پیش رفته‌ایم و فرآیند انتخابات طبق زمانبندی در حال اجراست گفت: همکاری هیات نظارت بسیار خوب است جلسات مشترکی داشته‌ایم و مسائل قبل حین و بعد انتخابات را بررسی و مصوبات خوبی به تائید رسیده است.
وی با بیان اینکه ۵۵ روستای بالای ۲۰ خانوار در بخش مرکزی کرمان وجود دارد گفت: تلاش می‌کنیم در همه آن‌ها انتخابات شورای روستا برگزار و روستایی فاقد شورا نداشته باشیم همچنین افراد واجد شرایط و دلسوز انتخاب شوند.
بخشدار کرمان استقبال داوطلبان در روز اول را بیش‌از انتظار دانست و ابراز داشت: اطلاع‌رسانی کامل در روستاها از طریق دهیاری‌ها ، شوراها و فضای مجازی صورت پذیرفته است.
وی ادامه داد: ثبت‌نام داوطلبان عضویت در شورای اسلامی روستاها مانند شورای اسلامی شهرها از ۴ طریق، نرم افزار موبایلی، دفاتر پیش‌خوان، کامپیوتر شخصی و مراجعه به بخشداری صورت می‌پذیرد.
نوری اضافه کرد: سعی نموده‌ایم تمامی پروتکل‌های بهداشتی را در ثبت نام حضوری رعایت کنیم تا مشکلی پیش نیاید. 10 سیستم به‌صورت هم‌زمان و با ۲۰ کاربر در دو شیفت کاریِ صبح و عصر ثبت‌نام داوطلبان را انجام می‌دهند.
بخشدار مرکزی با یادآوری این مطلب که ثبت نام داوطلبان از ساعت ۸ صبح الی ۶ بعدازظهر صورت می‌پذیرد اذعان داشت: پیش‌بینی می‌کنیم بالای ۵۰۰ نفر ثبت‌نام داشته‌باشیم. پایان هر روز با نظر هیات اجرایی پرونده ها برای استعلام فرستاده خواهند شد که در زمان مقرر بتوانیم جواب بدهیم.
وی افزود: در بحث خودرو و نیرو سعی می‌کنیم از تمام امکانات و ظرفیت‌های بخش استفاده کنیم که مشکلی پیش نیاید تاکید ما بر رعایت و اجرای مُر قانون است سعی داریم که اعتماد عمومی جلب شود که به‌دنبال آن مشارکت خوب مردم را شاهد باشیم و سربلند و سرافراز از این انتخابات بیرون بیاییم.
در ادامه امان اله جمشیدی نماینده هیئت نظارت بر انتخابات شوراهای بخش مرکزی کرمان با بیان این‌که تفاهم خوبی بین بخشدار و هیأت نظارت وجود دارد گفت: با هماهنگی و تعامل، کارها به شکل مطلوبی درحال اجراست.