جلسه ستاد مقابله با کرونای شهرستان کرمان به ریاست علی سلاجقه معاون سیاسی اجتماعی امنیتی فرمانداری برگزار گردید.
دکتر ارسلان اسکندری مدیر مرکز بهداشت شهرستان کرمان در این جلسه با بیان این‌که تعداد تیم های مراقبتی بسیج در شهرستان کرمان ۸۸ تیم است گفت: به همین میزان تیم حمایتی از طرف بسیج در طرح شهید حاج قاسم سلیمانی با مرکز بهداشت همکاری می‌نمایند. همچنین تعداد تیم‌های نظارتی در مرکز بهداشت شهرستان کرمان ۳۳ تیم می باشد و تاکنون ۸۲۶ جلسه آموزشی برگزار گردیده است.
وی افزود : تعداد تست‌های رپید انجام‌شده از ابتدای طرح شهید سلیمانی ۲۶۶۰۸ مورد می باشد که از این تعداد ۱۷۸۱ نفر تست آن‌ها مثبت شده است.
وی با بیان این‌که علاوه بر تست های رپید تست پی‌سی آر نیز انجام می‌گیرد گفت : در طرح شهید سلیمانی تاکنون 20639 تست پی‌سی آر انجام گرفته که ۷۷۹۴ مورد آن‌ها مثبت شده است. به گفته اسکندری کل افرادی که در کرمان در معرض خطر بوده و شناسایی شده اند ۱۱۴۶۰۶ نفر می باشند که مورد ره‌گیری قرار گرفتند. همچنین ۴۳۳۱۹ نفر از کسانی که در ارتباط با افراد بیمار بوده اند مورد تست قرار گرفته‌اند.
رئیس مرکز بهداشت شهرستان با اشاره به اینکه خانوارهایی که به‌عنوان نیازمندِ حمایت شناسایی شده‌اند ۳۵۱۲۵ خانوار می باشند و تا کنون ۴۷۸۷۸ خانوار از حمایت‌های معیشتی، حفاظتی، خرید دارو و ... بهره‌مند شده‌اند که این نشان می‌دهد بعضی از خانوارها بیش از ۱ نوع حمایت را دریافت نمودند.
وی با بیان این‌که اهداف طرح شهید حاج قاسم سلیمانی پوشش حمایتی گروه‌های در معرض خطر به میزان ۵۰ درصد در یکماه و ۹۰ درصد در سه ماه بوده است گفت: درصد ره‌گیری و رصد فعال حداقل به میزان ۸۰ درصد در یکماه و ۹۰ درصد در سه ماه انجام شده است.
وی افزود: افزایش موارد مثبت و سرپایی در شهرستان کرمان نشان می‌دهد که در هفته‌های آتی شاهد افزایش دوباره مرگ‌ومیرها خواهیم بود.
اسکندری خاطرنشان کرد: از دیگر اهداف طرح، کاهش موارد بستری به میزان ۳۰ درصد در یکماه و ۵۰ درصد در سه ماه بوده است لکن موارد بستری از ۱۰۳ مورد در روز به ۵ مورد در روز کاهش یافته است که این نشان می‌دهد بیش از درصد مورد انتظار ، طرح اثربخش بوده است.
وی گفت: در استان کرمان تنها شهرستان سیرجان نارنجی است که احتمالاً بزودی قرمز خواهد شد. همچنین در رابطه با ورود ویروس انگلیسی گفت: این ویروس افراد زیر ۲۵ سال را نیز مبتلا نموده است و احتمالا ما در آینده‌ای نزدیک دوباره شاهد پیک مرگ و میر کرونا خواهیم بود فقط امیدواریم شیب آن به گونه‌ای نباشد که کمبود تخت بستری داشته باشیم.
وی با اشاره به راه‌اندازی سامانه ارتباطی 3747 گفت: تنها در روز گذشته ۴۶ مورد از تماس هایی که با این سامانه گرفته شده است را با  مراجعه به منازل شان  مورد تست کرونا قرار دادیم. وی ادامه داد: ۸۰ درصد از کل تست های استان مربوط به شهرستان کرمان است.
سرهنگ محسنی رییس پلیس راهور شهرستان کرمان نیز افزود: به طور متوسط، شبانه ۷۰۰ راننده اعمال قانون می‌شوند.
وی با بیان این‌که ارسال پیامک جریمه ۲۰۰ هزار تومنی برای خودروهایی که بعد از ساعت ۲۱ در سطح شهر تردد دارند آغاز شده است گفت: در آذرماه ۱۲۴۹۰ مورد و در دی ماه 22522 خودرو اعمال قانون شده‌اند و تاکنون ۵۵۱۱۰ برگ جریمه ۲۰۰ هزار تومنی برای راننده‌های متخلف صادر شده است.
وی افزود: تعداد زیادی از رانندگان مراجعه می‌نمایند تا جریمه آن‌ها بخشیده شود و این امکان‌پذیر نیست.
محسنی برای ترددهای ضروری بعد از ساعت ۲۱ گفت: اسنپ ها و تاکسی‌های تلفنی مجاز به تردد در سطح شهر می باشند.
در ادامه سلاجقه معاون فرماندار در رابطه با وضعیت و عملکرد ستاد کرونای شهرستان کرمان گفت: وضعیت ما در سطح استان نسبت به بقیه شهرستان‌ها بسیار خوب است.
وی ادامه داد: اخیرا در بحث کرونا اختیارات به ستاد کرونای شهرستان و فرمانداری‌ها واگذار شده و این سبب تسریع در اقدامات و تصمیمات شده‌است.
وی افزود: پرسنل بیمارستان‌های دولتی و خصوصی و داروخانه‌های شبانه‌روزی که لیست آنها به ستاد کرونا ارسال گردیده برای تردد بعد از ساعت ۲۱ شب مجوز خواهند داشت و برای پزشکان متخصص و مطبهای خصوصی تنها با تأییدیه نظام‌پزشکی و فقط آن تعداد که حضورشان بعد از ساعت ۲۱ ضروری است و لیست آنها توسط مرکز بهداشت ارسال گردد مجوز تردد صادر خواهد شد.
معاون سیاسی، اجتماعی و امنیتی فرمانداری کرمان گفت: پرسنل شهرک‌های صنعتی باید از سرویس حمل‌ونقل عمومی استفاده کنند همچنین  لیست خودروهای حمل‌ونقل عمومی، اسنپ و آژانس‌ها به پلیس راهور داده شده است.
سلاجقه افزود: ساعت منع تردد از ۹ شب تا ساعت 3 صبح می باشد و اگر کسی نیاز به تردد شبانه داشته باشد باید با خودروهای حمل‌ونقل عمومی جابه‌جا شود.