مراسم افتتاحیه سرشماری حضوری نفوس و مسکن سال 95 شهرستان کرمان برگزار شد.
به گزارش روابط عمومی فرمانداری کرمان در مراسم افتتاحیه سرشماری حضوری نفوس و مسکن سال 95 شهرستان کرمان که با حضور معاون سیاسی و امنیتی استانداری ، بخشداران ، معاونین ،کارشناسان و مأمورین سرشماری شهرستان کرمان در فرهنگسرای کوثر کرمان برگزار شد محمدعلی توحیدی فرماندار کرمان ، با قدردانی از تلاش عوامل اجرایی ستاد سرشماری و مشارکت و همکاری شهروندان عزیز در ثبت نام اینترنتی گفت : تا کنون توانسته ایم طبق برنامه زمانبندی تمامی برنامه ها را اجرا کنیم .
وی افزود : ثبت نام اینترنتی ازسوم مهر ماه آغاز شده و تا به امروزقریب 55 هزار خانوار معادل 183هزار نفر درسرشماری اینترنتی شهرستان کرمان ثبت نام کرده اند .    
توحیدی با ارائه گزارشی از برنامه های انجام شده ستاد به نقش و تأثیر همکاری برخی از مدیران در اطلاع رسانی و تشویق شهروندان پرداخت و ابراز داشت : در جلسات متعددی که با مدیران ، بخشداران ، شهرداران ، مدیران آموزش و پرورش و فرهنگیان داشتیم باعث شد فضایی برای اجرای سرشماری اینترنتی که سرعت و دقت بالاتری دارد فراهم شود .
وی با اعلام اینکه مأمورین در 9 کلاس در طول یک هفته آموزش های لازم را دیده اند ،شروع رسمی کار مأمورین سرشماری را از روز چهارشنبه 27 مهر ماه با حضور درب منازل اعلام کرد .
فرماندار کرمان کار سرشماری حضوری را تکمیل کننده کار سرشماری اینترنتی دانست با تشریح اهداف سرشماری و اهمیت آمار و اطلاعات استخراج شده از دل سرشماری خواستار دقت مأموران در این خصوص شد و اظهار داشت : نقش و اهمیت سرشماری و آمار بر کسی پوشیده نیست و این اهمیت به دقت مأمورین سرشماری بر می گردد ، اگر کم کاری و بی دقتی شود به یقین مسئولین در تصمیم گیریها را دچار مشکل خواهد کرد که نهایتاً نتیجه و عواقب منفی آن به خود مردم بر می گردد .
توحیدی حضور مأمورین سرشماری را درب منازل و اماکن ضروری و یکی از اصول سرشماری برشمرد و هرگونه عیب و ایراد فردی را در ارزیابی های صورت گرفته توسط ناظران کشوری متوجه کل مأمورین و نهایتاً ستاد سرشماری دانست .
فرماندار کرمان با ابراز امیدواری در مشارکت بیشتر شهروندان در ثبت نام اینترنتی خواستار همکاری مسئولین ادارات با ایجاد فضاهای مناسب برای استفاده از فرصت باقی مانده در ثبت نام اینترنتی توسط مردم شد و تصریح کرد : با هر ثبت نام اینترنتی بخشی از زحمت شما مأمورین کمتر خواهد شد ،امیدواریم اینگونه شود و تجربه خوبی در آینده داشته باشیم، تمام هم و غم و برنامه ریزی ما این بود که انشاءا... این کار مهم و با ارزش را به انجام برسانیم .
فرماندار کرمان با قدردانی از پشتکار مسئولین برخی مناطق در ترغیب و اطلاع رسانی به مردم جهت ثبت نام اینترنتی خواستار استفاده حداکثری مسئولین مناطقی که در ثبت نام عقب افتاده اند شد و خاطر نشان کرد : بعضی از مناطق شهرستان کرمان از جمله شهر اندوهجرد با ثبت نام اینترنتی به 100 درصد آمار جمعیتی سال 90 رسیده اند ، شهر باغین با ثبت نام 1700 خانوار از شهرهای با آمار بالای ثبت نام اینترنتی است ،قطعاً این عملکرد با پشتکار ،اطلاع رسانی مناسب و پیگیری های خوب مسئولین محلی به دست آمده در حالیکه از برخی از بخش ها و شهرها خصوصاً شهر کرمان انتظار همکاری بیشتری وجود داشت اما هنوز هم دیر نشده و در فرصت باقی مانده میتوان جبران کرد ،امیدواریم حداکثر استفاده را از زمان مانده ببریم و به نتیجه لازم و مورد انتظار برسیم .
حمید ذکاء اسدی معاون سیاسی امنیتی استانداری کرمان نیز در سخنانی تصمیمات صحیح و کارآمد مسئولان کشور از بالاترین تا پائین ترین سطح مدیریتی را منوط به آمار و اطلاعات درست ،دقیق و واقعی دانست .
وی با اشاره به اهمیت و تأثیر آمار در تصمیمات مسئولان درکلان کشور نقش استان ها و سازمان ها را در پیشرفت یا عقب رفت کشور اساسی عنوان کرد و اظهار داشت : در آمارگیری فعلی برای رسیدن به هدف بایستی وضعیت موجود کشور را بدانیم و تغییرات نسبی را پیش بینی کنیم  ،قطعاً تمامی این مسائل به سرشماری بستگی دارد .
