برگزاری جلسه شورای اداری شهرستان کرمان با حضور نمایندگان مردم کرمان و راور در مجلس شورای اسلامی و مدیران دستگاه های اجرایی شهرستان.
فرماندار کرمان در جلسه شورای اداری شهرستان گفت: یکی از مسائل مهمی که از سال گذشته درگیر آن هستیم بحث سلامت مردم و مدیریت ویروس کرونا است از کلیه کسانی که در طرح شهید سلیمانی همکاری داشتند تشکر می‌کنیم این طرح نتایج بسیار خوبی داشت بین ۸۰ تا ۹۰ درصد کاهش تلفات داشتیم.
علی بابایی افزود: نکته دوم بحث انتخابات است از رخدادهای مهمی که در سال پیش رو رقم خواهد خورد انتخابات است. به فرمایش مقام معظم رهبری رای مردم حق‌الناس است و باید امانت‌دار مردم باشیم یکی از نکات مهم در انتخابات توجه به اصل مشارکت است. فارغ از این‌که چه کسی از چه حزبی در انتخابات پیروز می شود مشارکت و حضور مردم مهم است .
وی خاطرنشان کرد: رشد و بالندگی و شکوه نظام و تحکیم آن با حضور مردم نشان داده می‌شود. در این راستا جلسه‌ای با احزاب داشتیم که در انتخابات حضور فعال داشته باشند و نمایندگان خود را معرفی کنند.
بابایی اضافه کرد: کل داوطلبین شهرستان کرمان ۴۱۹ نفر است که ۲۲۲ نفر آن‌ها داوطلب ۱۱ کرسی شورای شهر کرمان هستند.
وی ادامه داد: هیچ‌کس نمی‌تواند بگوید در انتخابات ما هیچ مسئولیتی نداریم طبق قانون، کلیه وزارتخانه‌ها سازمان‌ها ادارات دولتی شهرداری‌ها و سازمان‌های وابسته به شهرداری‌ها موظف هستند حسب درخواست هیأت‌های اجرایی، فرمانداران و بخشداران، کارکنان و سایر امکانات مالی و پشتیبانی خود را در اختیار آن‌ها قرار دهند.
بابایی با اشاره به ظرفیت بالای خیرین گفت: رویکرد ما برای اشتغال و کارآفرینی استفاده از ظرفیت خیرین باشد امروز خیرین مدرسه‌ساز خیلی بیشتر از اعتباری که دولت هزینه می‌کند صرف این بخش نموده‌اند.
وی گفت: از شهرداران شهرستان تشکر ویژه می‌شود چرا که منتظر اعتبارات نمی‌مانند و زحمات زیادی کشیدند لکن برای جلوگیری از ساخت‌وسازهای غیرمجاز کنترل و مراقبت بیشتری نیاز است. در حاشیه شهر کرمان نخاله‌های ساختمانی تخلیه می‌شود. روشنایی معابر و ورودی‌های شهر را پیگیر شوید. روشنایی معابر هم برای زیبایی شهر است هم امنیت آن. ادارات منابع طبیعی و جهاد کشاورزی درخصوص تغییر کاربری‌ها دقت کنند.
فرماندار کرمان تصریح کرد: به دلیل بیماری کرونا اعلام می‌کنیم درایام نوروز پذیرش میهمان نداریم و هم میهنان انشاله در ایام مناسب‌تری تشریف بیاورند.
وی در اهمیت بحث پایش تصویری اذعان داشت: پایش تصویری در ایمن‌سازی سفرها مؤثر بوده‌است استاندار هم پیگیر آن است. در استان ما اولین شهرستانی هستیم که سیستم پایش تصویری آن تقریباً در کلیه شهرها و بخشی از روستاها انجام یا در حال انجام است.
مرادی مدیر اداره کار ، تعاو و رفاه اجتماعی شهرستان هم ضمن ارائه گزارشی از اشتغال زایی شهرستان گفت: در سال گذشته ۷۳۲۷ نفر سهمیه ی ابلاغی شهرستان کرمان بود که برای ۶۶۴۲ نفر اشتغال ایجاد شد یعنی حدود ۹۱ درصد سهمیه. البته در اشتغال کاریابی‌ها و تعاونی‌ها را هم داریم که سرجمع آن‌ها ۹۳۵۵ اشتغال ایجاد شده‌است. وی افزود: فرصت های شغلی زیادی داریم که به دلیل فرهنگ غلط‌کار کسی حاضر نمی‌شود در آنها فعالیت کند.
دکتر پورابراهیمی نماینده مردم کرمان و راور در مجلس شورای اسلامی نیز با بیان این‌که سال ۹۹ سال بسیار سختی برای مردم بود گفت: باید یک خسته نباشید بگوییم به همه کسانی که در سال گذشته در مسئولیت‌های مختلف خدمت کرده‌اند تلاش کردند که حرکت انقلاب با کمترین هزینه برای مردم و نظام جلو برود. از یکایک شما صمیمانه تشکر می‌شود.
