محمدعلی توحیدی فرماندار کرمان در جلسه ستاد تسهیلات خدمات سفر ویژه نوروز 96 گفت : کرمان از جمله استانهایی است که با وجود صدها اثر ، ابنیه و اماکن تاریخی و اماکن ثبت شده جهانی ، پتانسیل های فراوانی درخصوص گردشگری دارد .
وی با اشاره به تأکیدات دین مبین اسلام به موضوع سفر ، سیاحت و گردشگری را یکی از بخش های مهم و تأثیرگذار در اقتصاد کشورهای دنیا دانست و افزود : امروزه اساس اقتصاد بسیاری از کشورها را گردشگری تشکیل می دهد ، بخش اعظمی از درآمد این کشورها از سیر و سیاحت و گردشگری به دست می آید و این موضوع باعث رونق اقتصادی آنها شده است .
توحیدی به تأثیر و نقش آثار ثبت شده جهانی استان کرمان در گردشگری و همچنین ظرفیت های فراوانی که استان در این بخش دارد پرداخت و خاطر نشان کرد : اگر بخواهیم به اشتغال کمک کنیم و کشور را در مسیر توسعه اقتصادی ببینیم باید هنر استفاده از این همه ظرفیتی که خداوند در اختیار ما قرار داده را داشته باشیم.
وی با قیاس درآمد حاصل از کار در یک کارخانه یا اداره دولتی با سایر شغل هایی که از ورود مردم و بخش خصوصی به اقتصاد ایجاد شده ابراز داشت : وقتی صحبت از اشتغال می شود کار در کارخانجات یا ادارات دولتی در اذهان مجسم می شود در حالیکه اقتصاد امروز دنیا و قطعاً کشور بر مبنای کوچک شدن دولت ها و ورود مردم به حوزه های مختلف اقتصادی پایه ریزی شده و اگر ما هم بخواهیم اقتصاد پویایی داشته باشیم بایستی اشتغال و اقتصاد را وسیعتر از اداره و کارخانه دولتی ببینیم .
فرماندار کرمان ایام تعطیلات نوروز را فرصت مناسبی برای استفاده بیشتر از ظرفیت های گردشگری دانست و با تأکید به وظیفه مسئولین در فراهم نمودن امکانات به ویژه زیرساخت های لازم ، وظیفه شهرداران را در این خصوص حساستر خواند و ابراز امیدواری کرد با برنامه ریزی دقیق و قبل از آغاز تعطیلات و شروع مسافرت مردم کارهای لازم انجام شود .
وی متولی اصلی کار گردشگری در کشور را سازمان صنایع دستی ، میراث فرهنگی و گردشگری عنوان کرد و تصریح کرد : گرچه متولی اصلی سازمان میراث فرهنگی است اما وظیفه همه دستگاه های اجرایی است که در این راستا نهایت همکاری را با سازمان متولی داشته باشند ،هر کدام از ما مسئولین کلیددار بخشی از امکانات مردم هستیم که در دست ما امانت است و باید تمام تلاش خود را در استفاده مناسب از آنها و در راستای اهداف نظام به کار بگیریم .
رئیس ستاد تسهیلات خدمات سفر ویژه نوروز 96 خطاب به شهرداران گفت : شهرداران برای ایام نوروز برنامه های از قبل پیش بینی شده و مدون داشته باشند و آنها را اجرا کنند ، بحمدا... در تمام نقاط شهر کرمان و سایر شهرهای کوچک و بزرگ شهرستان ظرفیت های خوبی برای جذب گردشگران وجود دارد ، انشاءا... با اتفاقات خوبی که در شهر کرمان رقم می خورد میتوان برای افتتاح بخش هایی از این طرح ها در ایام نوروز برنامه ریزی کرد.
وی اظهار داشت : استفاده از ظرفیت های بخش خصوصی از جمله هتل داران بسیار مورد تأکید است ،برخی از بخشهای شهرستان از جمله ماهان ،شهداد و راین از پتانسل های بسیار خوبی در بحث گردشگری برخوردارند ، به نوعی خود این بخش ها مستقیماً مقصد گردشگران هستند و میهمانان خاص خود را دارند لذا بخشداران بایستی به جد به موضوع ورود کنند و هماهنگی های لازم را در بخش های خود انجام دهند .
فرماندار کرمان با تأکید به بخشداران ، شهرداران و دهیاران درخصوص ارزیابی عملکردشان که توسط کمیته هایی که از قبل توسط مراجع استانی و کشوری انتخاب میشوند ، بهترین ارزیابان عملکرد مسئولان را مردم دانست .
وی رصد بازار و پایش مستمر قیمت ها را از موارد بسیار ضروری دانست و از مسئولان متولی امر خواست ضمن پیش بینی مایحتاج مورد نیاز و ضروری مردم ، پیگیری و تلاش بیشتری در تأمین آنها داشته باشند .