مکان فعلی :

اخبار برگزیده :
۱۳۹۸/۰۶/۳۱

زندان، واقعیت تلخ اجتماعی

علی سلاجقه معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی فرمانداری کرمان در جلسه کمیسیون ارتقاء امنیت اجتماعی شهرستان با بیان اینکه به منظور بررسی و حل مسائل و مشکلات زندان 5 کمیته تخصصی تشکیل شده است گفت : کمیته های بهداشت ، درمان و روان ، کمیته اشتغال و کارآفرینی کمیته عمران ،حمایت و پشتیبانی، کمیته آموزش اصلاح و تربیت و کمیته ورزشی ، هنری و اطلاع رسانی ، کمیته هایی هستند که با همکاری فرمانداری و اداره کل امور زندانها جهت رصد مسائل و مشکلات زندانی ها و خانواده های ایشان طبق طرح تشکیل و در حال فعالیت می باشند .
وی با تقدیر از عملکرد مرکز بهداشت شهرستان به عنوان مسئول کمیته بهداشت ودرمان و روان ابراز داشت : سایر کمیته ها نیز باید فعالتر وارد کار شوند تا اکنون که در آغاز سال تحصیلی جدید قرار گرفته ایم بتوانیم برخی مشکلات خانواده های آنها را مرتفع کنیم .
دکتر اسکندری رئیس مرکز بهداشت شهرستان کرمان با ارائه گزارشی از اقدامات این مرکز در راستای کاهش مشکلات زندانیان ابراز داشت : باتوجه به مشکلات فراوانی که خانواده های زندانیان به دلیل نبودن سرپرست خانواده دارند این مرکز اقداماتی را در این راستا انجام داده از جمله : توزیع شیرخشک به نوزادان ، قطره آهن و مولتی ویتامین برای کودکان زیر 5 سال ، آموزش به مادران درخصوص تغذیه با شیر مادر ، بیماری های زنان ، مراقبت های بارداری ، ارائه خدمات دندانپزشکی رایگان ، انجام آزمایشات بیماری های واگیر، واکسیناسیون ، آموزش بیماری های ناشی از کار ، بهداشت فردی و بهداشت مواد غذایی ، انجام مشاوره های بهداشتی ، روانی در زمینه اعتیاد و مهارتهای زندگی ، خودکشی ، تحویل مصالح برای ساخت 15 سرویس بهداشتی در زندان ، توزیع 300 کتاب به کتابخانه زندان و ...
وی با اشاره به لزوم دریافت متادون برای کسانی که تازه از چنگ اعتیاد رها شده اند خاطرنشان کرد : با مراکز درمانی هماهنگ می کنیم که هرکدام حداقل روزانه به تعدادی از این افراد بصورت رایگان متادون عرضه نمایند .
برشان رئیس زندان کرمان نیز با بیان اینکه تعداد زندانی های کرمان نسبت به سال گذشته کاهش چشمگیری داشته گفت : متاسفانه میزان بازگشت مجدد به زندادن در کرمان هنوز بالاست بطوری که حدود 54 درصد از زندانیان که اکثرا معتاد نیز هستند بازگشت مجدد داشته اند .
وی با بیان اینکه عملکرد مرکز بهداشت شهرستان درخصوص زندان کرمان قابل تحسین و فراتر از وظایف قانونی بوده گفت : اگر به این قشر از اجتماع رسیدگی نشود مشکلات آنها به جامعه تسری پیدا می کند .ضمن اینکه به حکم مسلمانی اگر فرد خاطی در حال مجازات است خانواده او نباید مجازات شوند .
برشان خاطرنشان کرد : متاسفانه حدود 80 درصد از زندانیان را افراد زیر 35 سال تشکیل میدهد و این زنگ خطری است که چرا در جوانان ما گرایش به سمت بزه زیادتر شده است .
