به گزارش روابط عمومی فرمانداری کرمان محمدعلی توحیدی فرماندار کرمان در کارگروه عشایری شهرستان با قدردانی از مشارکت مردم کرمان در ثبت نام اینترنتی سرشماری عمومی نفوس و مسکن و همچنین دست اندرکاران به ویژه بخشداران ، شهرداران و دهیاران که فضا و بستر مناسب را فراهم کرده اند ، جایگاه کشوری استان را مناسب و بالاتر از میانگین کشوری اعلام کرد.
وی عشایر را نیز از مشارکت در این طرح ملی جدا ندانست و خواستار همکاری آنها در سرشماری شد و ابراز داشت : عشایر عزیز کشور همواره در تمامی صحنه های نظام حضور فعال داشته و هیچگاه انقلاب و کشور را تنها نگذاشته اند ،سرشماری عمومی نفوس و مسکن نیز از طرح های ملی است و عشایر عزیز بایستی در آن مشارکت فعال داشته باشند اما به لحاظ شرایط خاص زندگی فضا و بستر مناسب باید برای آنان فراهم شود که قطعاً سازمان عشایری که متولی کار عشایر است این بستر را فراهم کرده است .
توحیدی با تأکید بر اینکه اگر جمعیت عشایری استان ثبت نشود استان کرمان در لیست استان های فاقد جمعیت عشایری قرار خواهد گرفت خواستار همکاری کلیه دستگاه های اجرایی به ویژه دستگاه های متولی شد و افزود : این یک فرصت طلایی است ، متولیان امور عشایری به جد ورود کنند تا تمام جمعیت عشایری سرشماری شود ، در سرشماری حضوری فضا و بستر لازم را برای مأمورین ستاد فراهم کنند تا تمام جمعیت عشایری در تمامی نقاط استان و شهرستان سرشماری شوند .
فرماندار کرمان در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به کلام امام راحل که عشایر ذخایر مملکت هستند خاطر نشان کرد : تعداد زیادی از بزرگان نظام از دل همین عشایر بیرون آمده اند ، با حداقل ها ساخته و به حداکثر ممکن رسیده اند و این حداکثر ارزان حاصل نشده ،با تلاش ،مشقت ،جدیت و هزینه سنگین جسم و جان به دست آمده است .
وی افزود : در زندگی عشایری ماشین به معنای عام وجود ندارد ، به جای آن جسم و جان انسان کار می کند به ویژه در استان و حتی کشور ما که به لحاظ شرایط جغرافیایی و اقلیمی فاقد مراتع غنی کافی هستیم و خشکسالی های چند سال اخیر نیز مزید بر علت شده و کار و شرایط را بر عشایر دشوار کرده ،لذا به توصیف امام بزرگوار این ذخایر عزیز مملکت را همه باید کمک کنیم .
رئیس شورای عشایری کرمان با تشریح مسائل و مشکلات مختلف عشایر در بخش های گوناگون از جمله بهداشت و درمان ،فراهم آوردن امکانات لازم معیشتی و ... آموزش فرزندان این قشر جامعه را از ضروریات دانست و تصریح کرد : امروز دیگر زیبنده نیست کودک لازم التعلیمی در عشایر ما از تحصیل محروم باشد ،تمامی دستگاههای اجرایی به ویژه سازمان عشایری و آموزش و پرورش باید تمام شرایط لازم را جهت آموزش عشایر فراهم کنند ،اگر یک فرد دانش آموز در منطقه ای وجود داشته باشد آموزش و پرورش برای تحصیل آن یک دانش آموز یک معلم به منطقه اعزام می کند .
فرماندار کرمان تمامی مسئولین دستگاههای اجرایی را موظف به رصد و پیگیری امور مربوط به عشایر به تفکیک نام طوایف و منطقه در همه بخش ها اعم از بهداشت ،درمان ،آموزش ،معیشت و ... کرد و مدیران را در حوزه کاری تخصصی دستگاه مربوطه شان مسئول و پاسخگو دانست و اظهار داشت : بایستی تمام هم و غم خودمان را در حوزه تخصصی کاری بگذاریم ،بخشدار ،شهردار ،دهیار داریم ، شرایط هم فراهم است و جای هیچ نوع بهانه این وجود ندارد ،همه ما مسئولیم و باید در قبال مسئولیتمان پاسخگو باشیم ،نظام برای این مجموعه (جمعیت عشایری) ساختار تعریف کرده و مسئولین فقط بایستی وقت بگذارند .   
