مکان فعلی :

اخبار برگزیده :
۱۳۹۹/۰۴/۱۰

پیوست انتظامی در حیطه وظایف شهرداران دیده شود

کمیسیون مقابله با سرقت شهرستان کرمان با حضور سردار عبدالرضا ناظری فرمانده انتظامی استان، حمید شمس الدینی مدیرکل امنیتی و انتظامی استانداری، سید مهران عالم زاده شهردار، سرهنگ حسن پور رئیس پلیس آگاهی، سرهنگ پریور رئیس پلیس پیشگیری، سرهنگ پارسا رئیس پلیس اطلاعات و امنیت، سرهنگ فدا فرمانده انتظامی شهرستان، جمعی از معاونین و فرماندهان ناحیه انتظامی استان و شوراهای اجتماعی محله و شهرداران محلات شهر کرمان به ریاست علی بابایی فرماندار کرمان با محوریت بحث و تبادل نظر با هدف افزایش ضریب امنیتی درخصوص کاهش سرقت در سالن شهید مرتضوی استانداری برگزار شد .
به گزارش روابط عمومی فرمانداری کرمان در این جلسه علی بابایی فرماندار کرمان در سخنانی با قدردانی از زحمات و خدمات شهرداران محلات شهر کرمان، فراهم نمودن زمینه حضور مردم در عرصه های مختلف اجتماعی، فرهنگی،عمرانی و ... را از اهم خدمات آنان برشمرد .
وی حضور افتخاری شهرداران محلات را یک خدمت ارزنده ذکر کرد و گفت :
شهرداران محلات در حوزه های مختلف به ویژه در بحث آسیب های اجتماعی خدمات بسیار خوب و ارزنده ای ارائه داده اند که ستودنی است،حضور این بزرگواران در موضوع امنیت نیز قطعاً مؤثر واقع خواهد شد.
فرماندار کرمان با استناد به سخنان حجه الاسلام والمسلمین علیدادی نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه کرمان در شورای اداری شهرستان مبنی بر تعهد به وظیفه توسط مسئولین ابراز داشت :بحث هم افزایی، دلسوزی و مدیریت جهادی بعنوان پایه و اساس بایستی به جد در دستور کار مسئولین دستگاه های اجرایی جهت رسیدن به اهداف توسعه و دریافت خروجی و نتیجه مثبت اقدامات قرار گیرد تا در زمان کوتاهتری به شرایط مطلوب در شهرستان برسیم .
وی بحث مقابله با سرقت را از اولویت های کاری فرمانداری در شرایط فعلی ویروس کرونا عنوان کرد و با اقدامات صورت گرفته مناسب توسط دستگاه های مسئول روند سرقت در 3 ماهه نخست سالجاری در شهرستان به ویژه شهر کرمان را رو به کاهش اعلام کرد و افزود :
موفقیت در بحث مقابله با سرقت حاصل زحمات شبانه روزی نیروی انتظامی با اقدامات مختلف و اجرای طرح های ویژه در این خصوص از ادوار گذشته تاکنون می باشد .
علی بابایی پیگیری سرقت صورت گرفته را از وظایف نیروی انتظامی برشمرد اما وقوع سرقت را حاصل برخی اقدامات و سهل انگاری شهروندان دانست و اضافه کرد: باید امنیت روانی شهروندان را در مقابله با سرقت بالا ببریم و با هم افزایی، همکاری، ارائه پیشنهادات سازنده و تبادل افکار و نقطه نظرات ضریب امنیتی در کاهش سرقت را ارتقاء دهیم .
فرماندار کرمان با اشاره به طرح ابتکاری(سیستم مها) سردار ناظری فرمانده ناحیه انتظامی استان درخصوص پیشگیری از سرقت خواستار همکاری شهرداران محلات با نیروی انتظامی و توجیه و ترغیب شهروندان جهت اجرای این طرح شد و خاطر نشان کرد :
شهرداران مناطق 5 گانه با شهرداران محلات و رؤسای کلانتری ها جلسات مشترک جهت هماهنگی هرچه بیشتر مبنی بر اجرای طرح مها (مرکز هشدار الکترونیک) برگزار نمایند.
وی یادآور شد: انتظار ما از شهرداران محله، مشارکت در پُر کردن خلاءهای امنیتی در شهرک‌های حاشیۀ شهر است .
حمید شمس الدینی مدیرکل امنیتی و انتظامی استانداری کرمان نیز در سخنانی با ارائه آماری از وضعیت سرقت در استان و شهرستان کرمان گفت :
