هشتمین جلسه ستاد مدیریت بحران شهرستان کرمان در سال جاری تشکیل شد .
به گزارش روابط عمومی فرمانداری کرمان محمد علی توحیدی فرماندار کرمان با تشریح اهداف تشکیل جلسات مدیریت بحران گفت : مهمترین و اساسی ترین وظیفه این ستاد در زمان حادثه ، مدیریت بحران است .
وی با اشاره به گسل های فراوان در کشور که عامل زلزله های متعدد می باشند از استان کرمان بعنوان یکی از استان های زلزله خیز کشور نام برد که هزینه های فراوان و سنگینی نیز متحمل شده است .
توحیدی با اشاره به زلزله ویرانگر سال 82  بم به توصیف ابعاد این زلزله در جهات مختلف پرداخت و با تأکید به تأثیر و نقش صحیح مدیریت حادثه افزود : یکی از وظایف اصلی ستاد مدیریت بحران در زمان حادثه ،مدیریت صحیح بحران است ،این مدیریت برای هر مدیر عضو ستاد بایستی در حوزه تخصصی خودش با محوریت رئیس ستاد مدیریت بحران باشد لذا مدیران باید یک ساختار مدیریتی در همان حوزه تخصصی مربوط به دستگاه اجرایی مربوطه تعریف کنند و مدیریت بحران را جدی بگیرند .
فرماندار کرمان با تأکید بر اینکه مدیریت در زمان بحران شرایط بسیار متفاوتی دارد ابراز داشت : مدیران بایستی با انجام مانور و تمرین های گوناگون در شکل حوادث مختلف آن را جدی گرفته و به توان مدیریتی لازم در زمان حادثه برسند و این به دست نمی آید مگر با تمرین و قرار گرفتن در شرایط بحران با انجام همین مانورهای زلزله ،آتش سوزی و ... ،بعد از هر نوع مانور و تمرین بایستی خود را بعنوان مدیر یک دستگاه اجرایی عضو ستاد مدیریت بحران مورد ارزیابی قرار دهیم و نواقص موجود را رفع کنیم و آمادگی خود را حفظ نمائیم .
توحیدی تشکیل جلسات ستاد مدیریت بحران را فرصت مناسبی برای آمادگی مسئولان ارزیابی کرد و تصریح کرد : تشکیل جلسه در زمان بحران هنر نیست ،آمادگی مدیران در لحظه هنر است ،مدیران عضو ستاد بایستی در لحظه آماده باشند این آمادگی باید به گونه ای باشد که مدیر هر لحظه احتمال وقوع حادثه را بدهد و خود را در شرایط خدمات رسانی قرار دهد به گونه ای که دقیقاً در شرایط بحران قرار دارد .
وی افزود :هرگونه قصور و کوتاهی از مسئولان یا عدم انجام تدابیر و تمهیدات لازم در زمان بحران هزینه های بسیار سنگینی به دنبال دارد ،علاوه برآن در برابر خداوند و مردم هم باید پاسخگو باشیم ،در زمان حادثه جان مردم با اقدام ما مسئولان گره خورده ،درصورت هرگونه کوتاهی ، امکان جبران وجود نخواهد داشت در حالیکه با مدیریت صحیح می توان جان بسیاری از مردم را نجات داد .
فرماندار کرمان مستندسازی را در حوزه مدیریت بحران لازم و ضروری دانست و خواستار تعریف چک لیستی شامل تمامی کارهای مربوط به هر دستگاه توسط مسئول مربوطه شد و ابراز داشت : مسئولان باید بازدید از اماکن عمومی ،خوابگاه ،آسایشگاه و .. را دستور کار خود قرار دهند و تمامی موضوعات مهم از جمله سیستم های گرمایشی که عامل به وجود آمدن حوادث هستند را به دقت چک کنند ،مناطق با احتمال بیشتر وقوع حادثه یا مناطق حاشیه ای شهر را در الویت قرار دهند ،نقش آموزش و پرورش با توجه به تعداد بالای مدارس و خوابگاه های دانش آموزی بسیار حساس تر است .  
رئیس ستاد مدیریت بحران شهرستان کرمان در بخش دیگری از سخنان خود نقش مردم منطقه حادثه دیده را بسیار مهم دانست و خاطر نشان کرد : در زمان بروز حوادث طبیعی لحظه ها حیاتی و تعیین کننده هستند ، دقایق و ساعات اول حادثه را می توان زمان طلایی برای کارهای امدادی و نجات جان بسیاری از آسیب دیدگان نامید ،اما نکته مهم این است که هیچ فردی از زمان و مکان حادثه خبر ندارد و بعد از بروز حادثه بسته به نوع مکان و شرایط جغرافیایی ،مدت زمان رسیدن نیروهای امدادی به منطقه حادثه دیده حداقل بین یک تا دو ساعت طول می کشد ، دقیقاً در همان زمان طلایی که باید از آن حداکثر استفاده را کرد و فقط مردم در این زمان در منطقه حضور دارند ،در این زمان تا رسیدن نیروهای امدادی نقش مردم پرنگ تر می شود .
وی با تأکید به تأثیرگذاری مردم در ساعات اولیه حادثه ،به نقش آموزش همگانی مردم قبل از هر گونه حادثه ای پرداخت و افزود : خانواده ها باید با ابزارهای حداقلی جهت مقابله با هر نوع بحرانی آشنا باشند ،آموزش مردم و آشنایی آنها با شرایط بحران و انجام اقدامات مؤثر از وظایف ما مسئولان است ،در اولین ساعات بروز حادثه یا همان زمان طلایی مردم باید اقدامات لازم را انجام دهند اگر مردم ندانند چه باید کنند ما مقصریم و کوتاهی کرده ایم ،مدیران نقش آموزش همگانی به ویژه دانش آموزان را جدی بگیرند ،این رسالت تمامی دستگاه هاست و لازمه کار ما بعنوان یک مدیر است .
فرماندار کرمان نقش تبلیغات و اطلاع رسانی را از دیگر موارد ضروی ستاد مدیریت بحران عنوان کرد و اظهار کرد : صدا و سیما نقش بسیار مؤثری در تبلیغات دارد و در تمامی موارد مرتبط با مردم نهایت همکاری را با دستگاه های اجرایی می نماید اما تهیه اطلاعات و فراهم کردن موضوعات مرتبط با حوادث و مدیریت بحران وظیفه دستگاه های اجرایی عضو ستاد است .
وی خواستار تهیه موضوعات مرتبط با مدیریت بحران د در حوزه تخصصی هر دستگاه اجرایی عضو ستاد و هماهنگی و همکاری با صدا و سیما جهت اطلاع رسانی عمومی شد و گفت : هر دستگاه در حوزه تخصصی خودش موارد و موضوعات مرتبط با بحران را تهیه و پیش بینی های لازم را درصورت بحران انجام دهد ،از دستگاه های خدمات رسان آب ،گاز و برق تا تهیه نان سفره های مردم درصورت بروز حادثه وظیفه ما مسئولین است ، در هر شهر یا بخشی حداقل دو یا چند دستگاه نانوایی با سوخت دوگانه حتی ذغالی بایستی پیش بینی شود .
وی تصریح کرد :در زمان بحران لغتی به نام جایگزین معنا و مفهوم ندارد ،بالعکس هزینه دادن معنا پیدا می کند و میزان آن هم بستگی به مدیریت ما مدیران دارد،هرچه میزان آمادگی ما بیشتر باشد هزینه ها کمتر و سبکتر است .