جلسه اقتصاد مقاومتی و صندوق های خرد روستایی بخش مرکزی شهرستان کرمان با حضور رؤسای شوراهای اسلامی شهر و روستا ، دهیاران و شهرداران و بخشدار بخش مرکزی در فرمانداری کرمان برگزار شد .
به گزارش روابط عمومی فرمانداری کرمان در این جلسه محمدعلی توحیدی فرماندار کرمان با قدردانی از تلاش و فعالیت های مختلف شهرداران و دهیاران به ویژه در حوزه عمرانی گفت : در شرایط فعلی در انجام فعالیت ها بایستی اقتصاد منطقه را در نظر بگیریم ، کارهای بسیار زیادی در حوزه های مختلف از جمله عمرانی در روستاها انجام داده ایم اما تا زمانی که اقتصاد روستا شکوفا نشود عملاً کاری انجام نداده ایم .
توحیدی افزود : اگر اقتصاد یک منطقه شکوفا و در مسیر رشد نباشد بیکاری را به دنبال دارد و باعث می شود جمعیت در منطقه نماند ، منطقه ای که فاقد جمعیت شد دیگر روستا و یا شهر نیست .
توحیدی با برشمردن خدمات نظام در طول سال های انقلاب و قیاس برخی از این خدمات با گذشته ابراز داشت : ما همواره در همه زمینه ها از دولت مطالبه داریم در حالی که سرمایه های هنگفت و بالقوه متعددی در روستاها وجود دارد که هیچ استفاده ای از آنها نمی شود و بعضاً هم در حال ازبین رفتن می باشند و یا به طور مثال سرمایه های بسیاری را در سال های گذشته به ساخت سوله و ساختمان اختصاص دادیم که بدون حصول نتیجه ، غیرفعال و در حال خاک خوردن هستند ، اینها سرمایه های این مملکتند .
فرماندار کرمان بحث مدیریت را یکی از مهمترین عوامل در اقتصاد دانست و با تشریح برخی از اقدامات که به دلیل سوء مدیریت نه تنها به جامعه ضربه وارد کرده بلکه اثرات آن به نسل های بعدی نیز منتقل می شود ، فلسفه شکل گیری اقتصاد مقاومتی را مدیریت صحیح و اصولی خواند و خاطر نشان کرد : تمامی مسئولین دستگاه های اجرایی و همه کسانی که در حوزه مدیریت نقشی دارند وظیفه دارند در اقتصاد مقاومتی مشارکت کنند ،اقتصاد مقاومتی یک تکلیف ،رسالت و نیاز اساسی برای کشور است .
رئیس کارگروه اقتصاد مقاومتی شهرستان کرمان همه مسئولین ، شهرداران ، دهیاران و اعضاء شوراهای اسلامی را به مطالعه 24 بند سیاست های اقتصاد مقاومتی ابلاغی توسط مقام معظم رهبری (حفظ ا...) و تأمل در آنها توصیه کرد و خواستار ارزیابی فردی در میزان کاری که در حوزه اقتصاد مقاومتی انجام دادند شد .
توحیدی به نقش اقتصاد مقاومتی در شکوفایی اقتصاد کشور و عدم وابستگی کشور به دول خارجی پرداخت و اظهار داشت : گزینه نظامی امریکا زیر میز است چون به خوبی می داند جمهوری اسلامی ایران از لحاظ دفاعی و نظامی قوی و یک قدرت منطقه ایست ، در حال حاضر آن میزان که امریکا در حوزه اقتصادی بر علیه کشور سیاست گذاری و توطئه می کند در حوزه نظامی نمی کند ،گزینه روی میز امریکا بر علیه کشور ما اقتصادی است بنابراین راه برون رفت ما همانگونه که مقام معظم رهبری فرمودند اقتصاد مقاومتی هست و بس .
توحیدی بیان و ترویج گفتمان اقتصاد مقاومتی در روستاها را پیرامون موضوعاتی چون افزایش بهره وری ،کاهش هزینه ها ،صرفه جویی ،استفاده بهینه از دارائیها و... از مصادیق اقتصاد مقاومتی عنوان نمود .
فرماندار کرمان یادآور شد : دولت حمایت های خوبی از روستائیان انجام داده ، از بحث خرید تضمینی محصولات تا واگذاری تسهیلات ،به روز رسانی وسایل و تجهیزات کشاورزی و دامی و ... .
وی در ادامه به اهمیت نقش حضور مردم در صحنه های مختلف جامعه پرداخت و اظهار کرد : 63 درصد از شهدای جنگ بسیجی هستند یعنی بار و مسئولیت بیش از 50 درصد از جنگ و دفاع از کشور بر دوش مردم بوده است ، همین امر باعث شد تا برگ زرین دیگری در دوران دفاع مقدس با کمک مردم در تاریخ ثبت شود ، در حال حاضر هم اگر بخواهیم به شکوفایی اقتصاد برسیم باید از ظرفیت بزرگ مردمی استفاده کنیم ، مردم بایستی به اقتصاد ورود کرده و دولت آنها را حمایت کند و موانع سر راه آنها را بردارد .
فرماندار کرمان اولین موضوع در مبحث اقتصاد مقاومتی روستاها و محلات را شناسایی ظرفیت های هر روستا اعلام و ایجاد بستر مناسب برای سرمایه گذاری و هدایت سرمایه ها به سمت رونق اقتصادی با تصمیم گیری صحیح را گام های بعدی عنوان نمود و آن را وظیفه و تکلیف مسئولین دانست و تصریح کرد : بایستی در جهت بهبود معیشت مردم قدم برداریم، ما مسئولیم و باید پاسخگوی مسئولیت خودمان باشیم  ، ما را به اجبار مسئول نگذاشته اند و با اختیار و تصمیم خودمان مسئولیت را پذیرفتیم ، مسئولی که گناه نکند اما سعی و تلاش نیز نکند این عدم تلاش ، خود بزرگترین گناه یک مسئول است ، ما دنبال کار بیهوده و بی نتیجه نیستیم. دوران سعی و خطا هم تمام شده باید از تجربیات گذشته درس گرفت ، اقتصاد مقاومتی در رأس کارهای یک مدیر است .
توحیدی خواستار هدایت سرمایه های خرد روستایی و دقت و مراقبت و جلوگیری از هدر رفتن این سرمایه ها شد و خاطر نشان کرد : باید برای راه اندازی شوراهای اقتصاد مقاومتی مساجد و محلات و صندوق های خرد روستایی و تبدیل آنها به یک واحد اقتصادی تلاش کنیم و توسعه این واحدها را در الویت کاری قرار دهیم .
در پایان شیوه نامه تشکیل شوراهای اقتصاد مقاومتی روستاها و محلات استان کرمان قرائت شد.