یکی از مباحثی که احساس ناامنی در جامعه را افزایش می دهد بحث سرقت است، وضعیت جرمِ سرقت در سطح کشور گرچه نگران کننده نیست اما مناسب نیز نیست .
وی با اشاره به ساختار امنیتی کمیسیون مقابله با سرقت در کشور، استان و شهرستان ابراز داشت :
براساس مصوبهِ تعریف سرقت، قانون وظایف هر دستگاه و سازمان را در راستای کاهش سرقت و ایجاد امنیت اجتماعی به روشنی مشخص کرده است.
مدیرکل امنیتی و انتظامی استانداری تشکیل این جلسه را در راستای اجرای مصوبه کمیسیون مقابله با سرقت استان در تاریخ 18 خرداد ماه سالجاری لرزیابی کرد و اضافه نمود :این جلسه با مسئولیت فرماندار و حضور متولیان امنیت جهت بحث و تبادل نظر با شهرداران محلات به منظور ارائه راهکار با هدف کاهش سرقت و ارتقاء ضریب امنیتی شهر کرمان تشکیل شده است .
وی ادامه داد:جغرافیای طبیعی، ظرفیت های اقتصادی فراوان، تنوع فرهنگی و قومیتی و ده ها دلیل دیگر همگی بستر لازم را برای سارقین فراهم می کند .
حمید شمس الدینی با استناد به آمار، اکثر سارقین کرمان را غیر بومی ذکر کرد و بیان داشت :در استان، شهرستان کرمان شرایط خاص خود را با دارا بودن یک سوم جمعیت استان دارد، طبیعتاً به همین نسبت وضعیت سرقت نیز در شهرستان بیشتر از سایر شهرستان هاست .
سردار عبدالرضا ناظری فرمانده ناحیه انتظامی استان از دیگر سخنرانان جلسه بود .
سردار ناظری موضوع سرقت را از اهم معضلات اجتماعی جامعه دانست و گفت :عوامل فراوانی از جمله شرایط اقتصادی در سرقت ها تأثیرگذار است و سازمان های زیادی نیز در در پیشگیری از سرقت نقش دارند .
وی افزود :نقش ناجا در حوزه پیشگیری از سرقت حداکثر 20 درصد است اما در پیگیری سرقت درصد بالایی از مسئولیت متوجه ناجا می باشد ، در میانگین کشف سرقت در کشور جزء بهترین استان ها هستیم .
فرمانده ناحیه انتظامی استان تلاش همکاران خود در بحث امنیت و سرقت را بیشتر از حد توان توصیف کرد و ابراز داشت :
هرآنچه که انتظامی باید تلاش می کرد و بایست انجام بدهد بیش از حد توان بوده و است .
وی با تأکید به مسئولین دستگاه های اجرایی مبنی بر عدم ورود به حوزه پیگیری سرقت تأکید کرد :برابر دستورالعمل سازمانیِ کشور بحث امنیت برچسب اولویت دار انتظامی است .
سردار ناظری نجابت و اصالت مردم کرمان را ستودنی دانست و ابراز امیدواری کرد با همکاری شهرداران محلات از پیشنهادات، نقطه نظرات و تجربیات آنان استفاده شود .
انضباط در حوزه مأموریتی، استفاده از ظرفیت های قانونی، ساماندهی افراد ضایعات جمع کن، توجیه و ترغیب شهروندان به استفاده از سیستم مها و استفاده از نگهبان محله از موارد مورد تأکید سردار ناظری فرمانده ناحیه انتظامی استان خطاب به شهرداران محلات بود .
وی با تأکید به اینکه پیوست انتظامی در امور حیطه وظایف شهرداران بایستی دیده شود خاطر نشان کرد :
بسیاری از سرقت ها تحت عنوان اماکن خصوصی است، حال اگر در بحث صدور پروانه ساختمان، پروانه مربوطه به تأئید یک نفر کارشناس انتظامی برسد قطعاً تأثیر بسزایی در مصون بودن از جرم خواهد داشت، اگر پیوست انتظامی در تمامی امور مربوطه دیده شود ضریب مصون بودن از جرم بالا خواهد رفت .
فرمانده ناحیه انتظامی استان در بحث نگهبان محلات تصریح کرد :نگهبان محلات یا همان شبگرد قدیم یکی دیگر از مؤلفه های مؤثر در پیشگیری از جرم و سرقت است البته تحت ساز و کار مناسب با هماهنگی نیروی انتظامی و آموزش های لازم و محافظت توسط پلیس .
