مکان فعلی :

اخبار برگزیده :
۱۳۹۸/۱۰/۱۲

سامانه جامع ثبت اطلاعات انبارها و مراکز نگهداری کالا ، گامی در مسیر کاهش قاچاق کالا

کمیسیون برنامه ریزی ، هماهنگی و نظارت بر مبارزه با قاچاق و ارز شهرستان کرمان به ریاست نادر ملایی معاون برنامه ریزی و توسعه فرمانداری کرمان تشکیل جلسه داد.
در این جلسه ملایی با بیان اینکه قاچاق کالا ممکن است هم از مبادی رسمی و هم غیر رسمی صورت پذیرد ابراز داشت : ورود از مبادی غیررسمی از جایی که دسترسی به مرز باشد صورت می پذیرد لکن درمبادی رسمی هم گاهی قاچاق کالا داریم به طور مثال اظهارنامه مربوط به وسایل آشپزخانه است ولی در میان اجناس ، موبایل هم وجود دارد.
وی ادامه داد : بحث آموزش پرسنل ایستگاه های بازرسی را باید جدی تر گرفت اگر اظهارنامه گمرکی را پرسنل ایست و بازرسی نشناسند و با جرئیات آن آشنایی نداشته باشند به راحتی فریب می خورند  لذا باید نیروهای تخصصی در ایستگاهها مستقر شوند.
وی افزود : گاهی تمام قطعات اجناس به صورت کامل ولی جداگانه به صورت قطعه وارد می شوند که این هم یکی از مصادیق قاچاق است.
معاون فرماندار کرمان خاطرنشان کرد : اینکه قاچاق کالا خسارات زیادی به اقتصاد کشور وارد می کند تنها بخشی از مشکلات ناشی از قاچاق است سودهای کلانی که از این مسیر تنها وارد جیب فرد قاچاقچی شده و حتی یک ریال از آن به منفعت دولت و مردم نخواهد بود .
وی با اشاره به قاچاق برخی کالاها که با سلامت جامعه ارتباط دارد گفت : بخشی از مواد قاچاق شده مربوط به مواد بهداشتی و آرایشی است که گاهی تاریخ آنها گذشته یا از سلامت کافی برخوردار نیستند.
ملایی ادامه داد : حساسیت کار در داروها و محصولات درمانی بیشتر است چراکه مستقیماً با سلامت جامعه در ارتباط است.
وی ضمن تأکید بر جلوگیری از قاچاق سوخت اذعان داشت : در بحث قاچاق سوخت در حقیقت سرمایه ملی ماست که به تاراج میرود. ملایی اظهار داشت : مقابله با ورود کالای قاچاق نباید مشمول زمان شود چرا که زمان بر شدن این فرایند سبب می شود راهی برای دور زدن قانون یا مسیری برای گریز و سوء استفاده پیدا شود .
وی با اشاره به وظایف سنگین نیروی انتظامی ابراز داشت : نمی توان تمام کار را بر عهده نیروی انتظامی گذاشت چراکه نیروی انتظامی مأموریت های زیادی دارد لذا همه دست اندرکاران باید مسئولانه پای کار باشند.
در ادامه محمدحسین قهاری نماینده کمیسیون برنامه ریزی ، هماهنگی و نظارت بر مبارزه با قاچاق کالا و ارز استان نیز ابراز داشت : قاچاق به هر جنس و کالایی اطلاق می شود که از مبادی رسمی و غیر رسمی وارد کشور شده و برای آن عوارض قانونی پرداخت نشده است .
وی با اشاره به اینکه سه اقدام مهم در دستور کار کمیسیون نظارت بر مبارزه با قاچاق کالا و ارز استان قرار دارد اظهار داشت : سامانه جامع ثبت اطلاعات انبارها و مراکز نگهداری کالا یکی از ابزارهایی است که در این زمینه به کار گرفته شده و کار آن با جدیت دنبال می شود به گونه ای که استان کرمان توانسته است در کشور رتبه سیزدهم را در این زمینه کسب کند .
قهاری افزود : اخیراً مقرر شده است که کلیه مراکز و انبارهای نفتی و جایگاه های سوخت هم اطلاعاتشان در سامانه جامع ثبت اطلاعات وارد شود که این امر می تواند کمک بزرگی در جلوگیری از قاچاق سوخت نماید .
نماینده کمیسیون برنامه ریزی و نظارت بر مبارزه با قاچاق کالا و ارز استان اضافه کرد : طرح ساماندهی وانت بارهای برون شهری نیز در دستور کار است و در این راستا اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده ای می بایست زیرساخت های لازم را آماده می کرد که این کار تا حدود زیادی صورت پذیرفته است .
وی به بحث شیوه نامه و ضوابط اجرایی حمل و نقل و خرید و فروش دام اشاره کرد و ابراز داشت : در بحث دام سنگین در استان 90 درصد دامها پلاک گذاری شده اند لکن در بحث دام سبک به دلیل پراکندگی و تعداد زیاد دام تنها حدود 10 درصد پلاک گذاری صورت پذیرفته و بخش عمده کار باقی مانده که جدیت بیشتر دست اندرکاران را می طلبد .
نماینده جهاد کشاورزی شهرستان نیز میزان پلاک گذاری دامهای سنگین شهرستان کرمان را 100 درصد اعلام کرد و گفت : به رغم اقدام خوب در بحث پلاک گذاری دام سنگین ، در زمینه دامهای سبک هنوز در ابتدای راه هستیم .
نادر ملایی معاون برنامه ریزی و توسعه فرمانداری هم از ثبت اطلاعات جامع انبارها به عنوان اتفاقی مبارک یاد کرد و خاطرنشان کرد : این حرکتی است به سمت سیستمی شدن و الکترونیکی شدن داده ها و اطلاعات که می تواند مسیر ورود و چرخش کالا را به خوبی رصد کند و راه را بر افراد سودجو و سوء استفاده ی متخلفین تا حد زیادی ببندد.
در ادامه بخشداران گزارش اقدامات صورت پذیرفته در راستای مبارزه با قاچاق کالا و کشفیات انجام شده را ارائه دادند .


منبع : فرمانداری کرمان


مطالب مرتبط با این موضوع :

نظری ارسال نشده است
نام :
پست الکترونیک :
شرح :
نظر :   برای ارسال نظر خود، دکمه ارسال را زنید
کد امنیتی را وارد کنید

آخرین اخبار
              
   کل : ۱۰  نمایش ۱ الی ۵   ۱ ۲