فرماندار کرمان گفت: سرشماری یک فرآیند ملی است و اگر عقب بیفتیم، جایی برای جبران نیست و باید همه سرشماری را جدی بگیریم.
محمدعلی توحیدی فرماندار کرمان در جلسه اطلاع رسانی و هماهنگی برگزاری سرشماری عمومی نفوس و مسکن شهرستان کرمان اظهار کرد: سرشماری یکی از کارهای ارزشمند نظام جمهوری اسلامی است و باید با آن، وضعیت موجود را تبیین و تغییرات را شناسایی کنیم.
وی با تاکید بر اینکه باید آماری به دست آوریم که دقیق، صحیح، علمی و مناسب با پایه های تصمیم گیری هایمان باشد، تصریح کرد: از تعداد محدود فعالیت هایی در کشور به عنوان فرمان یاد می شود و بیشتر در حوزه نظامی و امنیتی است، اما یکی از جاهایی که بحث فرمان درباره آن به کار برده شده، سرشماری است.               
توحیدی بیان کرد: اهمیت سرشماری به علت این است که اگر آمار صحیح و دقیقی نداشته باشیم، قطعا تصمیمات ما تصمیمات دقیق و صحیحی نیست و اگر اطلاعات دقیقی از امکانات، سن، جمعیت و دارایی ها نداشته باشیم، در برنامه های توسعه، قوانین جاری مملکت و قانون بودجه سالانه دچار اشتباه و خطا خواهیم شد.         
فرماندار کرمان گفت: همه باید سرشماری را جدی گرفته و به عنوان یک کار روزمره به آن نگاه نکنیم؛ اگر به نتایج سرشماری درست عمل شود، برای یک دوره شش و هفت ساله تصمیمات خوبی گرفته ایم و در غیر این صورت تصمیمات دچار اشکال است.          
وی با بیان اینکه این خطا، خطای فردی نیست و اگر درست عمل شود، نتیجه آن عاید همه مردم می شود، تصریح کرد: سرشماری کامل ترین، جامع ترین و موثرترین شیوه برای جمع آوری اطلاعات در کشور است و البته تقریبا پرهزینه ترین راه است.
وی بیان کرد: درهر دوره سرشماری به سمتی پیش می رویم که از روش های علمی تر کمک گرفته و راستی آزمایی صورت بگیرد و داریم خودمان را به دنیا نزدیک می کنیم.    
فرماندار کرمان با بیان اینکه دنبال این نیستیم که آمار نادرست ارائه شود، اظهار کرد: یکی از جاهایی که در سرشماری گذشته متضرر شد، مرکز استان بود به طوری که امروز در شهر کرمان تراکم دانش آموزی در هر کلاس بعضا به 37 نفر می رسد و در همین شهرستان جاهایی است که میانگین دانش آموز کمتر از 12 نفر است و این جمعیت دانش آموزی متناسب با عدد به دست آمده در سرشماری سال 90 نیست.
توحیدی اظهار کرد: برخی به دلایل نادرست تصمیم می گیرند که در شهر خودشان برای سرشماری ثبت نام کنند، در حالی که زندگی، اشتغال و تحصیل فرزندانشان در طول سال در کرمان است .               
وی تصریح کرد: مردم باید از 3 تا 24 مهرماه از طریق اینترنت، و با ورود به سایت www.sarshomari95.ir  اطلاعات خانوار خود را وارد کنند و پیش بینی شده 50 درصد افراد از این طریق اقدام کنند و باید ابزار کار فراهم شده و تبلیغات مناسب صورت بگیرد.
فرماندار کرمان با اشاره به اینکه علاقمندان به رشد، تعالی و توسعه منطقه و کشور باید به کمک سرشماری بیایند، بیان کرد: مرحله دوم سرشماری از 25 مهر تا 25 آبان است که طی آن، تعدادی مامور سرشماری به درب منازل مراجعه کرده و به کسانی که ثبت نام کرده، کد رهگیری که از طریق سامانه الکترونیک به آنها داده شده، دریافت و از کسانی که ثبت نام نکرده اند، اطلاعات را دریافت می کنند.      
