مکان فعلی :

اخبار برگزیده :
۱۴۰۱/۰۱/۲۴

علی بابایی فرماندار کرمان در شورای آموزش و پرورش شهرستان گفت :

لزوم افزایش هماهنگی و هم افزایی میان آموزش و پرورش با پارک علم و فناوری و انجمن شرکت های دانش بنیان

برگزاری شورای آموزش و پرورش شهرستان کرمان به ریاست علی بابایی فرماندار و با حضور دکتر سپهوند رئیس پارک علم و فناوری، مهندس عابد شیخ بهایی رئیس مرکز شرکت های دانش بنیان استان و رؤسای نواحی 1 و 2 آموزش و پرورش شهرستان.
در این جلسه فرماندار کرمان با اشاره به نامگذاری سال 1401 توسط رهبر معظم انقلاب«تولید، دانش بنیان، اشتغال آفرین» ضمن ابراز امیدواری به رسیدن حداکثری اهداف مدنظر مقام معظم رهبری با تلاش های مجموعه های نظام و مردم، آموزش و پرورش را یکی از محوری ترین دستگاه ها در نیل به این اهداف برشمرد .
وی با تشریح ارتباط سه مبحث شعار سال گفت : برخی از اهداف مرتبط با تولید و اشتغال براساس محور دانش بنیان در کوتاه مدت اما اهداف اصلی در بلند مدت به دست می آید لذا دانش آموزان پایه و اساس کار هستند .
علی بابایی دعوت از رؤسای پارک علم و فناوری وانجمن شرکت های دانش بنیان استان جهت شرکت در این جلسه را مرتبط با هم دانست و افزود:  آموزش و پرورش رکن اصلی هر کشور در بحث تربیت نیروی انسانی است و شکوفا کردن استعدادهای دانش آموزان از اهم وظایف ماست، در کشور ما پارک علم و فناوری و انجمن شرکت های دانش بنیان هر دو از اهمیت بالایی برخوردار هستند دانش آموزان در پارک علم و فناوری ایده های خود را اجرایی می کنند و سپس بصورت گروهی در قالب تأسیس شرکت دانش بنیان وارد کار میشوند و با اشتغال خود و تعدادی زیادی از افراد جویای کار علاوه بر کمک به اقتصاد کشور در حوزه های مختلف علمی نیز خودکفا شده و روی پای خودمان می ایستیم .
فرماندار کرمان با استناد به آمار که اکثریت  جوانان جویای کار از قشر تحصیل کرده و فارغ التحصیلان دانشگاهی هستند اظهار داشت : بایستی این عزیزان را به سمت پارک های علم و فناوری سوق دهیم تا به پشتوانه تخصص دانشگاهی خود ایده های مدنظر را اجرایی و در قالب شرکت های دانش بنیان وارد بازار کار شوند .
وی ادامه داد: آموزش و تربیت نخبگان با هزینه های داخل در کشور صورت می گیرد اما زمان نتیجه گیری سایر کشورها این نخبگان را جذب و ایده های عالی آنان را اجرایی می کنند، جای تأمل و موشکافی دارد چرا باید اینگونه باشد و تا کی شاهد این شرایط باشیم درحالی که شرایط برای شکوفایی استعدادهای نخبگان فراهم است.
دکتر بابایی خلاء هماهنگی و ارتباط میان مدارس با مجموعه های دانش بنیان را از اهم مشکلات دانست و خواستار ارتباط، هماهنگی و هم افزایی بیشتر آموزش و پرورش با پارک علم و فناوری و همچنین انجمن شرکت های دانش بنیان استان شد و تصریح کرد :
اساس تأسیس پارک علم و فناوری و انجمن شرکت های دانش بنیان شکوفایی استعدادهای فرزندان این کشور است، مسئولین آموزش و پرورش و مدیران و معلمین مدارس بایستی با برقراری ارتباط و جهت دهی دانش آموزان به سمت مجموعه های دانش بنیان ضمن آشنایی، راه را برای شکوفا کردن استعدادها فراهم کنند و علاوه براین دانش آموزان به نوعی سمت و سوی آینده خود را ببینند و تجسم کنند و بدانند هر آنچه برای تحقق ایده هایشان بخواهند فراهم است و دغدغه ای در این خصوص نداشته باشند.
فرماندار کرمان در بخش اول سخنان خود با قدردانی از زحمات معلمین عزیز گفت : برخلاف آنچه که به نظر میرسد در طول 2 سال و اندی که در شرایط کرونایی قرار داریم زحمات معلمین نه تنها کم نشد بلکه به نوعی زیاد نیز شده است، شأن و جایگاه معلم بسیار بالاتر از آن است که بشود آن را جبران کرد.
وی درخصوص جلسات شورای آموزش و پرورش تصریح کرد : این جلسات نباید به جلسات کارشناسی تبدیل شود، موضوعات بایستی بصورت تخصصی در قالب جلسات کوچک تر کارشناسی و سپس جهت تصمیم گیری در شورای آموزش و پرورش مطرح شود، اگر هر جلسه به یک موضوع خاص اختصاص پیدا کند جمع بندی و خروجی بهتری خواهیم داشت.
دکتر بابایی با اشاره به گزارش عملکرد مسئولین نواحی آموزش و پرورش شهرستان ضمن قدردانی از تلاش های مجموعه، ابراز امیدواری کرد در پایان سال خروجی خوب و قابل قبولی در بحث اهداف شعار سال به ویژه مبحث دانش بنیان داشته باشیم.
دکتر سپهوند رئیس پارک علم و فناوری کرمان نیز در سخنانی سیاست گذاری را از وظایف اصلی پارک ذکر کرد و گفت : نرخ بیکاری در کشور بالاست و بیشترین نرخ نیز مربوط به افراد تحصیل کرده دانشگاهی است، برای معضل بیکاری چاره ای جزء مبحث دانش بنیان نداریم .
