محمدعلی توحیدی فرماندار کرمان در جلسه کارگروه کشاورزی و منابع طبیعی شهرستان با اشاره به برداشت خوب محصولات کشاورزی در سال جاری گفت : میوه ، محصولات کشاورزی و جالیزی و سبزیجات به وفور در بازار وجود دارد و در حال حاضر دغدغه کمبود محصول خاصی را نداریم این توفیق مرهون جدیت متولیان امر است که کارهای ترویجی ، هدایتی و مشاوره ای را به خوبی انجام داده اند.
وی ابرز داشت : در سال های گذشته سرمازدگی در برخی استان ها وجود داشت ولی بحمدا... ما با چنین موضوعی مواجه نیستیم.
فرماندار کرمان خاطر نشان کرد : برای سال زراعی 95 و 96 برنامه های خوبی تدوین و در مناطقی مثل شهداد ، گلباف و شهر باغین در حال رقم خوردن است. همچنین در بحث دام و طیور هم اقدامات خوب و مناسبی در حال پیگیری است
وی گفت : پیش بینی می شود امسال 28 هزار تن سیر از شهداد برداشت شود و حدود 56 میلیارد تومان درآمد نصیب کشاورزان نماید که البته تا فرصت هست باید تمهیدات لازم برای فروش و صادرات آن اندیشیده شود که محصول روی دست کشاورزان نماند.
رئیس کارگروه کشاورزی و منابع طبیعی شهرستان کرمان با اشاره به خشک شدن برخی قناتها گفت: تعدادی از قناتها در حال نابودی هستند و کشاورزان تنها منتظر اقدامات دولتند ولی این نکته باید به کشاورزان یادآوری شود که کار اصلی بر عهده خود مردم است لایروبی ، نگهداری و مراقبت از قنات بر عهده کشاورزان و کسانی است که ازآن استفاده می کنند هر چند دولت کمک می کند و با اعتبارات محدودی که به این امر اختصاص یافته آنها را پشتیبانی می کند اما با این مبلغ و تنها با کمکهای دولتی نمی شود این تعداد قنات را نگهداری کرد. این فرهنگ ناصواب و نادرست که باید منتظر اعتبارات دولتی بود سبب شده که بسیاری از قنوات رو به نابودی بروند متاسفانه هرجا قناتِ خرده مالک یو مشارکتی بود در حال نابودی است لذا مردم بایستی مانند قدیم همت کنند و برای احیای قناتها همکاری کنند.
وی ادامه داد : اگر اقتصاد روستا تامین نشود و قناتها خشک شود در پی آن مهاجرت به شهرها شروع می شود. بنابراین مسئولین و دهیاران هم باید تمام تلاش خود را برای این ماندگاری و نیز رفاه و آسایش روستائیان به کار گیرند.
توحیدی با بیان اینکه بانکهای استان به میزانی که بانک های سایر استانها در پروژه های کشاورزی کمک می کنند همراهی نکرده اند خطاب به مسئولین جهاد کشاورزی گفت : تک تک طرح هایی که به بانکها معرفی شده اند را بررسی کنید ببینید طرح ها چه بوده ، چه میزان وام داشته ، کدام بانک بنا بوده پرداخت نماید و چرا پرداخت نکرده ، کار را هم از همین هفته و از پروژه های کشاورزی شروع کنید بررسی کنید که مشکل کجا بوده ، اگر قانع کننده نبود به مراجع بالاتر اعلام شود.
وی با اشاره به اینکه پرداخت برخی بانکها از میانگین کشوری پایین تر است گفت : البته یکسری مشکلات مربوط به خود مردم است ولی برخی ایرادات و موانع هم مربوط به بانکهاست.
فرماندار کرمان اضافه کرد : باید برای استفاده کشاورزان از روشهای آبیاری تحت فشار ترویج و اطلاع رسانی بیشتری صورت گیرد روشهای غرقابی در حال منسوخ شدن است.