وی نگهبان محله را از ضروریترین امور در محلات و شهرک های شهر دانست و با ذکر اینکه در شهر کرمان محدود به برخی اماکن شده خواستار ارتباط هرچه بیشتر شهرداران با کلانتری ها شد و افزود :احساس امنیت و آسودگی خاطری که نگهبان محله به مردم میدهد بسیار بالاست، ترویج فرهنگ نگهبان محله با شهرداران محلات است .
سردار ناظری با قدردانی از اقدامات فرمانداری و مجموعه دستگاه های مرتبط در این در راستای ارتقاء ضریب امنیتی، بحث پایش تصویری شهر و شهرستان کرمان را از اهم اقدامات ارزنده برشمرد .
وی با اشاره به سیستم مها (سامانه هشدار الکترونیک) به تشریح نحوه عملکرد این سیستم پرداخت و تصریح کرد :
تاکنون هیچ گونه سرقت موفقی نداشتیم که به سیستم مها وصل شده باشد، سارق در حین سرقت دستگیر میشود حتی درصورت انجام سرقت سارق به راحتی رهگیری و کشف میشود.
سید مهران عالم زاده شهردار کرمان نیز در سخنانی گفت :پایداری شهرها بدون امنیت میسر نخواهد بود، امنیت رکن اساسی برای پایداری شهری است.
وی عدم رعایت قانون توسط شهروندان را برای دولت و شهرداری هزینه آور دانست و افزود :این هزینه ها علاوه بر تبعات اجتماعی برای جامعه، امنیت را نیز به خطر می اندازد .
شهردار کرمان با توضیحاتی درخصوص ساختار جدید شوراهای اجتماعی محلات ابراز داشت :علاوه بر تعدادی رابط از حوزه های مختلف بهداشت، دادگستری، پایگاه بسیج و ... از اقشار مختلف مردم در این شوراها حضور دارند، نخبگان محلات در شوراهای اجتماعی محلات جمع شده اند و شهردار محله را انتخاب می کنند .
وی اضافه کرد :شهرداری در کنار سازمان های مرتبط با امنیت است، بازخورد آثار امنیت به خود شهرداری بر می گردد .
در پایان جلسه کارشناس سیستم مها توضیحاتی درخصوص این طرح ارائه داد :
طرح مها یا همان مرکز هشدار الکترونیک با بهره گیری از پیشرفته ترین سیستم های حرکتی و حسی تحت مدیریت نیروی انتظامی است .
این سیستم نزدیک به 1 سال در استان نصب و راه اندازی شده است، سنسورهای مربوطه در مکان مورد نظرِ شهروند نصب و 24 ساعته توسط پلیس پایش میشود و همواره زنده است و درصورت عدم حضور شخص در مکان سنسورها فعال و درصورت ورود فردی به مکان سیستم بلافاصله بدون جلب توجه آلارم می دهد و در حداقل زمان پلیس به محل مورد نظر اعزام میشود حتی در زمان حضور فرد در منزل با اطلاع وی بلافاصله پلیس به محل اعزام میشود .
این سیستم تحت هیچ شرایطی غیرفعال نمیشود، به سنسور دود نیز مجهز است و درصورت آتش سوزی آلارم می دهد و آتش نشانی با اطلاع پلیس به مکان مد نظر می رود.
هزینه نصب اولیه سیستم 3 میلیون تومان و هزینه روزانه 1000 تومان است (شهروندان می توانند بجای پرداخت 3 میلیون تومان خودشان سیستم را از بازار تهیه و جهت نصب در مکان مدنظر تحویل نیروی انتظامی بدهند) ، نیروی انتظامی مبلغ اولیه سیستم یعنی 3 میلیون تومان را در اقساط 5 ساله نیز تقسیط می نماید .
شهروندان به 3 روش می توانند جهت نصب سیستم اقدام نمایند :
  1. مراجعه حضوری به آدرس : چهار راه ابوحامد، نبش چهار راه (ابتدای خیابان شهید چمران)، مرکز هشدار الکترونیک "مها"
  2. از طریق سامانه WWW.Maha724.ir  
  3. تماس با شماره تلفن 42 - 32252740  


منبع : فرمانداری کرمان


مطالب مرتبط با این موضوع :

نظری ارسال نشده است
نام :
پست الکترونیک :
شرح :
نظر :   برای ارسال نظر خود، دکمه ارسال را زنید
کد امنیتی را وارد کنید

آخرین اخبار
              
   کل : ۱۰  نمایش ۱ الی ۵   ۱ ۲