16 آذر به عنوان مرکز ثقل جنبش دانشجویی متأثر از اقدام استکبار ستیزانه جوانان دانشجو در سال 1332، هنگامه ایست که افق مبارزاتی این قشر فرهیخته را مشخص کرد. 16 آذر را باید بیانیه شکست توطئه‌های آمریکای جهانخوار و رژیم اشغالگر قدس در برپایی کودتای ننگین 28 مرداد به شمار آورد که سرانجام سقوط رژیم مزدور پهلوی را در 22 بهمن ماه رقم زد. اقدامی که نه تنها در زمانه خود تاریخ ساز شد، بلکه توانست در مسیر شکل گیری و هویت بخشی دانشگاهیان به نقطه عطفی تبدیل شود.
روز دانشجو نشان از پایمردی و ایستادگی دانشجوی مسلمان در برابر نظام سلطه دارد و یاد آور رشادت دانشجویانی است که سینه خود را در برابر تیرهای استعماری دشمن سپر کردند و در گذر زمان فریاد ضد استکباری ملت ایران را به گوش جهانیان رسانده اند.
دانشجویان ایران اسلامی که در پیروزی انقلاب اسلامی دوشادوش روحانیت بیدار و مردم آگاه نقش بی بدیل داشتند، پس از انقلاب نیز در جریان هایی همچون تسخیر لانه جاسوسی امریکا و دفاع مقدس جایگاه خود را تثبیت کردند.
قشر دانشجو به عنوان چشم بیدار و فرهیخته جامعه توانسته است در مسیر اهداف نظام مقدس جمهوری اسلامی فتح قله های بین المللی علم و دانش را مدنظر قرار دهد و ایران اسلامی را به یکی از کشورهای قدرتمند در این عرصه تبدیل نماید.
امروز نیز دانشجوی آگاه با الهام از سیره سیاسی الهی امام امت ، نصایح رهبر فرزانه انقلاب و حرکت در خط سرخ شهادت ،توانسته است دور از هیاهوی تبلیغاتی دشمنان، استقلال طلبی، آزادی خواهی و استکبار ستیزی خود را حفظ کند.
بدون شک ، نعمت بزرگ استقلال و آزادی و امنیت پایدار امروز کشورمان مرهون مجاهدت و فداکاری جوانان و دانشمندان بزرگواری است که با خون خود نهال پر خیر و برکت انقلاب اسلامی را پروریدند تا امروز آن نهال به درختی تنومند و استوار تبدیل شود.
اکنون نیز از این قشر شریف و با ایمان انتظار است که همراه با فتح سنگرهای علم و دانش و صعود به قله‌های افتخار و سرافرازی علمی همچنان بر مواضع ضداستکباری خویش پایدار وتحت تدابیرو رهنمودهای تاریخ ساز مقام معظم رهبری(مدظله العالی) حرکت های دانشجویی ایران اسلامی را درشرایطی که شیطان بزرگ امریکای جنایتکار ودغل باز از هیچ حربه ای برای ضربه به ایران اسلامی فروگذار نمی کند ، ازهرگونه غفلت و انحراف مصون و درپیگیری آرمان های بلند انقلاب اسلامی و پیشرفت ملت عظیم الشأن ایران لحظه ای درنگ نکرده وهمچنان راهبرد مقابله با شیطان بزرگ  و نابودی دشمن صهیونیستی، را حمایت و دنبال کنند . دانشجوی مسلمان باید از اسلامی که خواستار سربلندی، عزت، پیشرفت و آزادی جامعه است دفاع کند و در به ثمر نشستن اهداف نظام و فرمایشات مقام معظم رهبری از جمله تحقق اقتصاد مقاومتی پیشرو باشد.
اینجانب ضمن تبریک 16 آذر ، روز دانشجو به تمامی دانشجویان و فرهیختگان توفیقات روزافزون ایشان را در همه امور فردی و اجتماعی به ویژه در عرصه فعالیت‌های علمی، پژوهشی، فرهنگی و اجتماعی از خداوند متعال مسالت می‌نمایم.