وی افزود: هر قدر بتوانیم کار را در مرحله اول انجام بدهیم، خود را جلو انداخته ایم و اگر در انجام سرشماری بی دقتی و اشتباهی صورت بگیرد، خودمان و جامعه ما ضرر می کند.     
توحیدی با بیان اینکه سرشماری یک فرآیند ملی است و اگر عقب بیفتیم، جایی برای جبران نیست و باید همه سرشماری را جدی بگیریم، گفت: شهرداری و شورای شهر کرمان باید به کمک سرشماری آمده و بخشی از تابلوهای شهری را برای تبلیغات سرشماری در اختیار قرار داده و همه دستگاه های اجرایی امکانات خود را برای سرشماری فعال کنند.
مهرداد محمدی سلیمانی معاون آمار و اطلاعات سازمان برنامه و بودجه استان نیز اظهار کرد: مهم ترین رویداد آماری کشور، سرشماری نفوس و مسکن است که صرفا اطلاعات جمعیتی نیست بلکه اطلاعات مربوط به گروه های سنی ، ساختار حمعیتی ، توزیع جمعیت ، تحصیلات ، تحرکات و انتقال جمعیت ، منازل مسکونی ، واحدهای تجاری و ... در این آمارگیری بدست می آید لذا به همکاری دستگاه های اجرایی در سرشماری نیاز ضروری است.            
وی افزود: بسیاری از شاخص‌های تحرکات جمعیت که بیشتر در قالب مهاجرت می شناسیم، ساختار جمعیتی از سواد، معلولیت
سلیمانی با اشاره به اینکه جمع آوری آمار و اطلاعات دقیق بسیار مهم است، تصریح کرد: سرشماری سال 90 نشان داد که جمعیت ما سالمند است و از سوی دیگر جمعیت جوان ما با معضل بیکاری مواجه است.      
وی با بیان اینکه زیرساخت اجرای سرشماری در استان کرمان به لحاظ اینترنتی فراهم است، گفت: 2 هزار و 500 نفر در رده های اجرایی مختلف در سرشماری نفوس و مسکن 95 در استان کرمان فعالیت می کنند.              
مدیرکل آمار و اطلاعات سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان کرمان گفت: پیش بینی شده که جمعیت استان کرمان در این سرشماری بالاتر از 3 میلیون نفر باشد و امیدواریم مشکل شهر کرمان در این دوره سرشماری حل شود.           
وی افزود: در سرشماری سال 90 جمعیت شهر کرمان 538 هزار نفر ثبت شده که همه می دانیم بالاتر از این عدد است، زیرا در سال 90 حدود 10 هزار نفر خانوار غایب در سرشماری داشته ایم و حدود 80 هزار خانوار موسسه ای از جمله پادگان ها، خوابگاه های دانشجویی و ... به دلیل عدم همکار مسئولین مربوطه سرشماری نشدند.    
سلیمانی اظهار کرد: هر چه سرشماری اینترنتی بیشتر باشد، دقت کار بالاتر رفته و حجم کار مامور سرشماری نیز کمتر خواهد شد، ضمن اینکه تجزیه و تحلیل آمارها سریع تر انجام خواهد شد.            
وی بیان کرد: باید در شهرها مراقبت کنیم که نه جمعیت ما برود در مناطق روستایی سرشماری شده و همچنین دنبال این نباشیم که جمعیت شهرهای بزرگ را در آمار سرشماری خود بیاوریم.  
مدیرکل آمار و اطلاعات سازمان مدیریت کرمان با اشاره به اینکه انجام اینترنتی سرشماری دقت آمار را بالا می برد، گفت: به دلیل اینکه سرشماری اینترنتی است، اطلاعات همه شهرها و آبادی ها را داریم و کار را رصد کرده و در صورت غیرواقعی بودن آمار، متوجه خواهیم شد.
وی با تاکید بر لزوم همکاری همه دستگاه های اجرایی در سرشماری افزود: باید تبلیغات گسترده و وسیعی در سطح شهر و دستگاه های اجرایی صورت بگیرد و دغدغه جدی در اجرای سرشماری شهر کرمان داریم.