به گزارش روابط عمومی فرمانداری کرمان محمدعلی توحیدی فرماندار کرمان در سخنرانی پیش از خطبه های نماز جمعه کرمان با تسلیت فرا رسیدن ماه حزن و اندوه ، ماه عزای سید و سالار شهیدان اباعبدالله الحسین و یاران باوفایش گفت : امیدواریم در دنیا از زندگی سراسر درس حضرت اباعبدالله و در آخرت از شفاعت ایشان بهره مند شویم.
فرماندار کرمان که به منظور تاکید بر شرکت گسترده مردم در سرشماری اینترنتی در جمع نمازگزاران جمعه کرمان صحبت می کرد اظهار داشت : طبق قانون هر 10 سال یکبار سرشماری نفوس و مسکن انجام می شود و اخیراً هر 5 سال یکبار در کشوراجرا میشود که در آن تمامی افراد کشور شمارش شده و اطلاعات آن در اختیار متولیان و برنامه ریزان کشور قرارمی گیرد.
وی افزود : اولین سرشمای کشور در سال 35 بوده و پس از آن در سال های 45 ،55 ، 65 ، 75 ، 85 ، 90 و در حال حاضر هم هشتمین دوره سرشماری در کشور اجرا می شود.
توحیدی خاطرنشان کرد : آمار پایه و اساس برنامه ریزی کشور است اگرآمار دقیقی از جمعیت ، امکانات ، نفوس و مسکن  مردم نداشته باشیم قطعاً نمی توانیم برنامه ریزی درستی داشته باشیم.
وی ادامه داد : راه به دست آوردن این آمار ، سرشماری است برای این که سرشماری را انجام دهیم به دو روش دراین دوره کار می شود قبلاً تنها از طریق مراجعه حضوری مأمورین و پر کردن فرم های کاغذی سرشماری انجام می شد لذا نیاز به تعداد افراد زیادی بود که بایستی این آمار را جمع آوری میکردند و بعد اطلاعات لازم را از آنها استخراج نمایند این امر هم فرصت زیادی نیاز داشت هم نیروی کار فراوان. اما امسال سرشماری الکترونیک را انجام می دهیم.
مدیر اجرای سرشماری شهرستان کرمان یادآور شد : مردم می توانند به راحتی از داخل منازل ، محل کار ، کافی نت ها و... اطلاعات خود را با آرامش و فراغت خیال وارد سامانه سرشماری کنند اطلاعات مربوط به افراد خانوار ، آدرس محل سکونت ، وضعیت بیمه ، سواد ، اشتغال ، سن و مسکن در این سامانه ازافراد اخذ می شود.
وی اضافه کرد : ایناطلاعات باید وجود داشته باشد تا براساس آن ها مسئولین برنامه ریزی صحیحی انجام دهند.
توحیدی ابراز داشت : اطلاعات اخذ شده اطلاعاتی عمومی است و سوالی درخصوص درآمد خانوار پرسیده نمی شود بلکه اطلاعات پایه ای اخذ می شود که برای برنامه ریزی کشور به کار می آید چرا که اگر مدیران و برنامه ریزان ندانند جمعیت چقدر است چند درصد شهرنشین و چند درصد روستانشین هستند و در چه مکانهایی سکونت دارند نمی توانند برنامه ریزی درستی برای عمران و توسعه شهرها و روستاها داشته باشند.
وی تصریح کرد : اگرعلاقمند به عمران و توسعه ی محل سکونت خود هستیم اگر علاقمند به آینده بهتر فرزندانمان هستیم اگر می خواهیم اقتصاد مقاومتی را در شهر و منطقه خود توسعه دهیم باید در سرشماری شرکت کنیم تا متناسب با آن داده ها تصمصم گیری انجام شود.
فرماندار کرمان با اشاره به شعار سال گفت : مشارکت در سرشماری عمومی نفوس و مسکن مطابق با همان اقدام و عملی است که مقام معظمرهبری بر آن تأکید دارند.
وی اذعان کرد : از سوم مهرماه سرشماری اینترنتی آغاز شده و مردم میتوانند با مراجعه به سایت sarshomari95.ir اطلاعات خانواده خود را وارد کنند خوشبختانه اغلب مردم توانایی و آگاهی استفاده از اینترنت و سامانه سرشماری را دارند.
سخنران پیش از خطبه های نماز جمعه کرمان ادامه داد :  بهترین ، مناسبترین و صحیح ترین راه ، که هم سرعت در آن است هم دقت ، سرشماری اینترنتی است سرشماری اینترنتی به سرعت آمار لازم را در اختیار مسئولین  قرار می دهد.
وی افزود : در سرشماری اینترنتی علاوه بر سهولت بیشتر برای خانوارها و مأمورین ، هزینه ی بسیار کمتری را بر جامعه تحمیل میکند. در سرشماری های قبل  تنها در شهرستان کرمان حدود 1000 نفر درگیر اخذ آمار بودند و بعد ازآنهم ماهها طول می کشید تا این آمار اخذ شده را وارد سامانه کرده و اطلاعات را از آن استخراج کرد.
توحیدی 24 مهر ماه را آخرین روز سرشماری اینترنتی اعلام کرد و خواستار شرکت مردم در این هفته ی باقیمانده شد.
وی بر ورود اطلاعات صحیح توسط مردم تأکید کرد و گفت : از همه مردم می خواهم ضمن شرکت در سرشماری اینترنتی ، اطلاعات را به صورت صحیح وارد کنند و آدرس خواسته شده درسامانه را همان مکانی که سکونت می کنند وارد کنند آمار غلط تصمیم گیران را به بی راهه می برد و امکاناتی که باید در این شهر برای شهروندان فراهم شود ، نظام در اثر آمارِ غلط در شهر و مکان دیگری هزینه میکند.
فرماندار کرمان با اشاره به آمار اخذ شده از سرشماری سال 90 عنوان کرد : باید کمک کنید کم شماری ای که در دوره ی قبل صورت پذیرفته ، دراین دوره جبران شود خانوارهایی که سرشماری نمی شوند بارشان به دوش دیگران است این امر اشکال دارد.
وی با بیان آمار خانوارهایی که تا کنون در سامانه سرشماری ثبت نام کرده اند گفت : کرمان رتبه مناسبی در بین استان های کشور ندارد برای استانی که ادعای فرهیختگی و سطح بالای علمی دارد این زیبنده نیست انتظارمان از شهروندان این است که برای حفظ جایگاه و حیثیت اداری و علمی شهرمان در این سرشماری اینترنتی شرکت کنند.
محمدعلی توحیدی عنوان کرد : سرشماری اینترنتی 24 مهر به پایان می رسد و از 25 مهر به مدت یک ماه سرشماری حضوری انجام می شود که با مراجعه مامورین آموزش دیده با کاور و کارت شناسایی معتبر به درب منازل انجام می شود در این مرحله شهروندان کد آماری را از افرادی که قبلاً ثبت نام اینترنتی کرده اند دریافت میکنند و در صورتی که خانوار در سرشماری اینترنتی شرکت نکرده باشد توسط مأمور سرشماری شده و اطلاعات ایشان اخذ می شود.
وی در پایان خاطرنشان کرد : با فرزندان خود در این امر مهم و ملی همکاری کنید تا بتوانیم در این مدت باقی مانده اطلاعات را وارد سامانه سرشماری کنیم.