به گزارش روابط عمومی فرمانداری کرمان محمدعلی توحیدی فرماندار کرمان در هفته کتاب از کتابخانه تخصّصی هنر موزه صنعتی کرمان و چند کتابفروشی در سطح شهر کرمان بازدید کرد .
توحیدی که به همراه ملانوری رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان کرمان از کتابخانه تخصصی هنر موزه صنعتی کرمان بازدید می کرد ضمن قرائت فاتحه بر مزار استاد صنعتی در  نشستی با مسئولین کتابخانه به گفتگو پرداخت .
وی با قدردانی از عوامل کتابخانه ،این مجموعه را به لحاظ تخصصی بودن گنجینه ای ارزشمند برای کرمان توصیف کرد و گفت : کتابخانه های تخصصی مخاطبان خاص خود را دارند ، در این گونه کتابخانه ها کمّیت مهم نیست ،کیفیت خدمات اهمیت دارد ،این خدمات به نحوی باید باشد که گروه مخاطبان خود را جذب نماید .
توحیدی قیمت بالای کتاب از جمله کتابهای تخصصی را از عمده مشکلات گروه مخاطبان کتاب در جامعه عنوان نمود و وجود کتابخانه ها به ویژه کتابخانه های تخصصی را فرصت مناسبی برای استفاده مخاطبان برشمرد .
فرماندار کرمان با اشاره به وجود شخصیت هایی مانند استاد صنعتی در کرمان ابراز داشت : کرمان دارای مفاخر گرانبهای زیادی مانند استاد صنعتی است که متأسفانه بعد از رفتن به قدر و منزلت آنها پی می بریم ، باید فرهنگ احترام به مفاخر و شخصیت ها را در جامعه ترویج دهیم و از وجود این عزیزان تا زمانی که در قید حیات هستند استفاده کنیم و زندگی و تفکر آنها را الگوی خود و جامعه به ویژه جوانان قرار دهیم ، نباید فراموش کنیم هر یک از این مفاخر خود گنیجینه ای گران قیمت است که همه عمر خود را وقف کار و موضوعی کرده اند که نسل ها از آن بهره می برند .
توحیدی نتیجه و خروجی مطالعه را به نسبت سرمایه گذاری انجام شده در حوزه کتاب نامتناسب ارزیابی کرد و اظهار داشت : بحمدالله سرمایه گذاری خوبی در حوزه کتاب اعم از کتاب ،کتابخانه ها و سایر امکانات لازم در این حوزه انجام شده در حالیکه خروجی مطالعه با وجود این امکانات و زیرساخت هایی که وجود دارد همخوانی ندارد ،این یک معضل بزرگ در زمینه علم و دانش است .
وی با تأکید به رفع این مشکل با وجود هزینه های سنگینی که به کشور تحمیل می کند ، هرگونه انتقاد درخصوص کافی نبودن امکانات در حوزه کتاب و کتابخوانی را مستلزم وجود تناسب در استفاده از امکانات موجود دانست و تصریح کرد : عدم تناسب میان خروجی و سرمایه گذاری انجام شده در هر زمینه ای که باشد برای کشور زیان دارد ،قطعاً ضرر و زیان در زمینه علم و دانش بیشتر است و هزینه های سنگین و غیرقابل جبران برای نسل های بعدی جامعه به همراه خواهد داشت ،بایستی به هرنحو ممکن فرهنگ استفاده از کتابخانه های تخصصی در میان مخاطبان خاص جامعه از جمله دانشجویان رشته های مختلف هنری ،هنرهای تجسمی ، معماری و ... دانشگاهی ترویج پیدا کند و مخاطبان خاص جذب کتابخانه های تخصصی شوند ،برای این کار هر شخص در هر جایگاهی باید تلاش کند ،اگر اینگونه شد آن وقت می توان درخصوص کم بودن یا نبودن امکانات قضاوت و انتقاد کرد .
توحیدی لذت مسئولین متولی را در استقبال بالای علاقه مندان به کتاب دانست و خاطر نشان کرد : مسئولین متولی بایستی از تمامی امکانات و همکاری دستگاه های اجرایی جهت افزایش استقبال شهروندان استفاده کنند ،بسیاری از مردم چنین فضایی را ندیده اند باید طرح و ایده توسط مسئولین مربوطه آماده شود و طی راهکاری به شهرداری یا هر دستگاه اجرایی دیگری که می تواند در افزایش استقبال مخاطبان دخیل باشد ارائه گردد ، ارائه خدمات عمومی باید به خدمات تخصصی تبدیل شود تا تمامی گروه های مخاطب جذب کتابخانه ها شوند .
خانم فرزام مسئول کتابخانه تخصصی هنر موزه صنعتی کرمان نیز در سخنانی گفت : در گذشته این مجموعه کتابخانه عمومی تحت عنوان شهید مطهری بوده که طی تصمیم اتخاذ شده به کتابخانه تخصصی هنر تبدیل شد ، اکثر مخاطبان این کتابخانه دانشجویان رشته های هنر به ویژه معماری و هنرهای تجسمی می باشند و برخی از دانش آموزان رشته های هنر نیز از امکانات کتابخانه استفاده می کنند .
فرزام تعداد کتاب های موجود کتابخانه را 11 هزار جلد کتاب اعلام کرد و افزود : از کتاب های موجود تعداد 3 هزار جلد کتاب مرجع داریم و بیشترین تمرکز ما روی کتاب های هنری است ،کتابخانه دارای گنجینه نیز می باشد که مخاطبان در داخل کتابخانه می توانند از کتابهای آن به درخواست خودشان استفاده کنند .
فرزام مجموعه کتابخانه تخصصی هنر موزه صنعتی به ویژه گنجینه این کتابخانه را از بهترین و گرانبهاترین گنجینه کتابخانه های کشور خواند و از علاقه مندان خواست باتوجه به گران بودن قیمت این کتاب ها با عضویت از کتاب و امکانات کتابخانه استفاده کنند .
در ادامه فرماندار کرمان از تعدادی کتابفروشی در سطح شهر کرمان بازدید کرد و از نزدیک در گفتگو با فروشندگان و برخی ناشران در جریان وضعیت کتاب و مطالعه قرار گرفت .