وی در ادامه خاطرنشان کرد : شورای اقتصاد مقاومتی روستاها یکی از وظایفش اطلاع رسانی و بالا بردن اطلاعات کشاورزان است تا حمایتها و هدایتهایی که برای کشاورزان در نظر گرفته می شود را به ایشان اعلام کند. به طور مثال در صندوق بیمه روستائیان و عشایر حتی یک فرد 80 ساله می تواند برای یک سال خود را بیمه کند و بعد از آن یک مستمری برای اعضای خانواده ی او برقرار می شود ولی مردم خبر ندارند و خانواده بعد از فوت سرپرست ، به دلیل عدم تامین مالی باید به کمیته امداد مراجعه کند و یا این موضوع بیمه کارگران کشاورز بیمه ارزانی است بیمه هر فرد در صنعت 297 هزار تومان است اما در کشاورزی 97 هزار تومان که 200 هزار تومان کمتر از کارگز بخش صنعت است. برخی استانها از این امکانات بخوبی استفاده می کنند مثلاً آمار بیمه شدگان در یزد بسیار بالاتر از کرمان است.
توحیدی خواستار ورود بخشداران به امر اطلاع رسانی بیشتر درخصوص واگذاری زمینها و انواع بیمه ها به روستائیان شد و افزود : وقتی یک پیرمرد  عشایر تنها با پرداخت 95 هزار تومان در یکسال می تواند ماهانه 400 هزار تومان مستمری دریافت کند چرا نباید به دلیل عدم اطلاع ، از آن بهره مندشود ، دوستان به وظایفمان عمل کنیم.
احمد مسعودی مدیر جهاد کشاورزی شهرستان کرمان نیز گفت : شهرستان کرمان پتانسیل خوبی در بحث کشاورزی دارد 3 میلیارد و 547 میلیون تومان برای بخش کشاورزی شهرستان اعتبار معین شد که مبلغ خوبی بود ولی تنها مبلغ 650 میلیون تومان آن تخصیص یافت و البته 20 درصد از این مبلغ 650 میلیون تومان به صورت نقدی پرداخت و 80 درصد مابقی به صورت اسناد خزانه است که بایستی پس از انعقاد قرارداد و تحویل اسناد به خزانه واریز شود.
وی ادامه داد : در بخش قنوات 585 رشته قنات در شهرستان وجود دارد که فقط 330 میلیون تومان اعتبار به آنها اختصاص داده شده که بسیار پایین است لذا باید دانست که با این ارقام و اعتبارات محدود و تنها با اتکا به بخش دولتی نمی توان قنوات را احیا و لایروبی کرد این امر همت و تلاش و ورود خود مردم را می طلبد.
مسعودی همچنین از پایین بودن میزان جذب تسهیلات کشاورزی خبر داد و افزود : 111 طرح کشاورزی درشهرستان کرمان معرفی شده است که 89 طرح با مصوبه کارگروه جهت دریافت تسهیلاتی به میزان 84 میلیارد و 604 میلیون تومان به بانکهای عامل ارجاع داده شدند که تنها 8 درصد این مبلغ جذب شده است. همچنین 181 طرح به صندوق توسعه ملی جهت دریافت تسهیلاتی به مبلغ 11 میلیارد و 490 میلیون تومان و 106 نفر هم برای استفاده از منابع داخلی بانک معرفی شدند که از این تعداد هم تنها 59 نفر توانستند 3 میلیارد و 800 میلیون تومان جذب کنند.
وی افزود : شهرستان کرمان به لحاظ معرفی افراد و طرح های کشاورزی به بانکها رتبه اول استان را دارد ولی در جذب تسهیلات رتبه سوم را دارد.
مدیرجهاد کشاورزی شهرستان کرمان خاطر نشان کرد : در بحث آبیاری تحت فشار و توسعه آن 1000 پرونده در صندوق حمایت آماده دریافت تسهیلات داریم.
وی گفت : 21 پروژه در بحث اقتصاد مقاومتی برای جهاد کشاورزی تعریف شده که تا کنون 57 درصد پیشرفت فیزیکی داشته اند.
مسعودی از راه اندازی کمیته بهداشت حرفه ای با همکاری وزارت بهداشت و جهاد کشاورزی خبر داد و افزود : در این دوره آموزش هایی مثل آشنایی با بیماری های مشترک انسان و دام ، سموم ، استفاده ایمن از ادوات کشاورزی و ... به کشاورزان ارائه خواهد شد.