توحیدی با اشاره به فرا رسیدن فصل سرما و شرایط خاص اقلیمی و معیشتی عشایر خواستار پیش بینی و تمهیدات لازم برای فراهم کردن امکانات معیشتی و مایحتاج آنان قبل از فصل سرما شد.
توحیدی در بخش دیگری از سخنان خود به تشریح اقتصاد مقاومتی و دو معین اقتصادی شهرستان کرمان پرداخت و افزود : برای انجام هر کاری بایستی به آن کار ایمان و اعتقاد داشت،بحمدالله بسیاری از طرح های اقتصاد مقاومتی از جمله خانه های بوم گردی روستایی در روستاهای بخش شهداد شامل 38 واحد انجام و به نتیجه رسیده است ،همین طرح را میتوان در مناطق سکونت عشایر اجرا کرد تا هم باعث رونق اقتصاد عشایر با فروش محصولات و تولیدات آنان که 100 در 100 ارگانیک و طبیعی می باشد شود ،هم گردشگری کشور توسعه یابد و هم گردشگران از امکانات رفاهی و مواد غذتیی طبیعی بهره می برند ،انتخاب و ترویج طرح های اقتصاد مقاومتی از جمله همین خانه های بوم گردی از وظایف سازمان عشایری است که با کمترین هزینه و حداقل ها به فواید بسیاری خواهند رسید .
فرماندار کرمان مناطقی از سیرچ را که عشایر در آن مناطق سکونت دارند دارای ظرفیت مناسب طرح بوم گردی عنوان کرد و تصریح کرد: ایده فراوان است اما برای اجرای ایده ها جدیت و همت می خواهد ،این همت و جدیت را سازمان عشایری بایستی به عشایر بدهد و فرمانداری و مجموعه اداری شهرستان کرمان از انجام هرگونه همکاری و کمکی جهت اجرای طرح های بوم گردی عشایری در راستای تقویت اقتصاد عشایری و اهداف اقتصاد مقاومتی دریغ نخواهد کرد .
ابراهیمی رئیس سازمان عشایری استان کرمان نیز در سخنانی طی ارائه گزارشی از عملکرد سازمان عشایری کمک به انجام امور مربوط به عشایر را وظیفه دستگاههای اجرایی دانست و گفت : سازمان عشایری به تنهایی نمی تواند کارها را پیش ببرد و به همکاری سایر دستگاههای اجرایی نیاز است .
وی افزود : در بخش های تخصصی با دستگاههای مربوطه جلسات متعدد تشکیل و مسائل و مشکلات عشایر بررسی و بیان گردیده و هر جا نیاز به پیگیری داشته مکاتبات لازم انجام شده است .
ابراهیمی با اشاره به مبحث زیرساخت های لازم برای عشایر یادآور شد کارهای مربوطه انجام و متناسب با نیاز عشایر برنامه ریزی شده است و تمامی این برنامه ها با هدف رسیدن به توسعه پایدار می باشد .
وی با تشریح توانمندی های جامعه عشایری خاطر نشان کرد : جامعه عشایری یک جامعه تولید کننده با ظرفیت بالا و توقعات و امکانات کم است ،عشایر در سخت ترین شرایط محیطی و اقلیمی زندگی می کنند که در حالت عادی هیچ فردی راضی به زندگی نیست ،دستگاههای اجرایی باید عشایر را دریابند و نیازهای این قشر عزیز از جامعه به ویژه نیازهای اساسی را فراهم نمایند .
رئیس سازمان عشایری استان کرمان راه اندازی میدان دام عشایر در باغین با تولید سالانه 150هزار تن گوشت ،پیگیری راه اندازی کارگاه گیاهان دارویی ،بحث گردشگری در روستای سیرچ که مطالعات آن انجام شده و فقط نیاز به تخصیص اعتبار مورد نیاز می باشد و همچنین نصب سیاه چادر در پارک مادر شهر کرمان جهت اشاعه فرهنگ عشایری و فروش تولیدات ارگانیک را از جمله طرح های الویت دار در دستور کار سازمان عشایری عنوان کرد و اظهار داشت : همکاری ویژه دستگاههای اجرایی آب ،برق و راه و شهرسازی درخصوص انجام زیر ساخت های لازم برای عشایر ضروری است.