وی ابراز داشت: تحریم‌ها در سال ۹۹ به اوج خود رسید و تحلیل آمریکایی‌ها این بود که ایران در نیمه دوم سال ۹۷ دچار فروپاشی خواهد شد و وعده و وعید گرفتن جشن کریسمس در تهران را داده بودند. در سال ۹۹ این تحریم‌ها بسیار زیاد شد و نشان داد که آمریکایی‌ها به‌رغم چهره عوام‌فریبانه‌ که خود را طرف‌دار آزادی و حقوق‌بشر می‌دانند همه کشورها را متقاعد کرده بودند که به هیچکدام از تعهدات اقتصادی خود عمل نکنند و آن‌ها نیز عمل نکردند.
پورابراهیمی ادامه داد: تغییرات حزبی در آمریکا برای ما تفاوتی ندارد اما محو شدن یک قاتل، آن هم قاتل سردار سلیمانی، از جریانات سیاسی آمریکا برای ما خوشایند بود.
وی گفت: اضافه‌بر تحریم‌ها موضوع کرونا سبب چالش‌هایی در اقتصاد ما گردید اصناف بیشترین صدمه را متحمل شدند اما همراهی کردند که قابل‌تقدیر است. ولی به هر حال کرونا آثار و تبعات اقتصادی کاملاً مشهودی در این قشر داشت.
نماینده مردم کرمان و راور در مجلس شورای اسلامی اضافه کرد: نرخ رشد اقتصادی ما در بخش خدمات الان منفی است اما در بخش‌های دیگر مثل صنعت و کشاورزی نرخ رشد اقتصادی که در سال ۹۸ منفی بود به‌رغم همه تحریم‌ها و کرونا به‌جز در بخش گردشگری در بقیه بخش‌ها مثبت است و به‌رغم همه سختی‌ها و مشکلات اقتصادی این آغاز حرکت‌های جدید اقتصادی در کشور است.
پورابراهیمی اظهار داشت: مطمئنیم همین مسیر و حرکت و تلاش به فضل الهی می‌تواند جمهوری اسلامی را از این گردنه سخت نیز عبور دهد. قطعا سال آینده و سال‌های آینده وضعیت بهتری خواهیم داشت. امیدواریم در انتخابات سال آینده ، دولت آینده و کسانی که به‌عنوان قوه مجریه مسئولیت را می‌پذیرند توفیق داشته باشد اقدامات بهتری داشته باشند.
وی افزود: عقبه نظام جمهوری اسلامی، مردم و اعتقادات آن‌هاست و اگر این دوگرفته شود چیزی برای نظام باقی نمی‌ماند یکی از عواملی که می‌تواند مشارکت را افزایش دهد حضور همه گروه‌ها برای شرکت در انتخابات است. همه انتخابات‌ها مهم هستند و آزمونی برای ما در انقلابند. دشمنان ما روی این مطلب کار می کند ما هم باید توان خود را بالا ببریم .
وی گفت: مردم به‌خاطر مشکلات معیشتی گلایه دارند اما باید در عرصه انتخابات تمام تلاش خود را فارغ از سلایق سیاسی و گروه‌ها انجام دهیم. ان‌شاءالله سال آینده سال خوش‌یمن و مبارکی باشد چرا که ابتدا و انتهای سال ولادت امام‌زمان علیه‌السلام را داریم.
در ادامه دکتر زاهدی نماینده دیگر مجلس مردم کرمان و راور در مجلس شورای اسلامی گفت: در بیانیه گام دوم انقلاب،تمدن نوین اسلامی با جریان مهدویت گره‌خورده است قرن آینده که با دو نیمه شعبان آغاز می‌شود امیدواریم نویدی باشد برای ظهورش.
وی اضافه کرد: در سالی که گذشت فشار روی برخی دستگاه‌ها مانند علوم پزشکی بیشتر بوده‌است که به آنها خسته نباشید می گوئیم.
زاهدی گفت: از ۱۵ آذر در کمیسیون تلفیق درگیر بودیم بودجه‌ای که دولت داده بود اشکالات اساسی داشت و یک چکش‌کاری اساسی نیاز داشت که وقت مجلس را خیلی گرفت. یکسری رویکردها در بودجه وجود دارد. برای اشتغال‌زایی و محرومیت‌زدایی رقم خوبی گذاشته شده‌است. برای ساخت مسکن مددجویان کمیته امداد هم مبلغ خوبی گذاشته شده‌است که بشود تحول جدی برای رفع محرومیت داشته‌باشیم. همچنین برای سامان‌دهی حاشیه شهرها و سکونتگاه‌های غیردائم هم بناست اقدامات مناسبی صورت پذیرد.
وی خاطرنشان کرد: طرح شماره ۲ و ۳ انتقال آب کار بزرگی است باید آن را به صورت جدی دنبال کنیم که بخش مربوط به کرمان اجرایی شود چرا که با توجه به بارندگی‌های پایین استان، تابستان حتماً گرفتار کم‌آبی خواهیم شد امیدواریم دست‌به‌دست هم دهیم بیانیه گام دوم محقق شود.