مکان فعلی :

اخبار برگزیده :
۱۳۹۹/۰۵/۲۱

راه اندازی شهر کتاب تحولی بزرگ در حوزه فرهنگ به وجود خواهد آورد

نشست انجمن کتابخانه های عمومی شهرستان کرمان به ریاست علی بابایی فرماندار و حضور سایر اعضاء در کتابخانه مرکزی کرمان برگزار شد .
در این نشست علی بابایی فرماندار و رئیس انجمن کتابخانه های عمومی شهرستان کرمان در سخنانی با اشاره به تحریم های ظالمانه و بیماری کرونا که باعث ایجاد شرایط سخت اقتصادی برای کشور شده خواستار استفاده حداکثری از حداقل امکانات شد .
وی با استناد به گزارش مطروحه آقای شمس الدینی رئیس اداره امور کتابخانه های عمومی شهرستان و سرکارخانم سلطانشاهی رئیس کتابخانه مرکزی کرمان با قدردانی از زحمات آنان گفت : جلسات انجمن نباید فقط در حد حرف و محدود به همین چند ساعت نشست شود، جلسات نباید تشریفاتی و فقط برای گزارش دادن برگزار شوند، جلسات باید به سمت و سوی عملیاتی شدن پیش بروند، همه مسئولین به ویژه مسئولین ادارات عضو انجمن بایستی پای کار باشند و از تمامی ظرفیت های اداره مربوطه در جهت حل مشکلات کتابخانه ها استفاده کنند .
وی هر نوع تصمیم انجمن را در راستای ترویج فرهنگ کتاب و کتابخوانی ارزیابی کرد و افزود : مکان کتابخانه مرکزی کرمان که اکنون در آن هستیم میراث گذشتگان ما می باشد فقط کاربری آن برای کتابخانه تغییر کرده است،ما نیز باید به گونه ای حرکت کنیم تا علاوه براینکه شرایط کتاب و کتابخوانی را برای نسل امروز فراهم می کنیم میراثی به یادماندنی برای نسل های آینده از خود به جای بگذاریم.
فرماندار کرمان با تأکید بر حل مشکل فضای فیزیکی برای کتابخانه ابراز داشت : قطعاً اولین گام در جهت خدمت به فرهنگ کتابخوانی حل مشکل فضای فیزیکی آن است، بخشی از راه حل این مشکل توسط شهرداری و اداره راه و شهرسازی است، برخی از دستگاه های اجرایی نیز از طریق زمین های واگذاری با کاربری فرهنگی که در اختیارشان است میتوانند به حل مشکل فضای فیزیکی کتابخانه ها کمک کنند .    
فرماندار کرمان با اشاره به اخذ تصمیمات بهتر انجمن خواستار حضور شهردار کرمان و همچنین عضویت رئیس اداره راه و شهرسازی شهرستان در جلسات انجمن شد و تصریح کرد : راه و شهرسازی با واگذاری زمین جهت احداث کتابخانه و شهرداری با تبدیل و تغییر کاربری برخی اماکن کمک بسزایی به حل مشکل درخصوص فضای فیزیکی کتابخانه ها خواهند کرد و با حضور آنان در جلسات انجمن تصمیمات بهتر و نهایی گرفته میشود .
رئیس انجمن کتابخانه های عمومی کرمان گام دوم در حل مشکل کتابخانه ها را ساخت و ساز ذکر کرد و استفاده از ظرفیت خیرین در این خصوص را بسیار تأثیرگذار و مثبت ارزیابی کرد .
علی بابایی با تأکید بر دعوت از خیرین جهت حضور در جلسات انجمن افزود : استفاده از خیرین و حتی معین های اقتصادی در بخش ها و شهرهای کوچک و روستاها با شرایط اقتصادی که در آن قرار گرفته ایم از بهترین گزینه های پیش روی ماست و باید نهایت استفاده را ببریم .
فرماندار کرمان با اشاره به اقدامات مختلف در روستا اظهار داشت : هر کاری در حوزه کتابخانه در شهرها انجام میشود در روستاها نیز باید اجرایی شود، دهیاریها در حوزه های مختلف بسیار فعالند، احداث خانه ورزش یکی از این اقدامات است در حوزه کتابخانه نیز بایستی اقدامات مثبتی انجام شود و این مستلزم اقدام از سوی انجمن است .
محمدعلی گلاب زاده رئیس مرکز کرمان شناسی و عضو انجمن کتابخانه های کرمان نیز در سخنانی با ذکر اقداماتی که از دهه شصت تا به امروز جهت ترویج فرهنگ کتاب و کتابخوانی صورت گرفته ،خواستار تأسیس شعبه شهر کتاب در کرمان شد و ابراز داشت : شهر کتاب ایجاد یک تحول بزرگ در فرهنگ کرمان است و باعث ارتباطات جهانی در جامعه میشود. اختصاص فضای فیزیکی در بوستان ها جهت احداث کتابخانه از دیگر پیشنهادات رئیس مرکز کرمان شناسی بود .
در پایان این نشست، علی بابایی فرماندار کرمان از بخش های مختلف کتابخانه مرکزی کرمان بازدید کرد .
در ابتدای جلسه مصطفی شمس الدینی رئیس اداره کتابخانه های عمومی و مهدیه سلطانشاهی مدیر کتابخانه مرکزی (ملی) کرمان گزارشی از آخرین وضعیت کتابخانه های کرمان و کتابخانه مرکزی شهر کرمان ارائه دادند .


منبع : فرمانداری کرمان


مطالب مرتبط با این موضوع :

نظری ارسال نشده است
نام :
پست الکترونیک :
شرح :
نظر :   برای ارسال نظر خود، دکمه ارسال را زنید
کد امنیتی را وارد کنید

آخرین اخبار
              
   کل : ۱۰  نمایش ۱ الی ۵   ۱ ۲