معاون سیاسی امنیتی استاندار کرمان با اشاره به انتخاب شعار سال از سوی مقام معظم رهبری (مد ظله) و تأکیدات ایشان بر موضوع اقتصاد مقاومتی اظهار داشت : هدف از نامگذاری سال توسط  مقام معظم رهبری (مد ظله) با موضوع اقتصادی در چند سال اخیر ، اهمیت اقتصاد کشور و اتقاء سطح معیشت مردم است و راه رسیدن به آن اقتصاد مقاومتی است ،اقتصاد مقاومتی اقتصادی درون زاست که تحریم ها بر آن تأثیری نخواهد داشت ،برای اجرای طرح های اقتصاد مقاومتی بایستی اطلاعات بنگاه ها و فعالان اقتصادی حتی بنگاه های راکد را داشته باشیم .
وی افزود : جهت تشکیل شرکت های دانش بنیان باید بدانیم چه تعداد نخبه ،دانشجو و تحصیل کرده در کشور وجود دارد ،تمامی این اطلاعات با سرشماری صحیح و دقیق مشخص خواهد شد .
ذکاء اسدی خواستار همکاری دستگاه های اجرایی با ستاد سرشماری و مأموران در اجرای سرشماری شد .
وی نقش صحیح و دقیق آمار و اطلاعات را در تصمیمات درست کشور اساسی خواند و آن را مستلزم همکاری صمیمانه مردم در ارائه اطلاعات واقعی و دقت مأموران سرشماری در ثبت اطلاعات دریافتی دانست و در قیاس سرشماری سالجاری با دوره قبلی در سال 90 خاطر نشان کرد : در سال 90 آخرین سرشماری سنتی کشور انجام شد ،امسال تلفیقی از سرشماری مدرن و سنتی اجرا می شود ،هرچه کشورها در موضوع فناوری های جدید پیش بروند باز کار اصلی را نیروی انسانی انجام می دهد اگر عوامل اجرای سرشماری و ماموران کار خود را درست انجام دهند رسالت واقعی خود را به انجام رسانده اند.
معاون سیاسی وامنیتی استاندار کار مأمورین سرشماری را دانش و آموزش آمیخته با هنر خواند و در باب هنر مأموران سرشماری تصریح کرد : خانواده هایی که در شهرها و حواشی آن زندگی می کنند هر کدام دارای فرهنگ های مختلف هستند ، باید توجه به استنباط آنها از این آمارگیری داشته باشید ، بعضاً تصور می کنند به خاطر مالیات یا اینگونه مسائل سؤالات پرسیده می شود در حالیکه اینگونه نیست و این هنر شماست که با توضیحات خود آنها را توجیه و مجاب به همکاری کنید ، با انگیزه بالا نسبت به میهن و دین کار خود را انجام دهید چرا که شما رسالتی ملی ،میهنی و شرعی دارید .
معاون سیاسی امنیتی استاندار کرمان در بخش دیگری از سخنان خود به مأموران سرشماری اطمینان داد فرماندهی انتظامی و نیروهای تحت امر همکاری لازم را با آنان خواهند داشت تا بدون مشکل بتوانند کار خود را به نحو احسن انجام دهند .
وی با قدردانی از شهروندانی که در ثبت نام اینترنتی شرکت کرده اند ،این ثبت نام را در کاهش هزینه های سرشماری و همچنین صرفه جویی در وقت بسیار تأثیر گذار عنون کرد و خواستار همکاری مردم و کارکنان دولت در فرصت باقیمانده در ثبت نام اینترنتی شد .
محمدی سلیمانی قائم مقام مدیر اجرای سرشماری استان کرمان طی سخنانی ضمن ارائه گزارشی از وضعیت برنامه های ستاد سرشماری و ثبت نام اینترنتی شهروندان ، رتبه استان کرمان را در کشور درخصوص ثبت نام اینترنتی 12 اعلام کرد و گفت : جایگاه 12 کشوری رتبه خوبی است که با مقداری همت و تلاش می توانیم رتبه کرمان را تک رقمی کنیم .
وی دلیل اهمیت شهر کرمان را در سرشماری وجود خانوارهای غایب زیاد عنوان کرد که در سال 90 بیش از 10 هزار خانوار غایب بود و تنها راه حل این مشکل را ثبت نام اینترنتی دانست و افزود : سرشماری اینترنتی علاوه بر اینکه می تواند تا حدود زیادی میزان خانوارهای غایب را کاهش دهد باعث کاهش هزینه ها ،سرعت و دقت بالا و کاهش حجم کار مأموران می شود .
قائم مقام مدیر اجرای سرشماری استان در ادامه گفت : شهرستان کرمان یک سوم جمعیت استان را در خود جای داده است ،یکی از مشکلات شهر کرمان عدم وجود آمار دقیق است ،در سرشماری سال 90 کرمان 538 هزار نفر بود که رقمی بسیار پائین تر از جمعیت واقعی آن است ،حجم مبادلات مالی ، خدمات آموزشی ، بهداشتی و خدماتی هم نشان دهنده این موضوع است ، به همین دلیل سرشماری شهر کرمان را بایستی با حساسیت و ویژه ببینیم و از آن به راحتی عبور نکنیم  .
معاون سازمان برنامه و بودجه استان کرمان از مأموران سرشماری خواست در دریافت کدهای آماری توسط شهروندان دقت کنند ،روی خانوارهای غایب وقت بگذارند ،در شهر کرمان به صورت ویژه ورود کنند تا بتوانیم پایه آماری شهر کرمان را اصلاح کنیم .