مکان فعلی :

اخبار برگزیده :
۱۳۹۹/۱۱/۲۶

جمع بندی مصوبات سفر استاندار به بخش راین

علی بابایی فرماندار کرمان با بیان این‌که بازدیدهایی که استاندار برای شهرستان کرمان پیش بینی کرده‌اند در سه بخش از شش بخش‌ شهرستان انجام شده است، گفت: در شهرستان‌های دیگر پس از انجام بازدید، همان روز جلسه ی جمع‌بندی برگزار می‌شد لکن برای کرمان پس از هر سه بخش یک جلسه جمع‌بندی برگزار و درنهایت جلسه ای کلی با حضور نمایندگان و مدیران در فرمانداری برگزار خواهد شد.
وی افزود: در این جلسه ائمه جمعه، بخشداران و مدیران شهرستان حضور خواهند داشت.
بابایی ادامه داد: تصمیمات خوبی در سفر استاندار به شهرستان ها گرفته می‌شود که بایستی پیگیری شوند.
وی گفت: مدیریت کردن و کار کردن در شرایط اقتصادی فعلی با انتظارات زیادی که در شهرستان کرمان وجود دارد کار بزرگ و مشکلی است.
وی اضافه کرد: خواسته اصلی مردم راین به رغم همه زحمات و اقدامات انجام گرفته توسط اداره راهداری و حمل‌ ونقل جاده‌ای، راه روستایی است. فرماندار کرمان اضافه کرد: راه روستایی گزک و حسین‌آباد و ابارق را راهداری با وجود این‌که اعتباری برای آن اختصاص داده نشده بود توسط اداره راهداری در حال احداث است. سه کیلومتر راه روستایی صاحب آباد نیز باید پیگیری شود.
آقای سید علی‌خانی مدیرکل راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای استان نیز در این رابطه گفت: پیمانکار به دلیل عدم تامین دستگاه‌های لازم کار جاده صاحب آباد را به عقب انداخته است. این پروژه حدود ۷ میلیارد تومان اعتبار برای تکمیلش مورد نیاز است که بدهی پیمانکار داده ‌شود و سه کیلومتر باقیمانده هم آسفالت شود.
فرماندارکرمان گفت: توان و استعداد مجموعه راهداری بسیار بالاست ولی کمبود اعتبارات سبب می‌شود پیمانکاران پاپیش نگذارد. در ادامه تصویب شد ورودی ده میرزا نیز مورد اصلاح قرار گیرد و اعتبار لازم برای راه روستایی گزک و گودر در اعتبارات سال آینده دیده شود.
حجه الاسلام والمسلمین علیدادی امام جمعه راین نیز با تبریک ماه رجب گفت: در ماه‌های دیگر ما باید خدا را صدا بزنیم لکن در ماه رجب خداوند مَلِکی را قرار داده که ما را صدا می‌زند. لذا رجب را ماه خدا می نامند.
وی استاندار کرمان را شخصی بسیار پیگیر و پاسخ‌گو عنوان کرد و گفت: حضور میدانی و رفتار ایشان امیدی در دل مردم ایجاد کرده است مردم با دیدن ایشان و روحیاتشان، مطالبات خود را با آرامش مطرح کردند. وی همچنین از مدیران کل راهداری و حمل ونقل جاده ای، میراث فرهنگی و بنیاد مسکن و نیز بخشدار و شهردار راین هم به دلیل داشتن روحیه جهادی قدردانی و اظهار امیدوار است برای ساماندهی آبشار راین تصمیماتی اتخاذ گردد که منبع درآمدی برای مردم شهر ایجاد نماید.
فرماندار کرمان خاطرنشان کرد: برای توسعه گردشگری اصلاح و احداث راه های روستایی لازم است جذابیت بخش راین در بحث گردشگری و صنایع دستی آن است مجموعه ارگ راین مقصد گردشگری بسیاری از گردشگران قرار گرفته است فاصله مناسب تا مرکز استان و آب‌وهوای بسیار خوب آن سبب شده تا ظرفیت و پتانسیل‌های گردشگری بالایی داشته باشد و جمعیت زیادی هرساله از این شهر بازدید کنند.
