به گزارش روابط عمومی فرمانداری کرمان محمدعلی توحیدی فرماندار کرمان ، صبح امروز با شرکت در برنامه رادیویی میکروفن صبح شبکه کرمان با موضوع حاشیه نشینی ضمن تأکید بر مقابله با حاشیه نشینی گفت : مبحث حاشیه نشینی همواره یکی از دغدغه های مقام معظم رهبری و از اهم مشکلات دولت بوده است ،دولت موضوع مقابله با حاشیه نشینی و ساماندهی خانوارهایی که در حاشیه شهر سکونت دارند را بعنوان یک ضرورت می داند و تمام تلاش فرمانداری و دستگاههای اجرایی در این راستا بوده و تاکنون بحمدالله کارهایی خوبی نیز صورت پذیرفته است .
توحیدی با اشاره به همدلی و وفاقی که میان مسئولین استانی و شهرستانی وجود دارد شکل گیری مقابله جدی با حاشیه نشینی را از اواخر سال 92 عنو ان نمود و بیان داشت :  کرمان یکی از شهرهای بزرگ کشور با وسعتی معادل 13 هزار هکتار و جمعیتی بالغ بر 600 هزار نفر است ، درحال حاضر وقتی تراکم را محاسبه می کنیم در هر 10 هزار مترمربع بیش از 40 نفر زندگی می کنند ،طبیعتاً خدمات رسانی به این وسعت زیاد ، کار بسیار دشواریست به همین جهت مسئولین استان بر این شدند مقابله با حاشیه نشینی را در دستور کار خود قرار دهند.
فرماندار کرمان مقابله با حاشیه نشینی را مثبت ارزیابی کرد و با اعلام اینکه تاکنون بیش از 1000 هکتار از اراضی اطراف کرمان به حالت اولیه خود بازگشته اند ابراز داشت : از سال 92 که موضوع مقابله با حاشیه نشینی شکل قانونی به خود گرفت تاکنون قریب به 1000 هکتار از اراضی حاشیه شهر کرمان که توسط افراد به هر نحوی تصرف شده و یا تغییر کاربری داده شده بودند به حالت اولیه خود بازگشته اند ، با همکاری و قاطعیت تمام دستگاهها به ویژه اعضاء شورای تأمین ،دستگاه قضا و نیروی انتظامی این کار انجام و همچنان ادامه خواهد داشت .
توحیدی با تشریح روند مقابله با حاشیه نشینی خاطر نشان کرد : روند حاشیه نشینی در 31 نقطه شهر کرمان که در معرض آن قرار داشتند شناسایی شده بود و تدابیر لازم جهت مقابله با آن عملی و اکنون متوقف شده است و بخش قابل توجهی از آن هم ساماندهی شد ،نقاطی هم وجود داشت که بایستی برخورد قاطع و قانونی میشد که اینکار نیز صورت پذیرفت اما به رغم اینکه رشد حاشیه نشینی متوقف شده هنوز جای کار وجود دارد .
وی با بیان اینکه به صفر رساندن حاشیه نشینی کار بسیار دشواریست این پدیده را منحصر به کرمان حتی کشور ندانست و از این پدیده بعنوان معضل بزرگ بسیاری از شهرهای دنیا  نام برد .
فرماندار کرمان درخصوص وضعیت اراضی محدوده ا... آباد اظهار داشت : سیاست ما درخصوص آن دسته از اراضی روستای ا...آباد که در محدوده طرح هادی قرار دارند ، ساماندهی در چارچوب قانون است در مرحله اول بایستی تکلیف زمین ها روشن شود سپس وارد مبحث خدمات دهی ازجمله خدمات زیربنایی آب ،گاز و برق و ... شویم .
وی افزود : چنانچه زمین از دهیاری یا بنیاد مسکن دریافت شده ،با مراجعه صاحب زمین به دهیاری و پرداخت وجه زمین وضعیت آن مشخص و سند قانونی دریافت خواهند کرد ، درصورتیکه زمین از اموال دولتی بوده و از افراد سودجو خریداری شده است کار روال قضایی پیدا کرده و خریداران باید با شکایت از فرد فروشنده به دنبال حقوق قانونی خود باشند .
توحیدی درخصوص اراضی خریداری شده از افراد سودجو گفت : عمدتاً در مورد اینگونه زمین هایی که خارج از حدود قانون و مقررات خریداری شده و در آن ها ساختمان سازی شده ، متاسفانه در بازدیدهایی که صورت می پذیرد  مشاهده می شود حتی حداقل استانداردها را در ساخت و سازها رعایت نکرده اند و بسیار وضعیت نابسامانی داشته ، جان افراد ساکن در معرض خطر است.
فرماندار کرمان درخصوص اراضی خارج از محدوده طرح هادی روستای الله آباد تصریح کرد : در مبحث زمین های خارج از طرح هادی هیچ راهی جزء تخریب نیست ، قانون اجازه واگذاری امتیازات آب ، برق و گاز و پروانه ساخت و ساز را به ما نمی دهد ، دستگاههای اجرایی هیچ گونه خدماتی روی اینگونه زمین ها نمی توانند ارائه کنند.
توحیدی با قدردانی از صدا و سیمای مرکز کرمان در رابطه با اطلاع رسانی مناسب به مردم از طریق برنامه های گوناگون و پرداختن به مبحث مهم حاشیه نشینی و با هشدار به مردم درخصوص خرید زمین در شهر و روستاهای حاشیه شهر تأکید کرد : مردم دچار اشتباه نشوند ،سرمایه هایشان را هدر ندهند و مراقب افراد سودجو باشند ،در خرید زمین دقت کنند و اگر نیاز به استعلام از طرق مختلف به ویژه دهیاری ،شهرداری و سایر دستگاهها می باشد اینکار را انجام دهند .
رئیس کارگروه مقابله با حاشیه نشینی شهرستان کرمان مشکل حاشیه نشینی را مشکلی اساسی خواند که عوامل آن به مشکلات موجود در مناطق و روستاها و بحث مهاجرت به شهرها بر می گردد  و راه حل اساسی را برطرف نمودن مشکلات روستاها عنوان نمود و خاطر نشان کرد : با اهتمام استاندار محترم طرح اقتصاد مقاومتی روستاها و محلات در حال پیگیری است ، ما بایستی اقتصاد مقاومتی مناسب را در مناطقی که مهاجرت خیز است ایجاد کنیم و اقتصاد منطقه را تقویت کنیم و تا با ایجاد اشتغال از روند مهاجرت جلوگیری و رشد حاشیه نشینی متوقف شود .
توحیدی به نقش مردم در طرح اقتصاد مقاومتی روستاها و محلات پرداخت و با تشریح انجام برخی طرح های اقتصادی و کشاورزی در روستا و بخش های شهرستان از جمله کاشت سیر در شهداد بیان نمود : میزان کاشت سیر در شهداد ظرف 5 سال گذشته از 30 هکتار به 600 هکتار رسیده و برداشت 45 تن سیر در هر هکتار هم رقم قابل ملاحظه ایست .     
 وی افزود : به برکت انقلاب اسلامی خدمات و امکانات زیربنایی بسیاری در روستاها ایجاد شده است ،تا جایی که به لحاظ خدمات تفاوتی با شهر نمی کند اما آنچه از آن غفلت شده یا به هر دلیلی انجام نشده است بحث اقتصاد روستاهاست که درحال حاضر با ورود مردم به موضوع اقتصاد روستاها و محلات و با استفاده از خود مردم با یاری خداوند اینکار را نیز عملی می کنیم تا اقتصاد روستاها متأثر از آن شکوفا شود .