مکان فعلی :

اخبار برگزیده :
۱۳۹۸/۰۷/۰۸

تولید با کمترین امکانات در زندگی عشایری در برابرِ مصرف با بیشترین امکانات در زندگی شهری

علی بابایی فرماندار کرمان در جلسه شورای عشایری شهرستان با اشاره به بازدید اخیر از مناطق عشایرنشین کرمان گفت : در بازدیدی که از مناطق عشایری گلباف داشتیم مشکلات عشایر ، خواسته هایی حداقلی از جمله نبودِ امکانات بهداشتی و دارو ، لوله کشی آب ، راههای عشایری ، آبگرمکن های خورشیدی ، بیمه دامها و... بود که دستگاه های اجرایی می توانند با یک اقدام هماهنگ آنها را تامین نمایند.
وی افزود : اداره کل امور عشایری اقدامات خوبی در زمینه تامین روشنایی توسط سلول های خورشیدی برای عشایر نموده است.
بابایی ابراز داشت : محصولات عشایر ، تولیداتی ارگانیک و طبیعی است که پس از ورود به بازار طرفداران زیادی دارد.
خیراندیش معاون هماهنگی امور عمرانی فرمانداری کرمان هم عشایر را جامعه ای خودکفا نامید که وابستگی شان به دستگاه های اجرایی بسیار کم است.
وی اضافه کرد : تولید با کمترین امکانات در زندگی عشایری در برابر مصرف با بیشترین امکانات و تجهیزات در زندگی شهری قرار دارد. این گروه نه تنها مایحتاج خود را ، که بخشی از احتیاجات سایر افراد جامعه را هم تامین می کنند.
 نیکزادی مدیرکل امور عشایری استان با بیان اینکه جامعه عشایری واقعیتی ، اجتماعی ، اقتصادی و سیاسی است گفت : جامعه عشایری به عنوان بخشی از تاریخ کشور باید مورد توجه قرار گیرد .
وی افزود : قریب 600 خانوار از عشایر با بیش از 3500 نفر در حوزه شهرستان کرمان زندگی می کنند که با حدود 150 هزار رأس دام نقش عمده ای در تامین و تولید مواد غذایی مردم شهرستان دارند .
نیکزادی ادامه داد : این جامعه ی مولد با کمترین توقعات و امکانات توانسته اند خدمات بسیاری به جامعه بدهند.
وی با اشاره به آیین نامه سال 84 هیأت وزیران باموضوع وظایف دستگاههای اجرایی درقبال جامعه عشایری گفت : باتوجه به پراکندگی جغرافیایی عشایر ، امکانات ارائه شده از ناحیه دستگاه های اجرایی و اعتبار درنظر گرفته شده برای آنان کافی نیست .
مدیرکل امور عشایری استان با تاکید بر حفظ فرهنگ جامعه عشایری گفت : اقدامات ما باید به گونه ای باشد که اصالت و فرهنگ عشایری حفظ شود.
وی افزود : خشکسالی های اخیر عرصه را بر این قشر تنگ و درآمد آنها را کاهش داده و سبب ترک سکونتگاه توسط عده ای از عشایر و اسکان در حاشیه شهرها شده است غافل ماندن از این قشر تبعاتی را دارد که سبب تحمیل هزینه های بیشتر بر جامعه خواهد شد .
نیکزادی حضور عشایر را در برقراری امنیت حائز اهمیت دانست و یادآور شد : نقش عشایر در تامین امنیت قابل تقدیر و تمجید است مناطقی که خالی از عشایر شده مانند شرق استان و مناطق هم مرز پاکستان و افغانستان ورود برخی ناامنی ها از همان مکان بوده است .
وی اضافه کرد : مناطق بسیار خوب و بکری در حوزه عشایر وجود دارد مناطق خوش آب و هوایی که میتوان با تاسیس خانه های بومگردی گردشگران را جذب و درآمدی برای عشایر منطقه ایجاد کرد .
دکتر اسکندری رئیس مرکز بهداشت شهرستان نیز ابراز داشت : سال گذشته 12 سرویس بهداشتی سیار در مناطق عشایری احداث کردیم و این آمادگی را داریم که در صورت تامین آب در نقاط دیگر نیز متناسب با نیاز ، تعداد بیشتری احداث کنیم.
وی افزود : در صورت تامین آب بهداشتی هر دو هفته یک بار پزشک و دارو به مناطق عشایری اعزام خواهیم کرد.
باقری مدیر منابع طبیعی شهرستان هم یکی از مهمترین وظایف اداره منابع طبیعی را مدیریت مراتع عنوان کرد و افزود : بخش زیادی از مراتع در حوزه عشایر قرار دارد.
وی ادامه داد : بالای 80 درصد مراتع شهرستان ممیزی شده و دامداران شناسایی و مجوز چرا دریافت کرده اند.
باقری خاطرنشان کرد : سیاست اداره منابع طبیعی مرتع داری است نه دامداری . یکی دیگر از اهدافی که ما دنبال می کنیم کمک به بنیه مالی مرتع داران است برای حفظ ، احیاء ، توسعه و بهره برداری از مراتع.
مدیر منابع طبیعی شهرستان اظهار  داشت : دامداران با تشکیل شرکت تعاونی می توانند پیگیر برخی نیازهای خود باشند.                                                                                                                                                                                    


منبع : فرمانداری کرمان


مطالب مرتبط با این موضوع :

نظری ارسال نشده است
نام :
پست الکترونیک :
شرح :
نظر :   برای ارسال نظر خود، دکمه ارسال را زنید
کد امنیتی را وارد کنید

آخرین اخبار
              
   کل : ۱۰  نمایش ۱ الی ۵   ۱ ۲