به گزارش روابط عمومی فرمانداری کرمان محمدعلی توحیدی فرماندار کرمان ، در جلسه کارگروه اشتغال شهرستان کرمان یکی از دغدغه ها و ضرورتها و نیازهای اساسی امروز جامعه را اشتغال مطرح کرد و گفت : یکی از موضوعاتی که به جد مورد مطالبه و درخواست مردم و مورد پیگیری متولیان و مسئولین کشور است مسئله اشتغال است موضوعی که همه ما در بین اقوام و بستگان خود با آن مواجه هستیم و با مشکلات آن دست و پنجه نرم می کنیم.
توحیدی اذعان داشت : مملکتی که روزی بسیاری از اموراتش را مستشاران خارجی باید انجام می دادند از کارهای اقتصادی و درمانی گرفته تا رانندگی تانکرهای سوخت در خارجی ها بود امروز به برکت انقلاب و خدمات خوبی که در حوزه علم و دانش انجام شده جزء کشورهایی است که در بسیاری از بخشها توانایی اعزام نیروی متخصص دارد از مهندس و پزشک گرفته تا کارشناس و کاردان و نیروی کار متخصص. جاده سازی های فراوان درافغانستان ، ساخت سدهای متعدد در کشورهای همسایه و ...همه توسط مهندسین ایرانی انجام می شود این نشان می دهد در حوزه علم پیشرفت خوبی داشته ایم.
وی افزود : به رغم پیشرفتهای علمی ، در حوزه حرفه آموزی توفیق چندانی نداشته ایم دانشجویان در دانشگاه ها دروس تئوری را خوب می آموزند ولی به صورت صفی و حرفه ای آموزش لازم را نمی بینند صافکار خوب ، گچکار و کاشی کار خوب همه از اتباع خارجی اند.
وی ادامه داد : ساختن مسکن شغلی نیست که ازدور خارج شود تا بشر زنده است سرپناه نیار دارد شاید مصالح و شکل آن متفاوت شود اما به هر حال حرفه ای است که همیشه نیاز است ولی به شکل عملی آموزش داده نمی شود در حوزه ساختمان سازی نیروی زیادی لازم است که باید دانش آن را فراگیرند.
فرماندار کرمان ادامه داد : افرادی هستند که با استفاده از تخصص و حرفه ای که مثلاً در سنگ کاری یا کاشی کاری آموخته اند ماهانه میلیونها تومان درآمد دارند  یکی از ضعفهای ما این است که حرفه آموزی خوبی نکرده ایم.
توحیدی اضافه کرد : قدیم از فرصت تابستانها استفاده بهتری می شد با تعطیلی مدارس و دانشگا ه ها هر کس دنبال آموختن حرفه ای می رفت قدیمی ها بیشترِ تعمیرات وسایل و امور منزل را خودشان بلد بودند و انجام می دادند. اما در حال حاضر از این وقت بیشتر برای کلاس های زبان و ورزش استفاده می شود و دیگر آن شرایط استاد و شاگردی را که قبلاً وجود داشت دیده نمی شود.
وی تأکید کرد : تمام هم و غم خود را روی حرفه آموزی بگذارید و زمینه حضور فنی و حرفه ای را در همه مناطق فراهم کنید.
فرماندار کرمان گفت : حرفه آموزی باید متناسب با نیاز مناطق باشد قالی بافی ، خیاطی ، نجاری ، جوشکاری و ...کسانی که از شهرها و روستاهای دیگر به حاشیه شهر کرمان می آیند برای اشتغال آمده اند اگر می توانستیم در همان مکان حرفه آموزی خوبی داشته باشیم این افراد به حاشیه شهرها نمی آمدند. اگر بخواهیم با پدیده حاشیه نشینی مقابله کنیم یکی از راههای آن اشتغال زایی در مناطق و محلات است. و این کار با اقتصادهای خرد هم شدنی است و نیاز به احداث کارخانه ندارد.
رئیس کارگروه اشتغال شهرستان اضافه کرد : کاشت سیر در شهداد به 617 هکتار رسیده است و سالانه حدود 24 هزار تن سیر تولید می شود درآمدی که از فروش سیر در شهداد به دست می آید با پسته قابل مقایسه است در مقایسه با پسته ، در مدت زمان کمتری هم جواب می دهد مراحل کاشت و بزرگ شدن درخت را نیاز ندارد.
وی ادامه داد : پرورش شتر در مناطقی مانند شهداد قابلیت دارد اگر بستر کار را فراهم و آموزش های لازم را بدهید این کار هم رونق خواهد گرفت.
در ادامه خانم دکتر حسینی مشاور استاندار و مدیرکل امور بانوان و خانواده استان نیز با اشاره به اینکه نیمی از منابع انسانی ما را زنان تشکیل می دهند گفت : در روستاها زنان بیشترین نقش را در اقتصاد خانواد ها ایفا می کنند ما بالغ بر 2000 بانوی کارآفرین در استان داریم که بعضاً از هیچ ارگان دولتی هم حمایت نشده و از هیچ تسهیلاتی استفاده نکرده اند لذا باید این فعالیت ها ساماندهی شوند.
وی با ارائه طرح ساماندهی مشاغل اقتصادی بانوان استان گفت : در این طرح که به اختصار سمابانو نامیده می شود آسیب های فردی، اجتماعی و اداری مشخص شده است آسیب های جامعه مثل مثلث است یک ضلع آن مسائل اقتصادی ، یک ضلع فرهنگی و یک ضلع اجتماعی است.
وی افزود : این طرح در 4 فاز طراحی شده که شامل شناسایی ظرفیت ها و توانمندی های بانوان و ایجاد یک بانک اطلاعاتی است همچنین ثبت نام از بانوان متقاضی و برگزاری دوره های توانمند سازی ، سپس تشکیل یک تیم تخصصی با حضور یک موسسه خیریه ، پایگاه بسیج  ، یک سرمایه گذار ، نمایند ه یکی از سازمان های دولتی و یک کارآفرین و در نهایت شناسایی فرصت ها و تهدیدها و برطرف نمودن موانع و راه اندازی یک بازارچه دائمی است.
در ادامه جهانگیری مدیرکل فنی و حرفه ای استان نیز با تاکید بر اینکه مشکل اشتغال با صحبت و جلسه حل نمیشود گفت : باید در مرحله اجرا وارد شد ما جزو کشورهایی هستیم که جمعیت جوان بالایی داریم.
وی افزود : دراستان بیش از 300 حرفه شغل وجود دارد که آموزش داده می شوند. در شهرستان کرمان 6 مرکز ثابت  وتعدادی اکیپ سیار داریم که کیفی سازی آموزشها در آنها مد نظر است.
وی با بیان اینکه یک مرکز در زندان وجود دارد که آموزش های لازم را به افرادی که متقاضی اند می دهد گفت : آمار بازگشت به زندان 18 درصد است ولی این آمار در زندانیانی که مهارتی را آموخته اند 4 درصد است.
وی با اشاره به کم رنگ شدن برخی مشاغل سنتی در شهرستان کرمان ابراز داشت : متاسفانه برخی مشاغل سنتی کرمان در حال نابودی است که برای احیای آنها طرح ویژه حمایتی خواهیم داشت.