بابایی یادآور شد: راجع به آبشار راین با چند مدیرکل و معین اقتصادی جلسه گذاشته‌ایم تا امروز به اینجا رسیده ایم که سند به نام منابع طبیعی گردیده و منتظریم تا یک سرمایه‌گذار با گرفتن موافقت اصولی از میراث فرهنگی با منابع طبیعی قرارداد ببندد و کارش را شروع کند.
وی گفت: ده میرزا روستایی سنگ‌چین و قابل تبدیل به روستای گردشگری است که باید مورد توجه قرار گیرد.
فرماندار کرمان اذعان داشت: کوه هزار که به دلیل داشتن گیاه دارویی زیاد به این نام خوانده شده است باید مرکزی برای عرضه این گیاهان دارویی داشته باشد. ارگ و آبشار راین این پتانسیل رادارند که این بخش را متحول کنند.
آقای فعالی مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان نیز گفت: مزیت‌ها و ظرفیت‌های هر شهرستان را پیگیری می‌کنیم. کرمان با وجود کویری بودن جاذبه‌های بسیاری دارد کسی انتظار ندارد در کرمان که منطقه کویری بشمار می رود آبشاری مانند راین دیده شود آبشاری که آب آن قابل دسترسی و اختلاف دمای آن با کرمان بسیار زیاد ‌باشد.
وی ادامه داد : باید سرمایه‌گذاری تعیین شود که هم مورد تایید باشد هم طرح و منابع لازم را داشته باشد میراث فرهنگی نیز تسهیلاتی را در اختیار ایشان قرار خواهد داد همچنین در بحث احداث زیرساخت ها خدماتی را به ایشان ارائه خواهیم داد لکن باید براساس طرح اقدام شود نه سلیقه‌ای. برای آبشار راین طرحی مصوب نشده و مسئولین سلیقه‌ای کارکرده اند.
مدیرکل میراث فرهنگی و گردشگری استان ادامه داد : توقع از معین اقتصادی بسیار بالاتر از دادن چند میلیون تسهیلات برای ایجاد صنایع دستی است باید بخشی از خدمات زیربنایی را هم معین های اقتصادی برعهده بگیرد.
وی افزود: ارگ راین با ۱۰ میلیارد تومان سرمایه راه خواهد افتاد و سرمایه گذار با دادن ۱۰ میلیارد تومان می تواند مجموعه ارگ راین، سالن و رستوران و ۴ واحد مسکونی، بازارچه و مغازه‌های ارگ را به مدت ۲۰ سال اجاره نماید این مبلغ بسیار پایینی برای سرمایه‌گذاری به شمار می رود یعنی چیزی حدود شش  و نیم میلیون تومان کرایه در ماه برای کل ارگ و عمارت و بازارهای اطراف آن که معادل اجاره ی خانه‌ای در بالای شهر کرمان خواهد بود الان هم گردشگر می رود ولی اقامت و ماندگاری ندارد و تنها از ارگ و آبشار بازدید می‌کند و می‌رود و در حقیقت درآمدی برای راین وجود نخواهد داشت.
فرماندار کرمان نیز افزود: ان‌شاءالله بزودی وضعیت سرمایه‌گذار برای آبشار و ارگ مشخص خواهد شد همچنین دیوارهای خیابان اصلی شهر به سبک قدیمی و کاه‌گلی بازسازی وکوچه باغ‌ها ساماندهی خواهند شد به این منظور بنا شد بازدیدی با حضور مدیران کل میراث فرهنگی و گردشگری و بنیاد مسکن استان از این بخش داشته باشیم تا محدوده بافت تاریخی شهر راین مشخص شود و سپس برای ثبت این شهر به‌عنوان شهری تاریخی اقدام گردد.


منبع : فرمانداری کرمان


مطالب مرتبط با این موضوع :

نظری ارسال نشده است
نام :
پست الکترونیک :
شرح :
نظر :   PleaseSendVote
کد امنیتی را وارد کنید

آخرین اخبار
              
   کل : ۱۰  نمایش ۱ الی ۵   ۱ ۲