به گزارش روابط عمومی فرمانداری کرمان مراسم افتتاح اجرای طرح هادی و عملیات زیرسازی و سنگ فرش روستای سیمک از توابع دهستان کوهپایه بخش مرکزی کرمان در مساحتی معادل 2050 مترمربع با حضور مهندس شاملو معاون عمران روستایی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان و جمعی از مسئولین و اهالی این منطقه صورت پذیرفت .
محمدعلی توحیدی فرماندار کرمان که در جمع اهالی روستا سخن می گفت ضمن تقدیر از زحمات مدیران و کارکنان بنیاد مسکن و مسئولان حوزه عمران روستایی گفت : نظام مقدس جمهوری اسلامی به همه ابعاد و زوایای جامعه نگاه عادلانه ای داشته است و اغلب روستاهای ما از خدمات روبنایی و زیربنایی مناسبی برخوردارند.
وی افزود : از جمعیت شهرستان حدود 95 درصد آنها از نعمت گاز طبیعی در منازل خود بهره مندند. این گاز از پارس جنوبی و عسلویه ، از فاصله ای قریب به 1500 کیلومتر به روستاهای کرمان کشیده شده است گاهی هزینه یک انشعاب در مناطق روستایی چند برابر هزینه انشعابات شهری است چرا که در مناطق شهری با یک انشعاب تعداد کثیری از آن بهره مند می شوند ولی در مناطق روستایی جمعیت کم است و بهره مندی کمتر است .
فرماندار کرمان ادامه داد : هر چه از برکات و نعمات و خدمات انقلاب گفته شود کم است بسیاری از روستاها در اول انقلاب از حداقل امکانات بی بهره بودند امروز به برکت انقلاب ، خدمات عمران روستایی مانند بهسازی و سنگفرش معابر هم به این روستا داده می شود.
وی گفت : در حوزه روستایی می توانیم ادعا کنیم بسیاری از خانه های روستایی ما مقاوم تر از شهری است و بنیاد مسکن آمادگی دارد با حداقل شرایط ، وام نوسازی و ایمن سازی مسکن را به روستائیان بدهد که در مواقع سیل و زلزله و طوفان خسارت را کم می کند.
توحیدی خاطرنشان کرد : دولت تقریباً به وظایف خود درخصوص عمران روستایی عمل کرده است و خدمات بالنسبه خوبی ارائه داده است اگر این خدمات در حوزه اقتصاد بکارگیری نشود نتیجه خوبی از این خدمت حاصل نشده است.
وی ابراز داشت : پیش از این روستاها تامین کننده مواد پروتئینی ، لبنی ، سبزیجات ، سیفی جات و حبوباتِ  شهرها بودند انتظار این است که این رویه برعکس نشود و این جایگاه را از دست ندهند.
فرماندار کرمان اضافه کرد : دشمن به هر طریق بتواند در کار نظام سنگ اندازی می کند ، تحریم می کند ، از تنگناها استفاده می کند. در حوزه نظامی ، چرا گزینه های دشمن زیر میز است چون قوی هستیم ولی الان آنها احساس می کنند که نقطه ضعف ما اقتصاد است لذا از این راه وارد می شوند. امسال سال اقدام و عمل نام گرفته است باید به فرمان رهبری دراین حوزه بیشتر کار کنیم.
وی با اشاره به مهاجرت روستائیان به شهرها اذعان داشت : اگر بهترین ها را در روستاها داشته باشیم ولی نتوانیم اقتصاد مناسبی در آنجا ایجاد کنیم و معیشت مردم تأمین نشود قطعاً مردم در روستا نمی مانند و با وجود خدمات و زیرساختها مردم روستا را ترک خواهند کرد. در حالی که با استفاده از همین امکانات و دانش و ابزار روز می توان اشتغال ایجاد کرد به طور مثال گاز  را که تنها برای گرمایش منازل به کار می بریم می توان درکارهای اقتصادی هم استفاده کرد. نظام هزینه سنگینی  را برای انتقال گاز انجام داده است از این فرصت باید استفاده بهتری شود.
توحیدی خاطرنشان کرد : سنگفرشی که اکنون در روستای سیمک اجرا شده با استفاده از امکانات روستاست این سنگفرش جاذبه خاصی به این روستا داده و نسبت به آسفالت بسیار زیباتر است.
