مکان فعلی :

اخبار برگزیده :
۱۳۹۹/۰۷/۰۵

محرومیت از نعمت شنوایی، نباید محدودیتی برای حضور ناشنوایان در اجتماع باشد

فرماندار کرمان در دیدار با هیأت ورزشهای ناشنوایان استان که به مناسبت هفته جهانی ناشنوایان برگزار شد با تاکید بر استعدادهای فوق العاده برخی از افرادی که ناتوانی جسمی دارند گفت : بسیاری از کسانی که به هر دلیل از برخی توانمندی های جسمی محرومند به موفقیت هایی رسیده اند که بسیاری از افراد سالم، بخش کوچکی از آن را هم نتوانسته اند کسب کنند.

علی بابایی افزود : باید به شما تبریک گفت چرا که درآزمایشی که پروردگار برای شما ترتیب داده موفق شده و به درستی به آن پاسخ داده اید و توانسته اید شکر نعمت های دیگری که به شما داده شده را به خوبی به جای آورید.

وی خاطرنشان کرد : برخی توفیقات خاص یا موفقیتها مانند حفظ قرآن توسط افراد نابینا یا مدال آوری و قهرمانی در مسابقات ورزشی توسط تیم والیبال ناشنوایان کرمان نشان می دهد این محرومیت ها نتوانسته شما را محدود کند.

وی گفت :در هر صورت باید شاکر خداوند بود حتی به واسطه همین کمبودهای جسمی چرا که گاهی همین مشکلات سبب شکوفا شدن توانمندی هایی می شود که در صورت سالم بودن به دست نمی آمد.

فرماندار کرمان ضمن تقدیر از همراهی و تلاشهای چندین ساله حسین مولا، رئیس هیأت ناشنوایان استان ابراز داشت : خدا را شکر می کنیم که چنین فردی در کنار شما و این هیأت وجود دارد و تا برخی قصورها و کوتاهی هایی که ما و سایر دستگاه های متولی درانجام وظایف دارند را جبران کند.امیدواریم در آینده با هم افزایی بین مجموعه های مختلف خلاءهای موجود برطرف شود.

وی با اشاره به مسائل و مشکلات مطرح شده توسط رئیس و اعضای هیأت ناشنوایان استان گفت : این مسائل باید دسته بندی شوند و در جلسه ای با حضور مسئولین و متولیان امر بررسی و پیگیری شوند هر چند شاید به دلیل برخی مسائل و شرایط نتوان همه آنها را یکباره رفع کرد ولی قطعاً به صورت تدریجی و با همکاری سایر دستگاه ها بخش زیادی از آنها قابل حل است.

فرماندار کرمان تاکید کرد : آنچه در توان واختیارات ما باشد انجام خواهیم داد تا صدای کسانی که نتوانسته اند صدای خود را به جایی برسانند شنیده شود.

وی اضافه کرد : امیدواریم این محرومیت ها محدودیتی برای حضور ناشنوایان در اجتماع ایجاد نکند.

پیش از سخنان فرماندار، حسین مولا رئیس هیأت ورزشهای ناشنوایان با اشاره به مشکلات و کمبودهای فراوانی که این گروه از جوانان دارند ابراز داشت : نبود مکان مناسب و ثابت برای تمرین های ورزشی یکی از مشکلات و کمبودهای این گروه از جوانان و نوجوانان است همچنین عدم وجود افرادی در سازمان ها و ادارات که به زبان اشاره تسلط داشته باشند ناشنوایان را با مشکلات زیادی مواجه می کند.

وی نبود روحانی و کارشناس مذهبیِ آشنا به زبان اشاره را یکی دیگر از مسائلی عنوان کرد که ناشنوایان با آن روبرو هستند و اقزود: این قشر در مسائل شرعی و احکام نیز دچار مشکل می شوند چرا که تنها یک روحانی داریم که با این زبان آشنایی دارد.

مولا ضمن تشکر از حجه الاسلام عرب به عنوان تنها روحانی ای که به زبان ناشنوایان تسلط دارد ابراز داشت : این روحانی بدون هیچ حماتی وقت خود را صرف ناشنوایان می کند و با خودرو شخصی از شهری به شهر دیگر میرود تا آموزش های لازم را به آنها ارئه دهد.

وی اظهار داشت: در حال حاضر بیش از 7 هیأت مذهبی از ناشنوایان در استان داریم ولی مُبلغ و کارشناس مذهبی نداریم این در حالی است که با وجود این کمبودها هیأت مذهبی ناشنوایان استان کرمان سال گذشته در کشور اول شد هیأتی که به نام عاشقان بی صدای امام حسین(ع) نامگذاری شده و با زبان اشاره عزاداری می کند.

رئیس هیأت ناشنوایان استان ، عدم به کارگیری ناشنوایان را در دستگاه ها و ادارات و یا اشتغال آنها در مشاغل سطح پایین و دیده نشدن استعدادها و توانمندی های آنها را یکی دیگر از مشکلات ناشنوایان دانست.

وی گفت : در مظلومیت ناشنوایان همین بس که در هفته جهانی ناشنوایان هیچ سخنی توسط رسانه ها از این قشر به میان نمی آید.

مولا تفاوت زیاد جوائز مسابقات ورزشی معلولین با ورزشکاران عادی ، کمبودها و تبعیض در مسائل فرهنگی و اجتماعی  و ... رانیز به مشکلات موجود افزود وگفت : سیزده سال متوالی تیم والیبال دختران ناشنوای کرمان قهرمان کشور شد ولی هیچ جا، هیچ کس به آنها توجه لازم را نکرد حتی در رسانه ها هم به خوبی پوشش داده نشد.


منبع : فرمانداری کرمان


مطالب مرتبط با این موضوع :

نظری ارسال نشده است
نام :
پست الکترونیک :
شرح :
نظر :   برای ارسال نظر خود، دکمه ارسال را زنید
کد امنیتی را وارد کنید

آخرین اخبار
              
   کل : ۱۰  نمایش ۱ الی ۵   ۱ ۲