به گزارش روابط عمومی فرمانداری کرمان محمدعلی توحیدی فرماندار کرمان ،از روند صدور روادید در کنسولگری سفارت عراق مستقر در کرمان بازدید کرد و گفت :
پیش بینی میشود قریب به 40 هزار زائر کرمانی جهت شرکت در مراسم اربعین سرور و سالار شهیدان اباعبداله الحسین (ع) شرکت کنند .
توحیدی در نشستی با رائد یوسف محمد سرکنسول موقت سفارت عراق در کرمان، حجه الاسلام صباحی مدیر حج و زیارت ،حداد زاده مدیرعامل شرکت مرکزی زیارتی کارگزاران استان و خواجویی نماینده حج و زیارت در کنسولگری عراق در کرمان در گفتگویی صمیمانه با قدردانی از زحمات وی و همکارانش تلاش مسئولین متولی را همواره در بهبود شرایط مکانی و رفاهی مناسب و مورد رضایت گروه اعزامی به کرمان توصیف کرد .
وی هدف هر دو کشور ایران و عراق را فراهم کردن شرایط مناسب از تمامی جهات به ویژه کنترل ،نظارت و امنیت زائران اربعین حسینی دانست و با تأکید بر اینکه زائران مرجوعی از خاک عراق که هم برای خود و هم کشور ایجاد مشکل می کنند خواستار دریافت قانونی ویزا توسط مردم شد و خاطر نشان کرد :
امسال بحمدالله برنامه خوب و مناسبی شکل گرفت ،امیدواریم با تدابیر و تمهیداتی که اندیشیده شده هیچ زائر مرجوعی از عراق نداشته باشیم و تمام زئران با روادید قانونی وارد خاک عراق شده و بعد از زیارت و شرکت در مراسم اربعین حسینی این کشور را ترک کرده و خاطرات شیرینی از این سفر معنوی داشته باشند .
فرماندار کرمان با اشاره به عدم وجود پیک و روان بودن پروسه صدور روادید اظهار کرد :
در سال گذشته صدور روادید زائران استان های سیستان و بلوچستان و هرمرزگان در کرمان صورت می گرفت ،با برنامه ریزی های انجام شده سالجاری فقط صدور روادید زائران استان کرمان در کرمان صادر می شود ،این برنامه باعث روان شدن کار شده و امکان وجود پیک مراجعین بسیار ضعیف است ،براساس آمار اعلام شده تاکنون قریب 15 هزار نفر در سامانه سما ثبت نام کرده که ویزای بیش از 10 هزار نفر آنها صادر شده و ثبت نام و صدور روادید برای 40 هزار زائر پیش بینی می شود .
فرماندار کرمان با قدردانی از تلاش های نیروهای انتظامی ،شهرداری و سایر ادارتی که در امر صدور روادید دخیل هستند خواستار قانونمند شدن هزینه ها شد و ابراز داشت :
قطعاً در کار صدور روادید دستگاههای دیگری از جمله شهرداری ،نیروی انتظامی ،حج و زیارت و ... همکاری دارند که هزینه هایی نیز برای آنها به وجود می آورد ،امیدواریم در سال های آتی با برنامه ریزی تدوین شده این موضوع نظامند و از چارچوب قانونی تری برخوردار  شود .
در این گفتگو فرماندار کرمان بر محترم شمردن قانون اساسی عراق در پروسه صدور روادید زائران حسینی تأکید کرد و خروج زائران با روادید صادر شده از کرمان را طبق برنامه کشوری از مرز شلمچه اعلام نمود .
رائد یوسف محمد سرکنسول موقت سفارت عراق مستقر در کرمان نیز در سخنانی با قدردانی از میهمان نوازی همکاران و مردم کرمان تعداد افرادی را که برای صدور ویزا همکاری می کنند 15 نفر اعلام کرد که برخی از آنها عراقی هستند .
وی در پاسخ به سئوال فرماندار که روند کار را چگونه ارزیابی می کنید؟ ،روند صدور روادید را خوب و مناسب ارزیابی نمود و گفت :
در اوایل سرعت کار بیشتر بود اما چند روزی است که سرعت کاهش یافته وسفارت عراق در ایران از ما توضیح می خواهد ،وقتی موضوع را با دوستان ایرانی کنسولگری در میان گذاشتیم به دلیل تغییری جزئی در برنامه صدور روادید که در راستای همکاری مضاعف آنها با ما می باشد قرار شده ظرف مدت امروز تا فردا این مشکل برطرف و روال کار عادی شود .
وی درخصوص تغییر نحوه دریافت هزینه ها توسط زائران در قیاس با سال گذشته ابراز داشت :
امسال هزینه های زائران از طریق سیستم و محاسبه به روز و چنج به دلار انجام می شود ،این وضعیت کار را برای ما تسهیل و از سرگردانی مراجعین جلوگیری می کند .  
سرکنسول موقت سفارت عراق در کرمان کنترل ویزا در مرز را از قوانین عراق عنوان و خاطر نشان کرد :
روادید زائران در مرز به طور دقیق توسط مرزبانان عراقی کنترل می شود و پایانه های مرزی مبلغی بعنوان عوارض از زائر دریافت می کنند که این جزء قوانین کشور عراق است .
رائد یوسف محمد سرکنسول موقت سفارت عراق مستقر در کرمان تصریح کرد :
ما با خداوند سبحان عهد کرده ایم که هیچ زائر درخواست کننده ویزا از ما بدون صدور ویزایش به طرف مرز حرکت نکند تا با مشکل مواجه شود ، انشااء...  تمام تلاشمان را بکار گرفته و وقف صدور ویزای تمامی زائران خواهیم کرد ،این کار را  با جان و دل تا صدور آخرین ویزا انجام می دهیم .
رائد یوسف این ایام را به برکت وجود اباعبداله الحسین(ع) ،ایام معنوی مبارکی خواند که با فتوحات مردم و دولت عراق در برابر داعش پلید این معنویت مزید بر علت شده است و برای تمامی زائران ایرانی آرزوی موفقیت و سفری معنوی با خاطرات شیرین کرد .