وی اضافه کرد : کار پارک ظرفیت سازی است و آماده است شرایط و بستر لازم را برای دانش آموزان و سایرین در تمامی حوزه ها فراهم کند، بدون اینکه هرگونه هزینه ای متوجه دانش آموز باشد .
رئیس پارک علم و فناوری کرمان ادامه داد : باتوجه به شعار سال سیاست های مشخصی در حوزه های دانش بنیان تدوین شده است .
سپهوند حوزه اقتصادی را یکی از اهم حوزه های مجموعه دانش بنیان برشمرد و افزود: کار در حوزه اقتصاد و فناوری یکی دو سال نیست و در دراز مدت نتجه میدهد .
رئیس مرکز پارک علم و فناوری استان ارتباط میان دانش آموزان و پارک را یک ارتباط مستقیم خواند و ابراز داشت : یک دانش آموز بهترین سال های عمر خود را در مدارس بسر می برد، جز تعداد معدودی ارتباط و اطلاعی از پارک ندارند. ما خواهان برقراری این ارتباط با کمک مسئولین و مدیران مدارس هستیم تا استعدادهای نهفته شکوفا شوند .
وی با تشریح سیاست ها و نحوه کار دانش آموزان در پارک اظهار داشت : دانش آموزان ایده های خود را در هر حوزه ای که باشد مطرح و این ایده بررسی میشود و بعد از طی پروسه مربوطه به مرحله نهایی میرسد .
دکتر سپهوند خواستار توجه و سوق دادن دانش آموزان به حوزه های غیر درسی نیز شد و  اضافه کرد : بچه ها از همان ابتدا باید خلاق تربیت شوند و هر دانش آموزی آینده خودش را خودش بسازد، بودن دانش آموزان در کنار اساتید در پارک جسارت خاصی به آنها می دهد.
وی افزود: برغم چندین برابری ظرفیت شهرستان کرمان در برابر سایر شهرستان ها متأسفانه سال گذشته شهرستان بم تنها شهرستان فعال در پارک بود، ما حمایت آموزش و پرورش را به عنوان حلقه اتصال دانش آموزان با پارک بدون کمترین هزینه، تؤام با حمایت پارک خواستاریم . 
رئیس پارک علم و فناوری استان با تشریح پارامترهای تشویقی فراوانی که پارک دارد ابراز داشت : افراد و شرکت هایی که در پارک عضو میشوند از بسیاری مؤلفه های تشویقی از جمله معافیت از مالیات و ... برخوردارند، بچه ها پروسه های لازم در طرح ایده خودشان را طی می کنند اما وقتی به مرحله ثبت شرکت می رسند به دلایلی اقدام نمی کنند که نیاز به واشکافی موضوع دارد .
سپهوند ضمن با اهمیت دانستن بحث مهارت تصریح کرد: مهارت یک یا چند روزه بدست نمی آید، باید به نخبه ها بها دهیم، آنان را جهت دهی کنیم و از ایده ها حمایت کنیم، تمام هزینه های مربوط به آموزش یک نخبه را دولت میدهد اما بدلیل عدم جهت دهی روشن، کشورهای دیگر آنها را جذب می کنند، حال همین کار را پارک علم و فنآوری انجام میدهد از ایده ها حمایت کرده و آینده نخبگان را جهت دهی می کند .
وی درخصوص دوره های آموزش برای معلمین نیز بیان دشت : پارک دوره های مختلفی در راستای افزایش سطح علمی برای معلمین عزیز برگزار می کند، امیدواریم معلمین نیز با استقبال از این دوره ها نسبت به ارتقای سطح علمی خود همت داشته باشند .
مهندس عابد شیخ بهایی رئیس انجمن شرکت های دانش بنیان استان نیز در سخنانی گفت : شرکت های دانش بنیان مؤسسه خصوصی یا تعاونی است که به منظور هم افزایی علم، ثروت، توسعه اقتصاد دانش محور، تحقق اهداف علمی و اقتصادی در حوزه فناوری های برتر و با ارزش افزوده فراوان به تأئید کارگروه ارزیابی شرکت های دانش بنیان معاونت علمی و فناوری ریاست محترم جمهوری می رسد .
وی شرکت های دانش بنیان را سه دسته نوپا، تولیدی و خلاق (مستعد دانش بنیان) ذکر کرد و افزود : استان کرمان دارای 59 شرکت دانش بنیان است که یک درصد از کل کشور است و این رقم جای تأمل دارد، 76 درصد این تعداد در کرمان و مابقی در سایر شهرستان های استان است .
شیخ بهایی بیان داشت : انجمن استان در سال 96 تأسیس شده و ذیل اتاق بازرگانی است، ایجاد اشتغال، هم افزایی علم و ثروت از اهم اهداف شرکت های دانش بنیان است.
وی تأمین نیروی انسانی متخصص تؤام با مهارت را از اهم مشکلات شرکت های دانش بنیان برشمرد و اظهار داشت: متأسفانه مهارت لازم در میان اکثر فارغ التحصیلان وجود ندارد و بایستی با برگزاری یک دوره کارآموزی در شرکت مهارت لازم را بدست آورند، اگر آموزش مهارت از زمان تحصلات متوسطه آغاز شود این مشکل حل خواهد شد .   


منبع : فرمانداری کرمان


مطالب مرتبط با این موضوع :

نظری ارسال نشده است
نام :
پست الکترونیک :
شرح :
نظر :   PleaseSendVote
کد امنیتی را وارد کنید

آخرین اخبار
              
   کل : ۱۰  نمایش ۱ الی ۵   ۱ ۲