حجت الاسلام مقبلی رئیس اداره خدمات اجتماعی زندان کرمان نیز ضمن بیان این مطلب که سازمان زندانها علاوه بر آنکه متولی نگهداری زندانیان است وظیفه اصلاح و تربیت و زمینه سازی بازگشت شرافتمندانه آنها را به زندگی و اجتماع بر عهده دارد گفت : هر فردی که وارد زندان می شود اولین خدماتی که به او ارائه می شود تامین سلامت جسم اوست ، سپس تامین سلامت روانی و در ادامه با اجرای برنامه های فرهنگی ، حرفه آموزی و اشتغال، فرد آماده ورود به جامعه می شود و در ادامه ، بحث مراقبت از زندانی بعد از رهایی بایستی اجرا شود .
وی افزود : هزینه نگهداری هر زندانی در روز حدود 50 هزار تومان و در ماه یک میلیون و پانصد هزار تومان است لذا اگر به گونه ای برنامه ریزی و اقدام نماییم که حتی درصدی از این افراد بازگشت مجدد نداشته باشند می توان مبالغ زیادی صرفه جویی و در کار دیگری هزینه نمائیم .
مقبلی در معرض آسیب بودن خانواده های زندانیان را مشکل دیگری عنوان کرد و اضافه کرد : وقتی سرپرست خانواده گرفتار زندان است و خانواده در تامین مایحتاج دچار مشکل شده زمینه ورود به بزه و خلاف آماده می شود .
وی ادامه داد : در سال 97 برای 70 نفر از آزاد شده ها اشتغال ایجاد شد که بازگشت به زندان این افراد صفر بوده، یعنی کسانی که شغلی برای آنها فراهم شد بازگشت به بزه و زندان نداشتند .
مقبلی زندان را واقعیت تلخ اجتماعی دانست که نباید از آن غفلت کرد .
رجایی معاون اجتماعی ناحیه امیرالمومنین (ع) سپاه شهرستان هم با بیان این مطلب که حواشی شهر دارای مشکلات بیشتری است ابراز داشت : سپاه در قالب طرح کرامت در حاشیه های شهر کرمان در مباحث مربوط به تکریم خانواده ، اعتیاد ، طلاق، فرزند پروری و ... مشاوره رایگان ارائه می نماید .
ارجمند نائب رئیس شورای اسلامی شهر کرمان هم در جهت کاهش مشکلات خانواده زندانیان از ارائه تخفیفاتی در عوارض شهرداری برای این قشر از جامعه خبر داد .
در ادامه سرهنگ خواجه رئیس پلیس امنیت اخلاقی هم زنان خیابانی را معضلی دانست که در اکثر قریب به اتفاق موارد به دلیل فقر مادی و فقر فرهنگی دچار این وضعیت شده اند.
وی افزود : متاسفانه پس از جمع آوری این زنان ، به دلیل مشهود نبودن جرم به فاصله کوتاهی رها شده و مجددا به جامعه بر میگردند و در دستگیری های بعدی دوباره همین افراد جمع آوری می شوند و این چرخه تکرار می شود .
وی اضافه کرد : پلیس مشکلی برای جمع آوری ندارد لکن برنگشتن مجدد آنها به جامعه اهمیت دارد .
در این رابطه خانم اسماعیلی سرپرست اورژانس اجتماعی بهزیستی شهرستان خواستار تحویل این زنان به بهزیستی شد و گفت : بسته به ضرورت، این زنان بین 21 تا 42 روز و بعضا تا یکسال هم نگهداری می شوند و خدمات و آموزشهای لازم به ایشان داده می شود همچنین به برخی از ایشان کمک هزینه ای برای امرار معاش و یا ایجاد اشتغال پرداخت می شود لذا بهزیستی محدودیتی برای پذیرش این زنان ندارد و طبق مقررات تنها کسانی که اعتیاد دارند بایستی اول به کمپ ماده 16 زنان تحویل داده شوند و پس از ترک اعتیاد به بهزیستی ارجاع داده شوند.
 


منبع : فرمانداری کرمان


مطالب مرتبط با این موضوع :

نظری ارسال نشده است
نام :
پست الکترونیک :
شرح :
نظر :   برای ارسال نظر خود، دکمه ارسال را زنید
کد امنیتی را وارد کنید

آخرین اخبار
              
   کل : ۱۰  نمایش ۱ الی ۵   ۱ ۲