وی خطاب به اهالی روستا گفت : اجازه  ندهید اراضی کشاورزی به غیرکشاورزی تبدیل شوند نیاکان ما زمین هایی را برای سکونت انتخاب می کردند که امکان کشاورزی در آنها نبود این زمین ها سرمایه های شماست باید به نسل های بعد منتقل شود تفکیک اراضی کشاورزی و قطعه قطعه کردن آنها را حتی المقدور کمتر کنید.
در ادامه مهندس شاملو معاون عمران روستایی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی کشور گفت : در آستانه ایام ا... دهه فجر قرار داریم ضمن تبرک این ایام شایسته است گرامی بداریم یاد بنیانگذار کبیر انقلاب  را ، امامی که تاکیدش این بود که یک موی کوخ نشینان را با تمام کاخ نشینان عوض نخواهیم کرد. وی ضمن قدردانی از زحمات مردم و مسئولین خاطرنشان کرد : کارخوب ناشی از همکاری و همدلی و تلاش مردم است هر جا مردم با مسئولین همراه بوده اند موفق بوده ایم. بنیاد مسکن هم به عنوان یکی از نهادهای انقلاب اسلامی این توفیق را داشته که در محروم ترین نقاط کشور فعالیت گسترده ای انجام دهد.
شاملو ادامه داد : قبلاً با یک سیل کوچک دهها ساختمان در روستاها ویران می شد و عزیزانی جان و سرمایه خود را از دست می دادند کار بزرگی که جمهوری اسلامی انجام داد و خصوصاً پس از زلزله بم در استان کرمان صورت پذیرفت مقاوم سازی خانه های روستایی بود. فرهنگ ساخت و ساز در مناطق روستایی تغییر کرد خود مردم آمدند پای کار و ظرف یک دهه حدود 2 میلیون خانه روستایی نوسازی شد. امروز می توانیم امیدوار باشیم مردم در این منازل زندگی امنی دارند که تا حدی دربرابر بلایای طبیعی پایدر است.
وی ابراز کرد : قبل از انقلاب چیزی به عنوان طرح هادی نداشتیم امروز حدود 37 هزار روستای بالای 20 خانوار کشور ما دارای طرح هادی هستند و ساخت و سازها و برنامه های عمرانی روستا یک سند برای توسعه دارند.
معاون عمران روستایی بنیاد مسکن کشور ادامه داد : پیش از این املاک مردم مورد دعاوی مختلف بود در حال حاضر قریب 3 میلیون واحد روستایی سنددار شدند این کار نمود زیادی ندارد ولی کاربسیار سنگینی بود.
وی افزود : در بحث گردشگری روستاها و موضوع بهسازی و احیاء بافتهای باارزش روستایی کارهای ارزشمندی شده مهمترین اتفاقی که افتاده تغییر نظام ساخت و ساز و مهندسی شدن فعالیت های عمرانی در روستاهاست که باعث شد کیفیت ساخت و ساز در روستاها بهتر از شهرها باشد.
شاملو با اشاره به برنامه ششم توسعه گفت : نمایندگان مجلس گامهای بلندی را در این برنامه در ارتباط با روستاها برداشتند تصمیماتی که برای شهرها گرفته می شود برای روستاها هم دیده می شود موضوعی که در گذشته مغفول بود.
وی گفت : در بحثهای اقتصادی بنیاد مسکن مسئولیت مستقیم ندارد اما تلاش همواره این بوده که بسترساز توسعه روستاها باشد و بسترلازم برای فعالیت دستگاه های مختلف را فراهم آورد لذا عمدتاً فعالیت های ما ماهیت توسعه ای داشته نه فقط عمرانی و خوشبختانه مصوباتی در قانون برنامه ششم آمده این زمینه رابرای بنیاد بیشتر فراهم کرده است.
وی با بیان اینکه منابع کشور محدود است اظهار داشت : 38 هزار روستای کشور همه متقاضی خدمات طرح های هادی و بهسازی اند نمی توان همه روستاهای کشور و همه محلات آنها را همزمان کارکرد بر اساس اولویت ها و برنامه ریزی شهرستان ها این کار دنبال می شود که با همکاری و مشارکت خود مردم کار را ادامه خواهیم داد و امید داریم با  کمک خود اهالی گامهای بلندتر و فعالیت های اثربخش تری داشته باشیم.