مانور دورمیزی لحظه ی صفر ، با حادثه ی فرضی زلزله در شهر ، توسط شورای مدیریت بحران شهرستان کرمان برگزار شد.
محمدعلی توحیدی فرماندار کرمان در این مانور با بیان اهمیت و حساسیت مرکز استان نسبت به بقیه شهرستانها گفت : مرکز استان نسبت به سایر شهرستان های استان متفاوت است علاوه بر وظایفی که در صورت بروز اتفاق و حوادث ناگوار در قبال محدوده ی خود باید انجام دهد ، در صورت بروز بحران در سایر شهرستان ها نیز باید پشتیبان شهرستان های دیگر باشد چرا که اولین جایی که انتظار می رود شهرستانهای استان را حمایت کند شهری است که در مرکز استان قرار دارد. طبیعتاً امکانات و توانایی مدیران و لوازم این کار نیز بیشتر از بقیه جاهاست پس انتظار آمادگی بیشتر و همراهی بهتر مدیرانش را می طلبد.
وی افزود : انجام این مانورها هر چند وقت یک بار عاملی است برای ارزیابی شورای مدیریت بحران تا ببینیم در چه زمانی می توانیم در محلی که وظیفه داریم در زمان حادثه آنجا باشید حضور پیدا کنیم.
فرماندار کرمان خاطرنشان کرد : درحوزه مدیریت بحران ، عالی ترین اختیارات به فرمانداران داده شده است البته باید دانست همانگونه که اختیارات داده شده باید پاسخگو هم باشند. پس از حادثه چه زلزله باشد چه سیل یا آتش سوزی یا طوفان یا هر حادثه مهیب دیگر ، جایی که باید حادثه و بحران را مدیریت کند و جایی که مرکز اصلی برای اطلاع گرفتن ، برنامه ریزی و خدمات دهی است فرمانداری است لذا باید این آمادگی وجود داشته باشد که با سهل ترین روش و سریعترین زمانِ ممکن ، خود را به فرمانداری برسانند تا با همفکری و اقدام هماهنگ حادثه مدیریت شود.
وی ابراز امیدواری کرد : به زودی با کمک هلال احمر مانور عملیاتی و میدانی مدیریت بحران را برگزار خواهیم کرد هرچه این مانورها و آمادگی ها را بیشتر داشته باشیم در زمان حادثه بهتر می توانیم مدیریت کنیم. لذا کلیه اعضاء و مدیران ادارات مرتبط ، وظایف ذاتی خود را بررسی کنند و امکان سنجی های لازم را انجام و مطابق دستورالعمل ها ، وظایفی که برعهده دارند را تمرین ، مرور و توانمندی هایتان را به روز کنند .
توحیدی بیان داشت : بعضی از پیشگیری ها می تواند از بروز برخی حوادث جلوگیری یا در حل و فصل مشکل کمک کنند به طور مثال در زمانی که احتمال جاری شدن سیل وجود دارد تخلیه اطراف و حریم رودخانه ها و انتقال مسافرینی که در بستر رودخانه ها هستند می تواند از بروز برخی حوادث تلخ جلوگیری کند.
وی با اشاره به زلزله بزرگ بم در سال 82  گفت : در همایشات ، جلسات و آموزش هایی که با موضوع مدیریت بحران در کشور برگزار می شود تقریباً همه جا یادی از حادثه بم و گرفتاریهای آن می شود. در بم خسارت بسیار سنگین بود ولی از آن طرف تجارب بسیار ارزشمندی هم به دست آمد. آمادگی ها و قوانین مدیریت بحران  و دستورالعمل هایی که به صورت ملی در سطح کل کشور  بعد از زلزله بم تدوین شد نشان می دهد که این حادثه باعث شد آمادگی کلی در سراسر کشور بالا رود ما هم با استفاده از همین تجارب توانستیم در زلزله زرند بهتر مدیریت کنیم.
رئیس شورای مدیریت بحران شهرستان کرمان ادامه داد : مدیریت بحران یک کار و وظیفه مهم و جدی برای مدیران است لذا مدیران با دقت بیشتری دستورالعمل ها را مرور کنند هر کس در حوزه کاری خودش وظایفش ، امکانات و کمبودهایش را بررسی و آمادگی خود و دستگاه مربوطه را بلا ببرد.
وی تصریح کرد : در این زمان با ایجاد فضاهای مجازی متعدد ، کوچکترین کم دقتی و اهمال کاری بازتاب وسیعی پیدا می کند در حقیقت همه مردم به نوعی خبرنگار افتخاری صدا و سیما هستند لذا حساسیت و دقت خود را بلا ببرید.
گفتنی است جناب آقای رزم حسینی استاندار محترم نیز در تماس تلفنی ضمن تشکر از آمادگی مدیران شهرستان کرمان ، از برگزاری موفق این مانور ابراز خرسندی کرد.