مکان فعلی :
اخبار برگزیده :
۱۳۹۹/۰۶/۰۱

بررسی مجدد ایمنی بازارکرمان

علی سلاجقه معاون سیاسی ، امنیتی و اجتماعی فرمانداری کرمان در جلسه بررسی و ارتقاء ایمنی بازار کرمان اشاره به قرار گرفتن بازار کرمان در محله قدیمی شهر گفت: قدمت بالای بازار ، وجودخانه های قدیمی و کوچه هاب باریک اطراف آن سبب می شود تا در صورت بروز حادثه ای مثل زلزله یا آتش سوزی دسترسی به بازار مشکل باشد.
وی با اشاره به اینکه بازار مجموعه فرهنگی تجاری بزرگ و پررونق شهرکرمان ویکی از آثار فرهنگی باارزش شهر و مرکز کسب و کار تعداد قابل توجهی از کسبه است از همه اعضاء خواست با بررسی مسائل و مشکلات وارائه راهکارها و پیشنهادات با هدف ایمن سازی و سامان دهی انبارهای حاشیه آن مساعدت نمایند.
وی افزود: وجود انبارهای متعدد در ساختمان های قدیمی اطراف که اکثراً مواد قابل اشتعال در آنها وجود دارد اهمیت و لزوم ایمن سازی بازار را بالا می برد.
سلاجقه با بیان اینکه کاروانسراهای غیر ایمن باید تخلیه شوند ابراز داشت: برخی از این کاروانسراها دراختیار شهرداری و اوقاف هستند که بخش خصوصی درحال حاضر از آنها استفاه می نماید. باید متولیان مربوطه تذکرات لازم را به مالکان آنها اعلام کنند و درصورت عدم ایمن سازی و بی توجهی به تذکرات از طریق دستگاه قضا موضوع را پیگیری نمایند.
وی افزود: شهرداری کاروانسراهای غیرایمن را شناسایی کرده و لیست را در اختیار اداره اوقاف و میراث فرهنگی قرار خواهد داد تا پیگیر ایمن سازی آنها شوند.  
معاون سیاسی ، امنیتی و اجتماعی فرمانداری از میراث فرهنگی خواست تا محلی را در بازار به منظور قرار دادن برخی امکانات و وسایل در اختیار آتش نشانی قرار دهد.
در ادامه مدیر عامل سازمان آتش نشانی گزارشی از وضعیت بازار و اقدامات انجام شده توسط آتش نشانی ارائه و افزود : با وجود اینکه بازار مجهز به 20 شیر آتش نشانی جهت اطفاء حریق است ولی این تعداد کافی نیست .
میرزایی برخی از موانع از جمله طولانی بودن بازار ، انبار های غیر مجاز و قابل اشتعال ، عدم وجود تابلوهای راهنمای خروجی اضطراری ،شلوغی بازار و وجود دستفروشان که بعضاَ مانع ازحضور سریع آتش نشانان در صورت بروز حادثه  می گردد را عنوان کرد.
سپس  شهردار منطقه پنج شهرکرمان به ارائه اقدامات انجام شده در زمینه تخریب و بازسازی مکان های خطر ساز اشاره کرد و اظهار داشت: تاکنون 24 ملک تخریب شده و بقیه مکانهای مذکور در دست اقدام هستند .
قطب الدینی به مشکل کاروانسراها ی حاشیه بازار که بعضاً جز آثار فرهنگی و تاریخی و زیرمجموعه اداره کل میراث فرهنگی استان هستند ،اشاره کردو افزود: با توجه به بررسی انجام شده کاروانسراها تبدیل به انبارهای نگهداری مواد اشتعال زا و یا مراکز ضایعاتی تبدیل شده اند وی خواستار همکاری دستگاه قضایی ، اداره کل میراث فرهنگی و صنایع دستی و گردشگری ،اتاق اصناف و سایر ادارات مرتبط در جهت ساماندهی محل های مذکور شد.
شهردار منطقه پنج شهرکرمان پیشنهاد تهیه دستورالعمل کلی ایمنی بازار را مطرح و خواستار همکاری در جهت ارائه اطلاعات به صورت کلی به اتاق اصناف شد.
در ادامه نماینده اداره کل میراث فرهنگی و صنایع دستی و گردشگری استان ضمن ارائه گزارشی از اقدامات صورت گرفته در این زمینه گفت : با توجه به اینکه برخی از کاروانسراها شخصی و یا بعضاً وقفی می باشند . در زمینه ایمن سازی مکان هایی که مربوط به  اداره کل میراث هستند به رغم کمبود اعتبارات لازم تلاش خواهیم کرد با همکاری دستگاههای مرتبط نسبت به رفع برخی از معضلات اقدام نمائیم .
سپس مدیر اجرایی پدافند غیر عامل شهرداری گفت: پیرو جلسه ستاد مدیریت بحران و پدافند غیر عامل در شهرداری کرمان ،ایمنی بازار و انبارهای حاشیه آن در دستور کار قرار گرفت وی از ایجاد بانک اطلاعات انبارها با همکاری اتاق اصناف استان خبر داد .
خضری گفت :بعد از بررسی های انجام شده ، نصب سیستم هشدار دهنده آتش نشانی و سیستم پایش تصویری قوی از پیشنهادات شورای پدافندجهت بالابردن ایمنی بازار است.
وی خواستار همکاری اتاق اصناف و هیأت امنا بازار جهت اطلاع رسانی و ترغیب کسبه بازار در زمینه تجهیز مغازه ها به حداقل امکانات اطفاء حریق شد.
سپس رئیس هیات امناء بازار مشکل قعطی آب بازار را مطرح و افزود در صورت بروز حادثه آبی در بازار وجود ندارد جهت اطفا حریق قبل از رسیدن آتش نشانان بتوان از آن استفاده نمود .
رنجبر پیشنهاد قطعه بندی بازار را مطرح و خواست تا با توجه به حضور گردشگران در بازار کرمان نصب تابلوهای قطعه بندی و مسیر خروج بازار در اولویت قرار گیرد.
در ادامه رئیس اتفاقات برق کرمان هم گفت: به رغم اخطارهای مکرر به برخی از کسبه شاهد رفتارها واستفاده نادرست از مکان های نصب کنتورهای برق هستیم که در صورت بروز کوچکترین جرقه و نوسانات برق امکان آتش سوزی خواهند داشت.
حسینی اذعان داشت :اداره برق امکان نظارت تا قبل از کنتور را دارد وی از مشاهده تخلف برخی از بازاریان در زمینه سیم کشی نادرست و یا بعضا استفاده خطرناک از محل سیم کشی جهت نصب پوشاک خبر داد و خواستار همکاری ادارات مرتبط جهت برخورد با هدف پیشگیری از بروز حادثه شد. 
سپس معاون ساماندهی مشاغل شهری از ساماندهی دستفروشان و ایجاد مکانی جهت استقرار دستفروشان واقع در بازار کرمان خبر داد و خواستار همکاری هیات امنا بازار و اتاق اصناف در این خصوص شد.


منبع : فرمانداری کرمان


مطالب مرتبط با این موضوع :

نظری ارسال نشده است
نام :
پست الکترونیک :
شرح :
نظر :   PleaseSendVote
کد امنیتی را وارد کنید

آخرین اخبار
              
   کل : ۱۰  نمایش ۱ الی ۵   ۱ ۲