مکان فعلی :

اخبار برگزیده :
۱۳۹۹/۰۷/۲۲

مهار سیلابهای احتمالی با احداث چند بند خاکی و بتنی در شهرستان کرمان

به گزارش روابط عمومی فرمانداری کرمان سیدمصطفی آیت الهی موسوی معاون هماهنگی امورعمرانی استاندار، علی بابایی فرماندار کرمان، مهدی رجبی زاده مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان و مجید سعیدی مدیرکل مدیریت بحران استانداری در سفر به بخش ماهان و بخش مرکزی شهرستان کرمان از چند طرح آبخیزداری ماهان بازدید و دو طرح در بخش مرکزی را افتتاح کردند .
در این سفر سازه های احداث شده و در دست تکمیل و مرمت سیل بند خاکی ریگ ماهان و بند خاکی و متراکم حوزه هفت باغ علوی در بالادست روستای کهنوج بخش ماهان مورد بازدید قرار گرفت و بندهای سنگی ملاتی روستای گجگین در شرق شهر کرمان و بند سنگی ملاتی در حوزه ده بالا از توابع بخش مرکزی به بهره برداری رسید .
علی بابایی فرماندار کرمان در سخنانی کوتاه هدف از اجرای طرح های آبخیزداری را عمدتاً کنترل روان آب ها و حفاظت حوزه هفت باغ علوی و مصون سازی حوزه شرق شهر کرمان در مهار سیلابها و در اکثر بندها علاوه بر غنی سازی سفره های آب زیرزمینی تأمین آب مورد نیاز کشاورزی روستاهای پائین دست و استفاده حیات وحش از آب عنوان نمود .
سید مصطفی آیت الهی موسوی معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری کرمان نیز ایمن سازی مناطق شهری و روستایی استان را در یک سال و نیم گذشته از اولویت های استانداری برشمرد و تصریح کرد: تاکنون حدود ده بند در حوزه شهری کرمان اجرا گردیده که بند سنگی _ ملاتی گجگین از بزرگترین این بندها میباشد و هدف اصلی از اجرای این طرحها ایمن سازی حوزه شرق شهر کرمان در مقابل سیلابهای احتمالی است .
وی در بازدید از حوزه های آب ریز ماهان و ده بالا، از افتتاح ١٣ بند در حوزه ماهان و کرمان تا پایان آذر ماه خبر داد و گفت: اعتبار بندهای انجام شده بالغ بر ١٣٠ میلیارد ریال است .
معاون استاندار لایروبی رودخانه های فصلی استان با کمک شرکت های صنعتی و معدنی استان را از دیگر برنامه های در دستور کار ذکر کرد که در بخشهایی از استان آغاز شده و همچنان ادامه دارد .
مهدی رجبی زاده مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان نیز در آئین بهره برداری از بند سنگی ملاتی گجگین مجموع اعتبار این بندها را یکصد و ده میلیارد ریال اعلام کرد و احداث این بند را خواست دیرینه اهالی منطقه دانست و گفت :  این سد علاوه بر کنترل سیلابهای مخرب، تغذیه سفره های آب زیرزمینی و تامین آب روستای پایین دست را ممکن خواهد ساخت که با پیگیری های معاونت محترم عمرانی استانداری به انجام رسیده است .
مهدی رجبی زاده ، اعتبار صرف شده برای احداث این سازه را که به گفته ناظر استانی پروژه از نوع اوجی – وزنی به طول یکصدو دو متر تاج سد و مساحت حوزه بالادست ششصد و سی و چهار هکتار با حجم مخزن چهل و یک هزار متر مکعب در هر مرحله آبگیری است بالغ بر یک و نیم میلیارد تومان اعلام کرد .
در حاشیه این بازدید فرماندار کرمان با اهالی روستای گجگین دیدار و مشکلات روستا را بررسی کرد.


منبع : فرمانداری کرمان


مطالب مرتبط با این موضوع :

نظری ارسال نشده است
نام :
پست الکترونیک :
شرح :
نظر :   برای ارسال نظر خود، دکمه ارسال را زنید
کد امنیتی را وارد کنید

آخرین اخبار
              
   کل : ۱۰  نمایش ۱ الی ۵   ۱ ۲