علی بابایی فرماندار کرمان در نشست با مسئولین دفاتر تسهیل گری شهر کرمان که با محوریت بررسی مباحث بیسوادی، افراد بازمانده از تحصیل، اشخاص بدون شناسنامه و معتادین متجاهر برگزار گردید بی نتیجه بودن برخی کارها و نرسیدن به اهداف را حاصل یکسری ناهماهنگی ها و موازی کاریها دانست.
وی شناسایی ظرفیت ها و استفاده حداکثری از آنها را از اهم وظایف و اولویت های دفاتر تسهیلگری برشمرد و افزود: به مسائل و مشکلات تمامی مناطق شهر اشراف داریم، لکن باید مسائل را دسته بندی و سپس اولویت بندی کنیم و ببینیم از چه ظرفیتی میتوان برای حل آنها استفاده کرد.
فرماندار کرمان با اشاره به بحث افراد بازمانده از تحصیل ابراز داشت: آموزش و پرورش قطعاً برای اینگونه افراد برنامه دارد، بایستی از طریق همکاری با آموزش و پرورش، با شناسایی اشخاص بازمانده از تحصیل در مناطق شهری به ویژه حاشیه شهر و ترغیب و تشویق آنها به ادامه تحصیل، حل مشکلات آنها در این زمینه و معرفی آنها به آموزش و پرورش این مشکل را حل و فصل کرد .
علی بابایی NGOها را از دیگر ظرفیت های مهم در این زمینه برشمرد و اظهار داشت: همکاری دفاتر تسهیل گری با سمن ها می تواند در حل بسیاری از مشکلات راهگشا باشد،تاکنون نتوانسته ایم از تمام ظرفیت سمن ها استفاده کنیم، این سازمان های مردم نهاد برآمده از دل مردم و جامعه هستند و ضریب نفوذ آنها در جامعه بالاست و می توانند در حل بسیاری از مشکلات در کنار دفاتر تسهیل گری قرار گیرند البته با این نگاه که نتیجه گرا نباشند و هدف گرا باشند و با نگاه رسیدن به هدف تلاش و حرکت کنند .
وی با تأکید بر تصمیم گیری و اقدام مناسب حسب شرایط هر منطقه بطور جداگانه خاطر نشان کرد: هر منطقه مشکلات خاص خودش را دارد، حتی اگر چند مشکل در تمام مناطق وجود داشته باشد، اولویت آنها متغیر است لذا باید در هر منطقه براساس شرایط همان منطقه تصمیم گرفت و تصمیم گیری ها نیز بایست براساس نقطه نظرات و پیشنهادات مسئولین دفاتر تسهیل گری باشد .
علی بابایی نهادهای امدادی مانند بهزیستی، کمیته امداد امام(ره)، انجمن حمایت از زندانیان و ... و همچنین خیرین و معین های اقتصادی را از دیگر ظرفیت های مهم در حل مسائل و مشکلات برشمرد و خواستار استفاده حداکثری از این ظرفیت ها با هدف حل مشکلات شد .
فرماندار کرمان در بخش دیگری از سخنان خود به بحث مسائل مرتبط با حاشیه شهر پرداخت و بیان داشت :
موضوعات قابل بحث در جلسه در حواشی شهر به مراتب بیشتر از سایر مناطق است، قطعاً کار در حاشیه شهر و حل مشکلات موجود آنها به مراتب سخت تر خواهد بود اما در شرایط سخت نیز میشود کار کرد و بسیاری از مشکلات را حل کرد .
وی با تأکید به آسیب های اجتماعی بعنوان اهم مشکلات حاشیه نشینی،آسیب شناسی و گفتمان با مردم را از جمله راهکارهای مناسب در این زمینه دانست و اظهار داشت: گفتمان با مردم بایستی در جامعه نهادینه شود در اینصورت میتوانیم بحث آسیب های اجتماعی را با مردم در میان بگذاریم و آسیب شناسی و راهکارهای مناسب در حل این آسیب ها را با مشارکت خود مردم پیدا کرد .
فرماندار کرمان با تأکید بر دقت و حساسیت کار در برخورد با حل مشکلات و آسیب های اجتماعی در حاشیه شهر، برخی مشکلات را تهدید کلی در زمینه های مختلف بویژه امنیتی عنوان نمود و تصریح کرد: برای تک تک موضوعات طرح شده بایستی راهکار مناسب نیز پیشنهاد شود در اینصورت نتیجه لازم را خواهیم گرفت.
وی اضافه کرد:در برخورد با آسیب های اجتماعی در حواشی شهر بایست بسیار مراقب بود، نباید اقدامات صورت گرفته باعث تشدید حاشیه نشینی شود، با برخی اقدامات شاید به هدف مورد نظر برسیم اما از سویی دیگر حاصل تلاش های چندین ساله را از دست بدهیم ، باید از اینگونه اقدامات پرهیز کنیم .
وی مشکلات موجود در مناطق شرف آباد و شهرک صیاد شیرازی را از سایر مناطق بیشتر دانست و خواستار ارائه گزارش بصورت منظم و در بازه زمانی تعیین شده توسط مسئولین دفاتر تسهیل گری شد .
فرماندار کرمان ارائه راهکار و پیشنهادات مناسب با تحلیل آماری دقیق، دسته بندی اطلاعات و آمار بصورت دقیق و منطقه ای و اتصال و همکاری دفاتر تسهیل گری با NGOها را در راستای حل و فصل مشکلات مناطق از اهداف این جلسه ذکر کرد .
مشکلات موجود در سامانه شاد دانش آموزان، عدم دسترسی بخش عمده ای از دانش آموزان به اینترنت و همچنین تلفن همراه هوشمند یا تبلت، به رغم تلاش معلمین و مسئولین آموزش و پرورش عدم بازدهی لازم آموزشی کلاس های غیرحضوری و آنلاین،  نیاز حاشیه شهر به حمایت در تمامی حوزه ها بویژه بخش معیشتی، بیکاری اغلب افراد حاشیه شهر بصورت ارادی و عدم تلاش برای کار، بحث معتادین متجاهر و کارتن خواب ها و نیاز به ریشه یابی و آسیب شناسی این معضل، وجود مشکلات عدیده بهداشتی از عمده مسائل مطروحه توسط مسئولین دفاتر تسهیل گری در جلسه بود که به بحث گذاشته شد .